Święto Policji. Na czym polegają działania specjalistycznych jednostek?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 17:50
Święto Policji obchodzone jest 24 lipca. Z tej okazji warto pamiętać o funkcjonariuszach, którzy na co dzień ryzykują życie dla bezpieczeństwa obywateli. Jednak policja to nie tylko praca w ruchu lądowym, ale także w ruchu powietrznym i wodnym. Na czym polegają działania specjalistycznych jednostek?
Policyjny śmigłowiec
Policyjny śmigłowiecFoto: policja.pl

Posłuchaj
17:29 [ PR1]PR1 (mp3) 23 lipiec 2021 17_09_17.mp3 Święto Policji. Na czym polegają działania specjalistycznych jednostek? (Bezpieczna Jedynka)

 

4 bieg ratownik wodny 1200.jpg
Bezpieczne spędzanie czasu nad wodą

90. lat lotnictwa w policji 

Z okazji 90-lecia lotnictwa w policji mł. insp. Anna Kędzierzawska z Wydziału Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji opowiedziała na antenie radiowej Jedynki o celach przyświecających tej służbie. - Celem działania formacji lotniczej policji to dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców z powietrza - podkreśla. - Dysponujemy najnowocześniejszymi śmigłowcami policyjnymi. W naszych zasobach są takie śmigłowce jak" Black Hawk, Bell-407. Są to maszyny, które są rozlokowane w różnych miejscach w kraju, aby dotrzeć do każdego miejsca, gdzie jest taka potrzeba - dodaje. 

Black Hawk i Bell-407

Black Hawki trafiły do Polski w grudniu 2019 r. w ramach kontraktu wartego 683 mln zł. Za tę kwotę Polska nabyła 4 śmigłowce, które zostały oddane do użytku polskim jednostkom specjalnych. - Są to jedne z najnowocześniejszych maszyn, którymi dysponuje lotnictwo policji - zaznacza mł. insp. pilot Marcin Gwizdowski - szef szkolenia lotniczego lotnictwa policji. - Te śmigłowce mają szeroki zakres działań, m.in. z tych śmigłowców spuszczaliśmy wodę na płonące lasy, łataliśmy nad Tatrami ratując turystów ale także lataliśmy na platformy wiertnicze, wykonujemy mnóstwo działań nad morzem - stwierdza gość audycji. 

źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/Youtube 

Z kolei śmigłowiec Bell-407 został zaprojektowany jako maszyna wielozadaniowa mająca realizować różnorakie zadania na rzecz operatorów cywilnych, służb porządkowych i wojska.

- Są one wykorzystywane głównie w celach poszukiwawczych i patrolowych. Mają trochę inne wyposażenie niż Black Hawki, posiadają bardzo dobrą kamerę do obserwacji. (...) Obraz z kamery Bell-407 może btyć przekazywany do stacji naziemnych i mają pełny obraz sytuacji, czyli miejsca, które zabezpieczamy - wyjaśnia Marcin Gwizdowski. 

Bezpieczny wypoczynek nad wodą 

Jak przyznaje aspirant sztabowy Marcin Zawadzki z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie lato to okres wytężonej pracy dla policji wodnej. - Turyści i mieszkańcy Warszawy chętnie wypoczywają nad Wisłą oraz Zalewem Zegrzyńskim. Patrolujemy nasz rejon Bulwarów i tam gdzie może być potencjalnie najwięcej osób - mówi. 

Jakie trzeba mieć umiejętności, żeby wstąpić w szeregi wodnej policji? - Niezbędne są uprawnienia związane z wodą. Każdy z policjantów musi posiadać umiejętności ratownicze, które są weryfikwoane specjalnym egzaminem - wyjaśnia. - Każdy policjant ma obowiązek przystąpienia do testów sprawnościowych, nas dodatkowo obowiązuje egzamin z ratownictwa wodnego, który jest przeprowadzany raz na 2 lata - dodaje. 

 Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk KuniszewiczKlaudia Porębska

Goście: młodszy inspektor Anna Kędzierzawska,  aspirant sztabowy Marcin Zawadzki, młodszy inspektor pilot Marcin Gwizdowski

Data emisji: 23.07.2021 

Godzina emisji: 17.08

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce


Czytaj także

"Jedźmy spokojnie i nie spieszmy się". Podstawowa zasada bezpiecznej podróży

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 17:48
Jeżeli chodzi o bezpieczne wakacje, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wsiadając za kierownicę, musimy być wypoczęci, trzeźwi i pewni, że nasze auto jest sprawne. - Na drodze nie ma też sensu się spieszyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Baran, kierowca rajdowy. A jak przygotować się do podróży, kiedy jadą z nami dzieci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motoryzacyjne imprezy masowe. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 18:21
Blisko 800 ciężarówek ma pojawić się w Polskiej Nowej Wsi na Master Truck Show 2021. Podczas tego trzydniowego wydarzenia nie brakuje pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Jest to przede wszystkim spotkanie wszystkich tych, którzy na co dzień są w trasie, dla których ciężarówki często są pierwszym domem. Jak wygląda organizacja tak dużego wydarzenia?
rozwiń zwiń