17:29 [ PR1]PR1 (mp3) 23 lipiec 2021 17_09_17.mp3 Święto Policji. Na czym polegają działania specjalistycznych jednostek? (Bezpieczna Jedynka)
Bezpieczne spędzanie czasu nad wodą
90. lat lotnictwa w policji
Z okazji 90-lecia lotnictwa w policji mł. insp. Anna Kędzierzawska z Wydziału Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji opowiedziała na antenie radiowej Jedynki o celach przyświecających tej służbie. - Celem działania formacji lotniczej policji to dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców z powietrza - podkreśla. - Dysponujemy najnowocześniejszymi śmigłowcami policyjnymi. W naszych zasobach są takie śmigłowce jak" Black Hawk, Bell-407. Są to maszyny, które są rozlokowane w różnych miejscach w kraju, aby dotrzeć do każdego miejsca, gdzie jest taka potrzeba - dodaje.
Black Hawk i Bell-407
Black Hawki trafiły do Polski w grudniu 2019 r. w ramach kontraktu wartego 683 mln zł. Za tę kwotę Polska nabyła 4 śmigłowce, które zostały oddane do użytku polskim jednostkom specjalnych. - Są to jedne z najnowocześniejszych maszyn, którymi dysponuje lotnictwo policji - zaznacza mł. insp. pilot Marcin Gwizdowski - szef szkolenia lotniczego lotnictwa policji. - Te śmigłowce mają szeroki zakres działań, m.in. z tych śmigłowców spuszczaliśmy wodę na płonące lasy, łataliśmy nad Tatrami ratując turystów ale także lataliśmy na platformy wiertnicze, wykonujemy mnóstwo działań nad morzem - stwierdza gość audycji.
źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/Youtube
Z kolei śmigłowiec Bell-407 został zaprojektowany jako maszyna wielozadaniowa mająca realizować różnorakie zadania na rzecz operatorów cywilnych, służb porządkowych i wojska.
- Są one wykorzystywane głównie w celach poszukiwawczych i patrolowych. Mają trochę inne wyposażenie niż Black Hawki, posiadają bardzo dobrą kamerę do obserwacji. (...) Obraz z kamery Bell-407 może btyć przekazywany do stacji naziemnych i mają pełny obraz sytuacji, czyli miejsca, które zabezpieczamy - wyjaśnia Marcin Gwizdowski.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Jak przyznaje aspirant sztabowy Marcin Zawadzki z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie lato to okres wytężonej pracy dla policji wodnej. - Turyści i mieszkańcy Warszawy chętnie wypoczywają nad Wisłą oraz Zalewem Zegrzyńskim. Patrolujemy nasz rejon Bulwarów i tam gdzie może być potencjalnie najwięcej osób - mówi.
Jakie trzeba mieć umiejętności, żeby wstąpić w szeregi wodnej policji? - Niezbędne są uprawnienia związane z wodą. Każdy z policjantów musi posiadać umiejętności ratownicze, które są weryfikwoane specjalnym egzaminem - wyjaśnia. - Każdy policjant ma obowiązek przystąpienia do testów sprawnościowych, nas dodatkowo obowiązuje egzamin z ratownictwa wodnego, który jest przeprowadzany raz na 2 lata - dodaje.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz, Klaudia Porębska
Goście: młodszy inspektor Anna Kędzierzawska, aspirant sztabowy Marcin Zawadzki, młodszy inspektor pilot Marcin Gwizdowski
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 17.08
"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce