Drony - jak z nich korzystać, by nie łamać prawa?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 18:24
Drony mają wiele zastosowań i prawie nieograniczone możliwości. Służą do pracy, jak również do zabawy. Mogą też stwarzać zagrożenie, dlatego należy korzystać z nich zgodnie z obowiązującymi przepisami. - Przede wszystkim musimy upewnić się, czy jesteśmy w miejscu, z którego możemy wystartować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Piorun, operator drona. O czym jeszcze musimy pamiętać?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Naypong Studio

policja śmigłowiec 1200 free
Święto Policji. Na czym polegają działania specjalistycznych jednostek?
Posłuchaj
16:22 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 20.08.2021 Nieodpowiedzialny lub niekompetentny operator drona może wyrządzić wiele szkód, ale też zagrażać zdrowiu czy życiu postronnych osób (Bezpieczna Jedynka)

Czy każdy dron objęty jest specjalnymi przepisami? - Bezzałogowe statki powietrzne to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ zaliczają się do nich zarówno duże wojskowe urządzenia, jak i drony dostępne właściwie dla każdego w sklepach. Drony cięższe niż 250 gramów, czyli również te najmniejsze i te posiadające kamerę, są urządzeniami objętymi regulacjami, których należy przestrzegać - wyjaśnia Paweł Szymański, dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Paweł Szymański przyznaje, że właściwie każdy może obsługiwać drona. W tym także osoby niepełnoletnie, ale jednak pod nadzorem dorosłych.

- Jeżeli wejdziemy w posiadanie drona, który waży 250 gramów lub ma kamerę, wtedy musimy wykonać kilka czynności. Przede wszystkim trzeba wejść na stronę Urzędy Lotnictwa Cywilnego, na której będziemy mieli podany pakiet informacji. Podstawową rzeczą jest rejestracja użytkownika drona, będąca wymogiem unijnym. Podczas rejestracji na stronie podajemy podstawowe dane (…). Drugim krokiem jest przejście bardzo prostego kursu online - dodaje Paweł Szymański.

Po zarejestrowaniu drona i ukończenia kursu, otrzymamy specjalny certyfikat. Dzięki niemu będziemy mogli wykonywać podstawowe loty, czyli te w zasięgu wzroku i nie wyżej niż 120 metrów.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej/Drony - lataj bezpiecznie, lataj z głową

Polskie Radio korzysta z dronów

Program 1 Polskiego Radia także używa dronów. Bardzo często przecież pokazujemy na YouTube lub w mediach społecznościowych to, o czym mówimy na antenie.

- Aby zdobyć uprawnienia operatora dronem należy odbyć kurs, który trwa zazwyczaj kilka dni. W części praktycznej uczymy się, jak przygotować statek do lotu, w jaki sposób zweryfikować, czy jest sprawny, jak dbać o baterie oraz jak sterować i bezpiecznie latać. W części teoretycznej poznamy trochę z zakresu meteorologii, elektrotechniki i prawa lotniczego - opowiada Piotr Piorun z Polskiego Radia.

- Przed startem drona musimy upewnić się, czy jesteśmy w miejscu, z którego możemy wystartować. W Warszawie na przykład są miejsce, gdzie takie loty są surowo zakazane. To tereny wokół obiektów chronionych, takich jak Pałac Prezydencki czy Sejm. Strefa całkowitego zakazu wynosi 500 metrów wokół takich obiektów. Szczególną uwagę musimy zwracać na miejsca, gdzie mogą odbywać się loty ratownicze, czyli na przykład w pobliżu Szpitala Bródnowskiego, gdzie często ląduje i startuje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - mówi Piotr Piorun.

Źródło: Polskie Radio/Budynek Polskiego Radia "okiem" naszego drona

Niebezpieczne dla samolotów

Uprawnienia i ograniczenia w lataniu dronami wynikają z bardzo konkretnych powodów. Nieodpowiedzialny lub niekompetentny operator może wyrządzić wiele szkód, ale też zagrażać zdrowiu czy życiu postronnych osób: tych na ziemi i tych w powietrzu. Kolizja bezzałogowca z awionetką czy samolotem pasażerskim może być tragiczna w skutkach.

- To zagrożenie jest ogromne. Na pewno każdy słyszał o incydentach lotniczych z udziałem ptaków. Nawet niewielki ptak przy zderzeniu z samolotem, który podchodzi do lądowania z prędkością około 200 km/h, może uszkodzić silnik, powierzchnie sterowe czy szybę, przez co ograniczyć widoczność pilotowi. Tak samo jest z dronem. Nawet taki niewielki, ważący 100-200 gramów w kolizji z samolotem może spowodować nawet tragiczną katastrofę lotniczą - wyjaśnia Mikołaj Jarkowski, dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Instytutu Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Pomocne w pracy policjantów

Dronów powinni wypatrywać nie tylko ich operatorzy, ale także kierowcy i piesi. Te urządzenia czuwają również nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dron może zawisnąć nad skrzyżowaniem, zaś operatorem jest wtedy policjant, który podgląda, czy stosujemy się do przepisów.

- Taki dron wyposażony jest w bardzo dobrej jakości kamerę, dlatego nagrywane są wszystkie szczegóły. Widać, jeśli pieszy wchodzi na przejście dla pieszych, korzystając z urządzenia elektronicznego w taki sposób, który powoduje rozproszenie jego uwagi, zamiast skupiać uwagę na tym, co najważniejsze, czyli na momencie przechodzenia przez jezdnię - informuje mł. asp. Krzysztof Wrześniowski z Komendy Stołecznej Policji.

Czytaj także:

Sponsorem audycji jest PKN Orlen.

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk KuniszewiczMaciej Walecki

Goście: Paweł Szymański (dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych z Urzędu Lotnictwa Cywilnego), Piotr Piorun (Polskie Radio), Mikołaj Jarkowski (dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych Instytutu Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz), mł. asp. Krzysztof Wrześniowski (Komenda Stołeczna Policji)

Data emisji: 20.08.2021 

Godzina emisji: 17.08

DS

Czytaj także

Motoryzacyjne imprezy masowe. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 18:21
Blisko 800 ciężarówek ma pojawić się w Polskiej Nowej Wsi na Master Truck Show 2021. Podczas tego trzydniowego wydarzenia nie brakuje pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Jest to przede wszystkim spotkanie wszystkich tych, którzy na co dzień są w trasie, dla których ciężarówki często są pierwszym domem. Jak wygląda organizacja tak dużego wydarzenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wścieklizna - jak się uchronić przed tą niebezpieczną chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 18:40
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna zwierząt (niektórych ssaków), mogąca przenieść się na człowieka. Nie ma na nią leku.
rozwiń zwiń