Bezpieczny powrót samochodem z wakacji

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 17:10
Koniec wakacji już 31 sierpnia, a wcześniej weekend, z którego pewnie wiele osób będzie chciało skorzystać, choć pogoda nie zachęca do wojaży. Jedni będą wyjeżdżali, inni - wracali, a to wiąże się z dużym natężeniem ruchu i niebezpieczeństwem w podróży. Warto się więc do niej przygotować.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: HTeam/Shutterstock
kierowca 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka" w Programie 1

Paweł Balsam, lekarz internista i kardiolog, apeluje do kierowców o odpowiednie przygotowanie się do podróży. Zwraca uwagę, że należy się przed nią porządnie wyspać i w dzień przed wyjazdem nie pić alkoholu, bo sen nie gwarantuje tego, że będzie się w pełni trzeźwym, a nawet jak się wytrzeźwieje, to sprawność psychomotoryczna będzie obniżona. Lekarz podkreśla również, żeby nie siadać za kółkiem na czczo i zjeść lekki, ale pożywny posiłek. - Gdy się najemy czegoś tłustego, smażonego, nasz przewód pokarmowy będzie musiał zużyć dużo energii na trawienie, w efekcie szybciej będziemy śpiący i zmęczeni - przestrzega.

Jeżeli ktoś wraca z południa Europy, powinien mieć w samochodzie zapas picia i coś do zjedzenia, bo może zdarzyć się sytuacja, że kilka godzin trzeba będzie spędzić np. w korku. Paweł Balsam radzi, aby mniej więcej co 1,5-2 godziny robić przerwy, bo po takim czasie spada koncentracja kierowcy. - Dlatego warto zatrzymywać się na 10-15 minut, aby koncentracja powróciła - mówi.

Posłuchaj
16:47 Jedynka-27-08-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Jak bezpiecznie wrócić z wakacji (Bezpieczna Jedynka)

 

burza auto FREE 1200.jpg
Jak się zachować podczas gwałtownej burzy i ulewy?

Instruktor nauki jazdy z Automobilklubu Polski Sławomir Moszczyński przypomina, że do największej liczby wypadków dochodzi nie podczas ulewy, bo w deszczu kierowcy uważają, ale przy ładnej i słonecznej pogodzie. Zwraca uwagę, że na drodze największym zagrożeniem jest inny, nieodpowiedzialny uczestnik ruchu. Mówi też, aby nie zapominać o silnym wietrze. To on może zepchnąć auto z toru jazdy i spowodować, że znajdzie się ono na przeciwnym pasie ruchu. - Im wyższy samochód, im większa płaszczyzna, tym większy żagiel, dmucha porządnie - ostrzega. I oczywiście: zredukować prędkość, a w ekstremalnych sytuacjach zatrzymać się i poczekać, aż ulewa z wiatrem przejdą.

Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Drogowego, zaleca, aby nie zapominać o zapięciu pasów bezpieczeństwa, foteliku lub podkładce dla dziecka, a przede wszystkim dokładnie zaplanować podróż. Przypomina, że wolniejsza jazda oznacza jazdę bezpieczniejszą. - Jeżeli w czasie podróży zaczyna się robić nerwowa atmosfera, to warto się zatrzymać, aby stonować emocje i dopiero wtedy jechać dalej.

Komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji przypomina, że jedzenie przez kierowcę podczas jazdy stwarza niebezpieczeństwo i może być niezgodne z prawem. - Grozi za to mandat w wysokości 50 zł bez punktów karnych - ostrzega. Radzi, aby się zatrzymać i zjeść na parkingu lub na stacji paliw.

Obecna sytuacja pandemiczna pozwala na organizację imprez masowych, a pod koniec lata jest ich dość dużo. Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, przypomina, że jednak wciąż mamy pandemię koronawirusa i każdy zobowiązany jest do stosowania się do zasady DDM: dystans, dezynfekcja, maseczki. Radzi, aby w dużych skupiskach ludzi nosić maseczki, nawet jeśli ktoś jest zaszczepiony. - Szczepienie nie chroni w stu procentach przed zakażeniem, choć sprawia, że zakażony łagodniej przechodzi chorobę - mówi. I w miarę możliwości zachować dystans 1,5 m, co również nie chroni przed ewentualnym zakażeniem, ale zmniejsza jego ryzyko.

Czytaj także:


Poza tym w audycji finałowy "Peleton Lata z Radiem" - Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski spotkali się pod Giewontem.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Sponsorem audycji jest PKN Orlen.

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk KuniszewiczKlaudia Porębska

Goście: Paweł Balsam (lekarz internista i kardiolog), Sławomir Moszczyński (instruktor nauki jazdy z Automobilklubu Polski), Ewa Odachowska (psycholog transportu z Instytutu Transportu Drogowego), komisarz Robert Opas (Komenda Główna Policji), Krzysztof Saczka (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego)

Data emisji: 27.08.2021 

Godzina emisji: 17.10

ag

Czytaj także

Woda to groźny żywioł w każdych okolicznościach. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 17:10
Woda może być źródłem życia i niszczycielskim żywiołem. A szczególnie za sprawą pogody, co dotkliwie odczuli niedawno mieszkańcy południowej Polski. Może być groźna nie tylko wtedy, kiedy ktoś się kąpie czy pływa łódką. Żywioły wody i wiatru niszczyły wszystko, co stanęło im na drodze. Coraz częściej mamy do czynienia z niszczycielskimi nawałnicami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wścieklizna - jak się uchronić przed tą niebezpieczną chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 18:40
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna zwierząt (niektórych ssaków), mogąca przenieść się na człowieka. Nie ma na nią leku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drony - jak z nich korzystać, by nie łamać prawa?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 18:24
Drony mają wiele zastosowań i prawie nieograniczone możliwości. Służą do pracy, jak również do zabawy. Mogą też stwarzać zagrożenie, dlatego należy korzystać z nich zgodnie z obowiązującymi przepisami. - Przede wszystkim musimy upewnić się, czy jesteśmy w miejscu, z którego możemy wystartować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Piorun, operator drona. O czym jeszcze musimy pamiętać?
rozwiń zwiń