"Nie patent czyni z człowieka żeglarza". Podsumowanie sezonu wodnego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:10
​Pogoda się zmienia, a i koniec lata zbliża się wielkimi krokami. To oznacza koniec sezonu kąpielowego, który praktycznie już się zakończył, a za moment również i żeglarskiego. Ten sezon rozpoczął się późno, bo w kwietniu i maju temperatury nie zachęcały do spędzania wolnych chwil na wodzie. Ale już pod koniec wiosny i przez całe lato słońca i wiatru w żagle nie brakowało.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/hao5

jachty pixabay 1200x660.jpg
"Muszą pamiętać o zdrowym rozsądku". Jakie zagrożenia czekają na żeglarzy?

Według ratowników, na Mazurach doszło do większej liczby wypadków niż rok temu. Mariusz Raubo z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podkreśla, że do większości wypadków dochodzi przez nieuwagę. W tym roku dużo było zdarzeń związanych z zaczepieniem masztem o linie energetyczne, przez co zginął młody człowiek ratując żeglarzy. - Część ludzi zapomina, że mają taki, a nie inny jacht i płynąc nawet z dozwoloną prędkością wytwarzają fale, a nie powinni tego robić - mówi. Na Mazurach są jachty motorowe, które raczej powinny pływać po morzu a nie po jeziorach, bo potrafią wytworzyć fale w wysokości jednego metra.


Posłuchaj
16:56 Jedynka-17-09-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Sezon 2021 na wodzie i w wodzie (Bezpieczna Jedynka)

 

powódź pap 1200x660.jpg
Woda to groźny żywioł w każdych okolicznościach. O czym należy pamiętać?

Radosław Wiśnia Wiśniewski, również z MOPR, podkreśla, że nie patent czyni z człowieka żeglarza, tylko zachowanie kultury. I przede wszystkim dobre wyszkolenie. - To nie znaczy, że jak mamy od tygodnia patent to już jesteśmy wielkim żeglarzem, tylko trzeba umieć przewidzieć np. zmiany w pogodzie, aby nie dać się zaskoczyć i wiedzieć, spod której chmury może powiać - wyjaśnia.

Zatrważające statystyki utonięć

Tragicznie przedstawiają się statystyki utonięć. Od 1 kwietnia utonęły 303 osoby. A sondaże pokazują, że Polacy uważają się za dobrych pływaków. Kłóci się to z faktem, że od lat Polska zajmuje wysoką pozycję w statystykach utonięć, rok rocznie jest ich 550-600. Dr Urszula Zdanowicz, traumatolog sportowy i lekarz, przyznaje, że ci, co nie umieją pływać nie wchodzą do wody. Zaś ci, którzy toną zazwyczaj przeceniają swoje siły. - To, że byliśmy dobrymi pływakami, jak mieliśmy 20 lat, nie oznacza, że jesteśmy równie dobrymi pływakami, jak mamy 40 czy 50 lat - mówi. Również alkohol jest przyczyna wielu utonięć.

Lekarz zwraca uwagę, że coraz więcej sprzętu pływającego można wypożyczyć nie okazując karty pływackiej. Ponadto kiedyś dzieci w szkołach miały naukę pływania, ale ją zlikwidowano. Inaczej też wygląda pływanie w basenie i na otwartym akwenie, gdzie są fale i prądy. - Z przerażeniem też patrzę, jak rodzice nie interesują się, co robią ich dzieci - zauważa.

Często ratowników wspomagają strażacy. Brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej przyznaje, że na wodzie też zdarzało się gaszenie łodzi. - Statki są objęte przepisami, ale na łodzi też warto mieć gaśnicę, bo może dojść do wybuchu ognia np. podczas przygotowywania posiłku - mówi. Strażak wyjaśnia, jak trzeba się zachować w przypadku pożaru na statku.

Jak zabezpieczyć sprzęt

Jesień i zimę warto poświęcić na konserwacje i modernizację sprzętu. Tomasz Pisuła, bosman z Yacht Clubu Stal Gdynia, zauważa, że dużo jachtów sezon zimowy spędzi pod przysłowiową chmurką, więc z jachtu należy zabrać wszystko, co mróz i wilgoć mogą uszkodzić. - Generalnie materace, cała tapicerka, produkty spożywcze i wszelkie wyposażenie ruchome powinny zostać zabrane - mówi. Warto też zabrać liny i żagle. Jeżeli na jachcie są zbiorniki na wodę i fekalia trzeba je opróżnić, a następnie jacht umyć, ustawić na stojakach i okryć plandeką. I pamiętać, że źle założona lub niewłaściwa plandeka może spowodować więcej szkód, niż gdyby jacht nie był nią zabezpieczony.

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10 "Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn

Goście: Mariusz Raubo (Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), Radosław Wiśnia Wiśniewski (MOPR), dr Urszula Zdanowicz (traumatolog sportowy i lekarz kadry pływackiej), brygadier Karol Kierzkowski (Państwowa Straż Pożarna), Tomasz Pisuła (bosman z Yacht Clubu Stal Gdynia)

Data emisji: 17.09.2021 r.

Godzina emisji: 17.10

ag


Czytaj także

Bezpieczny powrót samochodem z wakacji

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 17:10
Koniec wakacji już 31 sierpnia, a wcześniej weekend, z którego pewnie wiele osób będzie chciało skorzystać, choć pogoda nie zachęca do wojaży. Jedni będą wyjeżdżali, inni - wracali, a to wiąże się z dużym natężeniem ruchu i niebezpieczeństwem w podróży. Warto się więc do niej przygotować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczna Jedynka sprawdza bezpieczną drogę do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 18:49
Jak co roku wraz z początkiem września i rozpoczęciem roku szkolnego ruszyła ogólnopolska akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Policjanci, a także funkcjonariusze straży miejskich i gminnych patrolują okolice szkół, by nadzorować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych.
rozwiń zwiń