"To był strzał w dziesiątkę". Polskie Radio Kierowców świętuje pierwsze urodziny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:00
Od roku nadaje Polskie Radio Kierowców. Stacja stworzona dla kierowców ma wpływ na kształtowanie bezpieczeństwa na polskich drogach. - Stworzenie stacji było strzałem w dziesiątkę - mówi Edyta Poźniak, dyrektor - redaktor naczelna PRK. 
Edyta Poźniak, dyr.-red. nacz. Polskiego Radia Kierowców
Edyta Poźniak, dyr.-red. nacz. Polskiego Radia KierowcówFoto: Cezary Piwowarski/PR

PRK
Najmłodsza antena Polskiego Radia - Polskie Radio Kierowców świętuje rok!

Spełnia oczekiwania słuchaczy 

Polskie Radio Kierowców działa 24 godziny na dobę, jest dostępne przez internet, cyfrowe radio DAB+ i aplikację mobilną. Stacja przede wszystkim informuje o aktualnej sytuacji na polskich drogach. Raporty o utrudnieniach, korkach, wypadkach i remontach są aktualizowane co kwadrans. 

Jak podkreśla prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, Polskie Radio Kierowców zostało bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy i spełnia ich oczekiwania. - Na bieżąco informujemy o zdarzeniach drogowych, wiem, że w samochodach bardzo często gości PRK - mówi. - To jest jeden z wyznaczników, który zdecydował, że my dalej inwestujemy, to nie jest koniec. Mamy w planach, żeby uruchomić kolejną antenę - zapowiada. 


Posłuchaj
14:05 Jedynka/BJ PRK urodziny.mp3 Polskie Radio Kierowców świętuje pierwsze urodziny (Bezpieczna Jedynka)

 

1200 prezes polskiego radia agnieszka kamińska.jpg
"Udowodniło, że spełnia oczekiwania słuchaczy". Agnieszka Kamińska o Polskim Radiu Kierowców

Edukacja i bezpieczeństwo 

Misją PRK jest również edukacja i poprawa bezpieczeństwa na drogach. Na antenie można usłyszeć o szeroko pojętej akcji edukacyjnej, którą prowadzi Inspekcja Transportu Drogowego. - Pojawiamy się w szkołach, na lekcjach online, gdzie głównym tematem jest bezpieczeństwo ruchu drogowego. To są zajęcia nie tylko dla dzieci w kraju, ale również dla szkół polonijnych za granicą - przyznaje Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. 

Na 24-godzinnej antenie nie brakuje również sportu. Relacjonowane są najważniejsze zawody w Polsce i na świecie, a kierowcy rajdowi i wyścigowi udzielają często porad, zwracając uwagę na bezpieczeństwo. 

- Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze, są też inni uczestnicy ruchu drogowego i należy pamiętać, że życie mamy jedno i nigdy nie wiadomo, co pojawi się na drodze - zaznacza kierowca rajdowy Robert Kubica. - Nawet jeżeli jesteśmy sami i wydaje nam się, że wszystko mamy pod kontrolą, pamiętajmy, żeby przestrzegać przepisów ruchu drogowego, zachowywać się kulturalnie wobec innych uczestników ruchu drogowego - apeluje. 

Czytaj również: 

 Interaktywne, nowoczesne, dynamiczne 

Polskie Radio Kierowców jest nowoczesne, dynamiczne i przede wszystkim interaktywne - utrzymuje stałą łączność ze słuchaczami. - Słuchacze są dla nas najważniejsi, reagujemy na zapotrzebowanie i zgłębiamy te tematy, które interesują naszych odbiorców - przyznaje Edyta Poźniak, dyrektor - redaktor naczelna Polskiego Radia Kierowców. - Cały czas będziemy dążyć do tego, żeby odpowiadać na potrzeby słuchaczy, nie tylko kierowców, ale także rowerzystów, motocyklistów, pieszych - dodaje. 

Strzał w dziesiątkę! 

Jak podkreśla dyrektor stacji, stworzenie Polskiego Radia Kierowców było strzałem w dziesiątkę. - Radio Kierowców funkcjonuje od kilkudziesięciu lat w Programie 1, ale w małym wymiarze. Teraz jest cała antena poświęcona sprawom, które interesują kierowców, nie tylko utrudnienia, ale także nowinki technologiczne, porady - wylicza Edyta Poźniak. - Jest to miejsce, gdzie rozmawiamy także o ważnych sprawach takich jak samotność, depresja, ponieważ jak jesteśmy wiele godzin w trasie, to wszystko jest ważne - podkreśla. 

Co złożyło się na sukces Polskiego Radia Kierowców? - Przede wszystkim entuzjazm, profesjonalizm. Cały zespół PRK to młodzi, lecz doświadczeni dziennikarze, pasjonaci motoryzacji, driftu, rowerzyści i kierowcy. My wszyscy, którzy pracujemy w PRK, jesteśmy praktykami, więc to, o czym mówią młodzi dziennikarze, mówią z własnego doświadczenia i to jest element, który przyciąga - dopowiada. 

Świętuj z nami pierwsze urodziny PRK! 

16 października 2020 roku pojawiło się pierwsze w Polsce całodobowe radio dla kierowców. Równo rok od założenia stacji w Starej Wsi koło Nadarzyna odbędzie się urodzinowy wyścig o Gokartowy Puchar Polskiego Radia Kierowców. W turnieju będą uczestniczyć słuchacze wyłonieni w konkursie antenowym. Zawodnicy wezmą udział w wieloetapowych zmaganiach na torze, od przejazdów technicznych po jazdę na czas i pokonywanie odcinków specjalnych, takich jak tunel i most. Każdy z uczestników zmagań kartingowych po odpowiednim przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa otrzyma licencję zawodnika. Najlepsi otrzymają puchary, a wszyscy uczestnicy licencje zawodnika, medale i dyplomy i upominki.

Polskie Radio Kierowców w ten sposób chce przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach, bo wyścigi są możliwe tylko na specjalnych torach, a to także miejsce na doskonalenie własnych umiejętności.

***

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Agnieszka Kamińska (prezes zarządu Polskiego Radia) Edyta Poźniak (dyrektor - redaktor naczelna Polskiego Radia Kierowców), Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego), Szymon Piechowiak (rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad), Robert Kubica (kierowca rajdowy)

Data emisji: 15.10.2021 r. 

Godzina emisji: 17.10 

IAR/ans