Bezpieczne i udane ferie zimowe. O czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 17:40
Ferie rozkręcają się na dobre. Pierwsi uczniowie rozpoczęli zimowe wakacje 17 stycznia, a ostatni wrócą do szkół 28 lutego. Przypominamy kilka zasad bezpieczeństwa, aby wypoczynek przebiegał miło i przyjemnie.
Narty na dachu samochodu trzeba solidnie przymocować
Narty na dachu samochodu trzeba solidnie przymocowaćFoto: shutterstock.com/Sergey Novikov
  • Policja radzi dobrze przymocować narty na dachu. Warto też przećwiczyć zakładanie łańcuchów.
  • Ruch na świeżym powietrzu dobry dla zdrowia. Ale raczej trzeba unikać miejsc zatłoczonych.
  • Na stoku zachowaj ostrożność. Stosuj się do dekalogu narciarza.

Policja pilnuje porządku na drogach i na stokach

Sierżant sztabowy Adam Jakubczyk z Komendy Powiatowej w Mikołowie przypomina, że przy dojeździe do miejscowości wypoczynkowych można liczyć na pomoc policji. - Policjanci są tam przede wszystkim po to, żeby udrażniać ruch, żeby pomóc w miejscach, gdzie infrastruktura nie pozwala, aby w jednym momencie przyjąć wszystkich turystów - wyjaśnia. Oczywiście zwracają uwagę na wszelkie nieprawidłowości, badają też kierowców na zawartość alkoholu we krwi. Policjant zaleca również prawidłowe i dokładne przymocowanie bagażników dachowych ze sprzętem sportowym i przećwiczenie zakładania łańcuchów śnieżnych na koła. W Polsce nie ma obowiązku ich zakładania, chyba że nakazuje to specjalny znak drogowy C-18. Ale można ich używać tylko tam, gdzie jest śnieg. - Używanie łańcuchów w miejscu, gdzie nie ma śniegu i lodu, jest wykroczeniem - mówi. Patrole pilnują także przestrzegania przepisów na stoku.


. 

Ferie powinny być jak najbardziej kameralne

Dr Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi, przypomina, że wciąż panuje epidemia i obowiązują związane z tym ograniczenia i zasady zachowania. Zaznacza przy tym, że ferie i wypoczynek na świeżym powietrzu to bardzo dobry czas dla dzieci i ich organizmów. - Lepiej, że dzieci są na feriach niż w szkole, w słabo wentylowanych pomieszczeniach, w dużym ścisku, przy zamkniętych oknach - zauważa. Przypomina jednak, żeby ferie były możliwie jak najbardziej kameralne. Aby po jeździe na stoku nie wchodzić do zaludnionych barów, restauracji, herbaciarni, a nawet miejsc na stokach, bo tam będzie się gromadziła duża liczba zmęczonych, dyszących na siebie ludzi. Zaleca też noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i robienie testu, jeśli ktoś czuje się chory, aby nie narażać innych na utratę zdrowia.

Na stoku trzeba zachować ostrożność

Jerzy Siodłak, naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, opowiada jakie niebezpieczne sytuacje powodują narciarze na stoku. Przypomina dekalog narciarski, czyli 10 zasad zachowania się narciarza na stoku, opracowanych wiele lat temu przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Choć dekalog nie ma umocowania prawnego, to w razie wypadku jest stosowany do określenia winy któregoś narciarza. Gość Programu 1 Polskiego Radia zaleca też ostrożność. - Nawet jeśli ktoś jest supernarciarzem, to może się zdarzyć, że wyjedzie ktoś z boku i już nie ma czasu na reakcję - uprzedza. Radzi, żeby jeździć z taką prędkością, aby w każdej chwili można było wyhamować czy skręcić. Oczywiście w czasie podróży na ferie i podczas uprawiania sportów zimowych nie można być pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych. Jeśli ktoś jest świadkiem wypadku, to ma prawny obowiązek udzielić poszkodowanym pomocy, czyli zabezpieczyć ich przed innymi narciarzami, być może okryć czymś i wezwać fachową pomoc.


Posłuchaj
15:27 Jedynka-21-01-2022-bezpieczna-jedynka.mp3 Bezpieczne ferie zimowe (Bezpieczna Jedynka)

 

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka 

Prowadzili: Izabela Kostyszyn i Patryk Kuniszewicz

Goście: sierżant sztabowy Adam Jakubczyk (Komenda Powiatowa w Mikołowie), dr Tomasz Karauda (Oddział Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi), Jerzy Siodłak (naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego)

Data emisji: 21.01.2022 r.

Godzina emisji: 17.10

ag

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Czy podróż autokarem jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
Niedawno doszło do tragicznego wypadku na autostradzie A4, w którym ukraiński autobus przebił bariery energochłonne. Od miesięcy na polskich drogach nie mieliśmy tak niebezpiecznego zdarzenia. - Przy gabarycie autobusu turystycznego, gdzie jego środek ciężkości jest wysoko, mamy bardzo łatwą drogę do tego, żeby "położyć" ten autokar - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Górski, instruktor doskonalenia jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczny dojazd na zimowy wypoczynek. Alvin Gajadhur: priorytetem ITD kontrole autokarów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:19
- Nasi inspektorzy sprawdzają, czy autokary są sprawne technicznie, czy kierowcy są trzeźwi, czy są wypoczęci - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Alvin Gajadhur, szef Inspekcji Transportu Drogowego.
rozwiń zwiń