Straż Graniczna - służba na granicach i wewnątrz kraju

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 17:30
- Ogólnym zadaniem Straży Granicznej jest ochrona granicy państwowej. Zadania te realizujemy na przejściach granicznych, przeprowadzając odprawy graniczne, ale ochraniając również zieloną granicę, czyli granicę poza przejściami granicznymi. Od kilkunastu lat Straż Graniczna działa również wewnątrz kraju - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia porucznik Anna Michalska, rzecznik prasowy Komendanta Głównego SG.
Straż Graniczna
Straż Graniczna Foto: Ivan Semenovych/Shutterstock

Odpowiedzialna służba

W 1991 roku, czyli 31 lat temu, w Polsce powołana została Straż Graniczna. Święto tej formacji obchodzone jest 16 maja. Na Straży Granicznej spoczywa obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem nie tylko Rzeczypospolitej, bo wschodnia granica naszego kraju to również granica całej Unii Europejskiej.

Jak wspomniała por. Anna Michalska, Straż Graniczna podejmuje działania również wewnątrz kraju. - Prowadzimy kontrole legalności pobytu i legalności zatrudnienia cudzoziemców. Często można nas spotkać również na lotniskach, gdzie prowadzimy odprawy w ruchu poza kraje strefy Schengen - tłumaczyła rzecznik prasowy Komendanta Głównego SG.

Wojna przy granicy

Od 24 lutego, czyli od czasu barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę, zadania realizowane przez Straż Graniczną wydają się jeszcze trudniejsze i wymagają wiele poświęcenia.

- Zmęczenie jest, ale determinacja - jeszcze większa. Mamy świadomość, że jest to czas próby. Myślę jednak, że funkcjonariusze stają na wysokości zadania i wykonują swoje obowiązki najlepiej, jak tylko można. Mamy wzmocnione służby, wszystkie stanowiska odpraw są otwarte, funkcjonariusze odprawiają uchodźców z Ukrainy, jak najszybciej się da. Oczywiście wszystko zgodnie z przepisami - podkreślał ppor. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Tylko dla orłów

Ważna informacja dla wszystkich, którzy chcieliby wstąpić w szeregi Straży Granicznej - od tego roku zniesiony został limit wieku i w rekrutacji mogą brać udział także osoby powyżej 35. roku życia. - Zapraszamy wszystkich chętnych, ale uprzedzamy, że sito rekrutacyjne jest bardzo gęste. Wybieramy tylko tych najlepszych - przekonywała por. Anna Michalska.

Posłuchaj
09:21 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 20.05.2022 Straż Graniczna - służba na granicach i wewnątrz kraju (Bezpieczna Jedynka)

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Klaudia Porębska i Patryk Kuniszewicz

Goście: por. Anna Michalska (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej), ppor. Piotr Zakielarz (rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału SG)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 17.18


"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

pg

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Strażacy jako ratownicy drogowi i służba pomagająca uchodźcom

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 17:53
4 maja we wspomnienie Świętego Floriana przypada Dzień Strażaka. W obecnych czasach działalność Straży Pożarnej to nie tylko gaszenie pożarów, ale szereg różnych zadań, które przybliżyli w "Bezpiecznej Jedynce" Klaudia Porębska i Patryk Kuniszewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 18:00
Od 2016 roku w drugim tygodniu maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kierowców Zawodowych. Dotyczy on nie tylko najczęściej kojarzonych z tym zawodem kierowców ciężarówek, ale także kierujących autobusami, busami oraz taksówkarzy czy kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Jak kierowcy zawodowi powinni doskonalić swoje umiejętności?
rozwiń zwiń