Koronawirus. Kto jest w grupie ryzyka? Co to są choroby współistniejące?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 11:02
- W przypadku wielu chorób infekcyjnych, wirusowych i bakteryjnych, szczególnie narażone są osoby starsze, ale nie tylko - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Audio
  • Koronawirus. Kto jest w grupie ryzyka? Co to są choroby współistniejące? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/OgnjenO

Z informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że z powodu koronawirusa zmarło niemal sto osób (stan na poniedziałek, godz. 10.00 - 98 osób). W przypadku niemal każdej z nich dodawana jest uwaga, że pacjent miał choroby współistniejące, czyli takie, które występowały przed zakażeniem koronawirusem.

Kto jest w grupie ryzyka?

Kto szczególnie powinien się obawiać zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19? 

Jak podkreślił gość audycji "Cztery pory roku", dr Michał Sutkowski, jako czynnik ryzyka należy wymienić przede wszystkim choroby przewlekłe: cukrzycę typu II, niewydolność krążeniowo-oddechową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jak również wszystkie choroby nowotworowe, które są w trakcie diagnostyki, leczenia, zaostrzeń.

Narażeni są chorzy, którzy są na lekach immunosupresyjnych związanych na przykład z przeszczepem. Osoby, które biorą glikokortykosteroidy doustnie - nie mylić z wziewnym stosowaniem sterydów w astmie oskrzelowej (astma jest czynnikiem zagrożenia, ale w mniejszym stopniu) - na przykład z powodu chorób reumatoidalnych. Ostrożni powinni być chorzy z chorobami autoimmunologicznymi i chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek.

Dużo jest też koincydencji choroby COVID-19 z nadciśnieniem tętniczym. W grupie ryzyka są także palacze (również palacze e-papierosów).

- Szczególnie zwracałbym uwagę na osoby starsze z niewydolnością krążenia z różnych powodów. Z powodu miokardiopatii, zmian w samym mięśniu sercowym. Z powodu bycia po zawale czy dwóch. Z powodu choroby przewlekłej wieńcowej. - wymienił ekspert.

Jednocześnie dr Sutkowski zaznaczył, że jeśli ktoś ma chorobę przewlekłą, ale chodzi systematycznie na kontrole i się właściwie leczy to niebezpieczeństwo się zdecydowanie zmniejsza.

40 proc. respiratorów jest zajętych przez młodych

- W przypadku wielu chorób infekcyjnych, wirusowych i bakteryjnych, szczególnie narażone są osoby starsze, ale nie tylko. Jeśli sami o siebie nie zadbamy, nie pomoże ekspert, nie pomoże lekarz - oświadczył dr Michał Sutkowski i zaapelował w szczególności do osób młodych, by ograniczyły wychodzenie z domu do minimum.

Osoby młode żyją w przekonaniu, że wirus im nie zagraża. I są w błędzie. - Z danych polskiego Ministerstwa Zdrowia wynika, że 25 proc. mających koronowirusa to osoby młode, poniżej 30. roku życia. 40 proc. respiratorów jest zajętych przez osoby młode - wskazał gość Programu 1 Polskiego Radia.

Jak się chronić przed zakażeniem? 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.

Czy noszenie maseczek ma sens? Dr Michał Sutkowski wyjaśnił, że póki co nie ma rekomendacji, by osoby zdrowe nosiły maseczki, ale jeśli epidemia się będzie rozwijać niewykluczone, że takie zalecenie zostanie wydane. - To nie jest tak, że jeśli byśmy nosili te maseczki już miesiąc temu, to dziś byłoby lepiej. Byłoby gorzej - stwierdził i dodał, że należy śledzić komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Ministerstwa Zdrowia.

Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Jeśli masz takie objawy, jak: katar, stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C), objawy przeziębieniowe, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

Jeśli masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności i kłopoty z oddychaniem, bóle mięśni i ogólne zmęczenie, zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) lub własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym (lista szpitali zakaźnych). Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek!

Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub chorą, to natychmiast zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) i powiadom o swojej sytuacji. Otrzymasz informację, jak masz dalej postępować.

.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 6.04.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus. Jak sobie poradzić z zamknięciem w czterech ścianach?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 10:20
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym dla własnego bezpieczeństwa spędzamy dni zamknięci w domu. Mamy pełną wiedzę dotyczącą tego, jak w tym czasie należy dbać o higienę. Mało kto jednak mówi o tym, co zrobić, by w tej trudnej sytuacji zadbać o naszą psychikę.
rozwiń zwiń