Policja apeluje: zostańmy w domu. Chodzi o nasze życie!

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:43
- Te przepisy nie zostały wprowadzone przeciwko nam jako forma represji, tylko dla nas wszystkich, żeby uchronić naszych obywateli - mówi podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Mundurowi apelują do wszystkich, aby w święta Wielkiej Nocy nie wychodzili z domów.
Audio
  • Policja apeluje o pozostanie w domach podczas Świąt (Jedynka/ Cztery pory roku)
Straż Miejska i policjanci pilnują porządku przy oknie Caritasu Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. Caritas prowadzi akcję pomocy najbardziej potrzebującym z powodu epidemii
Straż Miejska i policjanci pilnują porządku przy oknie Caritasu Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. Caritas prowadzi akcję pomocy najbardziej potrzebującym z powodu epidemiiFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Codziennie na terenie naszego kraju 25 tys. funkcjonariuszy - w tym przedstawiciele Policji, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej czy Straży Miejskiej - sprawdza, czy Polacy przestrzegają zasad bezpieczeństwa związanych z przemieszczaniem się tylko w niezbędnych sytuacjach. W ciągu ostatnich 2 tygodni policjanci wystawili około 15 tysięcy mandatów i skierowali około 4 tys. wniosków do sądów o ukaranie osób, które bez wyraźnych powodów wychodzą z mieszkań czy domów. Większość Polaków stosuje się jednak do obowiąziujących przepisów.

Czy w Święta pozostaniemy w domach?

- Weźmy pod uwagę, że jeśli zdecydujemy się wybrać do naszych rodziców i rodzin, po prostu możemy te osoby zarazić lub osoby, do których planowaliśmy się wybrać, już są nosicielami wirusa, tylko jeszcze o tym nie wiedzą, bo przechodzą to bezobjawowo. Te Święta musimy obchodzić w szczególny i wyjątkowy sposób, czyli po prostu zostając w domu. Spędźmy Święta z tymi, z którymi spotykamy się na co dzień, tj. z domownikami. Tutaj chodzi o życie i zdrowie nasze, naszych dzieci i naszych najbliższych - przekonuje podkom. Antoni Rzeczkowski.

Życie funduje różne scenariusze

Zdaniem podkom. Antoniego Rzeczkowskiego niewskazane są również wyjazdy bezpośrednio od domu do domu bez kontaktu z innymi osobami po drodze, ponieważ nie ma możliwości uniknięcia całkowitego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Wirus utrzymuje się na różnych przedmiotach, których możemy przypadkowo dotknąć podczas podróży, np. na klamce, przyciskach w windzie, czy na poręczy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: podkom. Antoni Rzeczkowski (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 10.04.2020

Godzina emisji: 11.17

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Wyjazd na święta może zakończyć się mandatem?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 10:20
Policjanci cały czas apelują o pozostanie w domach i stosowanie się do nowych przepisów i obostrzeń. Niestety, nie wszyscy wzięli sobie do serca te apele. Ponad milion złotych kary w ciągu tygodnia nałożyła Główna Inspekcja Sanitarna za łamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym. Przepisy te w odniesieniu do koronawirusa funkcjonują od 1 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

#zostańwdomu w Święta. Nie narażaj innych

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 14:09
Tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż te wszystkie do tej pory. Zgodnie z zaleceniami rządu nie powinniśmy wyjeżdżać na Święta do rodziny, ani odwiedzać bliskich czy przyjaciół, tylko spędzić je w gronie najbliższych, z którymi na co dzień mieszkamy. W ten sposób możemy ocalić życie bardzo wielu osób.
rozwiń zwiń