Czy komary przenoszą koronawiursa SARS-CoV-2?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 17:06
Wielu naukowców na świecie bada roznoszenie patogenów przez różne owady. Czy koronawirusem można się zakazić przez ukąszenie komarów? - Jak do tej pory nie było żadnych dowodów na to, że komary są w stanie przenosić jakikolwiek typ koronawirusów - mówi prof. Michał Bijak z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Audio
  • Koronawirus: co musisz wiedzieć? (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay

Profesor podkreśla, że aby wirus mógł być przenoszony przesz komary musiałby być w stanie namnażania się w ich organizmach lub przetrwania w nich kilku dni. - Bazując na wynikach obecnej pandemii koronawirusa czy na poprzednich epidemiach takich powodów nie ma i są sugestie naukowców czy też organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne, że komary nie są w stanie przenosić tego wirusa - wyjaśnia ekspert. 

Kwarantanna a współdomownicy - jak się zachowywać? 

Rzecznik prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak zwraca uwagę, że przebywając w domu z osobą objętą kwarantanną musimy zachowywać bezwzględne środki ostrożności i higieny osobistej. - Bardzo dokładnie i często myjmy ręce, starajmy się jak najczęściej dezynfekować wszystkie powierzchnie typu: umywalka, blaty w kuchni, unikajmy bezpośredniego kontaktu między sobą w ognisku domowym - apeluje. Joanna Narożniak podkreśla, że bardzo ważnym jest aby nie używać części wspólnych w domu w tym samym czasie. - Jeżeli będziemy ograniczać kontakty w ognisku domowym mamy szansę nie zakażać się nawzajem - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Karolina Rożej 

Data emisji: 17.04.2020 r. 

Godzina emisji: 15.44

ans 

Czytaj także

Struktura zakażeń koronawirusem. GIS podał, gdzie jest największe zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 01:10
Ponad 30 procent zakażeń koronawirusem w naszym kraju stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni. Dotyczy to zarówno pacjentów jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirusolodzy biją na alarm. Belgowie notorycznie łamią zakazy i nie słuchają apeli

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 20:25
W Belgii jest coraz więcej doniesień o złamanych zakazach w związku z koronawirusem podczas świąt. Wirusolodzy biją na alarm i ostrzegają, że konsekwencje będą dramatyczne.
rozwiń zwiń