Czy osoby chore na astmę są zobowiązane do noszenia maseczek ochronnych?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:15
- Jeżeli jest utrudnione oddychanie i osoba ma schorzenia, które mogą powodować, że maseczka ogranicza możliwość swobodnego oddychania, to na pewno jest to wskazanie, żeby maseczki nie nosić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 
Audio
  • Koronawirus: co musisz wiedzieć? (Ekspres Jedynki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

W związku z pandemią koronawirusa i rosnącą liczbą chorych na COVID-19 rząd podjął decyzję o nowych obostrzeniach. Wśród nich znalazł się obowiązek zasłaniania ust i nosa, np. za pomocą maseczek ochronnych. Nakaz wszedł w życie 16 kwietnia br. 

Astma jest niewątpliwie przeciwwskazaniem do noszenia maseczek ochronnych. - Osoby, które mają astmę - mają kłopoty z oddychaniem, więc sprawa jest prosta, nie muszą nosić maseczek - dodał rzecznik MZ. 


Katar sienny a koronawirus 

Rzecznik MZ apelował o racjonalne zachowanie, gdyż katar sienny może być objawem niepokojącym i może budzić obawy czy nie powinniśmy trafić do szpitala. - Zalecałbym stosowanie leków, aerozoli, które udrażniają nos czy też likwidują objawy kataru siennego - tłumaczył. - Publiczne spacerowanie z katarem siennym jest niewskazane - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz. 

Dr Piotr Gryglas, internista, kardiolog, podkreślił, że alergia może być poważnym problemem w dobie epidemii. - Jeżeli alergik w trakcie trwającej alergii dodatkowo jest zakażony koronawirusem, to wtedy rozsiew wirusa jest bardzo duży - tłumaczył. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Karolina Rożej 

Materiał: Małgorzata Głogowska 

Data emisji: 24.04.2020 r. 

Godzina emisji: 15.47 

ans