Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeziębienie. Czy możemy się zaszczepić, kiedy mamy katar?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 08:25
Narodowy Program Szczepień przyspiesza. Obecnie dzienna liczba szczepień wynosi ponad 220 tys. W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało już ponad 3 mln osób. Wykonano w sumie ponad 12 mln zastrzyków. Od 9 maja e-skierowanie będzie miał każdy pełnoletni Polak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fizkes

Zgodnie z harmonogram szczepień, od dziś (6 maja) na szczepienie przeciwko COVID-19 zapisywać mogą się urodzeni w latach 1992-1993, którzy nie zgłosili wcześniej, poprzez specjalny formularz, chęci zaszczepienia. 7 maja będą mogły zapisywać się roczniki 1994-1996, 8 maja - roczniki 1997-1999, 9 maja - roczniki 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał już wystawione każdy pełnoletni Polak.

Zarejestrować się na szczepienie można przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 rano za pośrednictwem infolinii 989.

Jak zarejestrować się na szczepienie przez infolinię? Profil: Kancelaria PremieraZastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.

Katar nas dyskwalifikuje?

W Programie 1 Polskiego Radia na bieżąco informujemy o wszystkimi, co wiąże się z pandemią koronawirusa. W specjalnej audycji "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć" - od poniedziałku do piątku, w audycji "Cztery pory roku" (9.00-12.00) i "Ekspres Jedynki" (15.00-18.00) - specjaliści odpowiadają na pytania słuchaczy.

"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Czytaj także:


Jednym z najczęściej powtarzających się pytań jest to, czy złe samopoczucie powoduje, że nie zostaniemy zakwalifikowani do szczepienia. W radiowej Jedynce prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski podkreślił, że o tym, czy dany pacjent otrzyma szczepionkę zawsze decyduje lekarz. - Katar nie jest przeciwwskazaniem. Jeżeli natomiast jest to ostra choroba gorączkowa, to pojawia się przeciwwskazanie czasowe - wskazał.


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

Przypominamy, że przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19 jest wstrząs anafilaktyczny/ciężka reakcja alergiczna po podaniu pierwszej dawki szczepionki oraz alergia na substancję czynną lub inny składnik szczepionki. Podanie szczepionki należy odroczyć w przypadku wystąpienia choroby infekcyjnej z gorączką i zaostrzenia choroby przewlekłej.Przed szczepieniem pacjent powinien powiedzieć lekarzowi lub osobie kwalifikującej o wszystkich lekach, które zażywa obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planuje stosować. Ważne, żeby poinformować o niedawno otrzymanych lub zaplanowanych szczepieniach.Przeciwwskazania przy lekach Profil: Kancelaria PremieraJakie choroby przewlekłe wykluczają szczepienie? Profil: Kancelaria Premiera


W przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy, należy zgłosić je do lekarza. Wszelkie działania, które odbiegają od normy, można zgłaszać niezależnie od zgłoszenia lekarzowi bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub producenta szczepionki.
Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

***

kk

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:50
- Czy po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 może wystąpić podrażnienie wątroby, a w konsekwencji żółtaczka? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń