Wysokość dopłat dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 13:08
Chodzi o ujednolicenie dopłat we wszystkich krajach UE.
Audio

Wysokość dopłat bezpośrednich i rozwój obszarów wiejskich – to główne założenia wspólnej unijnej polityki rolnej. Nad dokumentem pracują posłowie Parlamentu Europejskiego. W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna dyskusja na temat kształtu reformy; chodzi o to, aby rolnicy mieli podobne warunki do rozwoju. Teraz dopłaty w każdym z unijnych krajów są inne. Agnieszka Jas:

Różnice są ogromne. Najwięcej, bo 500 euro na hektar, otrzymują rolnicy w Grecji i na Malcie. W Polsce 200 euro na ha, czyli nieco więcej niż w Hiszpanii i Portugalii.

Janusz Wojciechowski – europoseł: - Trzeba ujednolicić te stawki. Wcale nie jest to taki luksus, jak niektórzy to widzą, że rolnicy dostają unijne pieniądze i powinni się z tego cieszyć, bo dostają je znacznie mniejsze od niektórych krajów członkowskich.

W Polsce o unijne dopłaty bezpośrednie stara się w tym roku ponad milion rolników. Są to zarówno posiadacze dużych, jak i małych gospodarstw. Problem w tym, że pieniądze trafiają również do tych, którzy tylko mają ziemię, ale jej nie uprawiają.

Jarosław Kalinowski – europoseł: - W dokumencie mówi się o zdefiniowaniu pojęcia „aktywnego rolnika”, który rzeczywiście zajmuje się działalnością rolniczą. Idea jest taka, aby to wsparcie trafiało do tych rolników.

Prof. Jerzy Wilkin z Uniwersytetu Warszawskiego: - Reforma Wspólnej Polityki Rolnej to również większe wsparcie dla właścicieli małych gospodarstw. Przewiduje się wyraźne wyodrębnienie pewnej puli na wspieranie tych małych gospodarstw, od 2014 roku.

Jarosław Kalinowski: - Dyskusja toczy się nie tylko wokół dopłat bezpośrednich, drugim obszarem działania WPR ma być rozwój obszarów wiejskich. Mówiąc o WPR zwracamy uwagę przede wszystkim na dopłaty, natomiast mniej mówimy o drugim filarze, to jest wsparcie młodych rolników, wsparcie inwestycyjne, programy rolno-środowiskowe; to jest bardzo znaczące wsparcie dla rolnictwa.

Są jednak kraje, tak jak Wielka Brytania, które chcą zmniejszenia budżetu przewidzianego na WPR. W ofensywie są m.in. Francja i Niemcy. Ile państw tyle zdań i pomysłów. Cel jest jeden – zamiast 27 stworzyć jedną europejską politykę rolną.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Sprawa dostępu do wody pitnej jest jednym z głównych tematów spotkania posłów parlamentu i parlamentarzystów z krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku, który odbywa się w Budapeszcie. Uczestnicy spotkania domagają się działań, by jak najszybciej poprawić tę sytuację.
- Bezpieczeństwo, migracje, kryzys ekonomiczny i zmiany klimatu – to tematy, na które europosłowie rozmawiali z parlamentarzystami z Ameryki Łacińskiej podczas V spotkania Zgromadzenia Parlamentarnego EuroLat. Dyskutowano też o wolnym handlu pomiędzy UE a Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem.
- Przewodniczący PE – prof. Jerzy Buzek otworzył wystawę poświęconą paradom równości. Przypomniał, że w niektórych krajach arabskich nie tylko łamane są prawa homoseksualistów, ale grozi im więzienie, a nawet kara śmierci. 17 maja to Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią.

Czy wiesz, że...

Europejska domena „eu” po 5 latach istnienia ma już 3,5 miliona użytkowników. Dziś korzystają z niej wszyscy: przedsiębiorcy, organizacje i pojedynczy obywatele.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: W których krajach rolnicy dostają największe dopłaty?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Wojciech Górski z Białej Podlaskiej i Stanisław Banek z Czutca.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak