Krzysztof Krzemiński: te pomniki są wynagrodzeniem pamięci o małych powstańcach

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 15:30
W ostatnią sobotę obchodziliśmy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W przeddzień obchodów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłonięto odnowione mogiły młodych powstańców, m.in. Wojtusia Zalewskiego, ps. Orzeł Biały. W zbiórkę na renowację grobów zaangażowało się Stowarzyszenie Odra-Niemen.
Prezydent RP Andrzej Duda (C) składa kwiaty na symbolicznym grobie Wojtusia Zalewskiego ps. Orzeł Biały
Prezydent RP Andrzej Duda (C) składa kwiaty na symbolicznym grobie Wojtusia Zalewskiego ps. Orzeł BiałyFoto: Wojciech Olkuśnik/PAP

Powstanie Warszawskie dla każdego Polaka jest symbolem oporu i walki, a jego uczestnicy są określani mianem bohaterów.

- Wiele organizacji mocno angażuje się w edukację młodzieży i przekazywanie wartości, które są istotne dla dawnych powstańców. Ważne jest, aby poznawała i realizowała je młodzież - mówi Krzysztof Krzemiński, prezes Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Posłuchaj

34:48 PR1_MPLS 2020_08_02-15-06-54.mp3 Odnowiono groby małych powstańców. Czym jeszcze zajmuje się Stowarzyszenie Odra-Niemen? (Jedynka/ W otwarte karty)

To byli młodzi ludzie

Gość Jedynki przyznaje, że powstańcy w dużej części decyzję o walce za Polskę podejmowali jako młode osoby i później oddawali życie za ojczyznę. - Obowiązkiem każdego Polaka jest uczczenie tego dnia i przede wszystkim opieka nad powstańcami do końca ich dni. Zostało ich naprawdę niedużo i z każdym dniem coraz więcej kombatantów odchodzi - twierdzi Krzysztof Krzemiński.

Odnowienie grobów

Stowarzyszenie Odra-Niemen zaangażowało się m.in. w zbiórkę na renowację grobów małych powstańców.

- W tym roku postanowiliśmy wspólnymi siłami wyremontować pomniki młodych powstańców czy również dzieci z Powstania Warszawskiego. Jednym z głównych pomników jest pomnik Wojtusia Zalewskiego, ps. Orzeł Biały, czyli niesamowitego chłopca, który 15 sierpnia wyprowadził znanymi tylko sobie przejściami oddział „Bartka” i dzięki czemu uratował go. Chłopiec został podany do odznaczenia, ale z tego co wiemy, nigdy go nie otrzymał. 21 sierpnia został zastrzelony przez niemieckiego snajpera (…). Drugim pomnikiem są trzy siostry Buchowskie, które w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego zginęły w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego spadającego na kamienicę. Ta historia ruszyła nasze serca, ponieważ na początku powstania ich mama została rozstrzelana przez niemieckiego okupanta - opowiada Krzysztof Krzemiński.

W ciągu kilku dni komitet "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich" zebrał ponad 40 tys. złotych na renowację pomników. Odnowione mogiły zostały odsłonięte 31 lipca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

- Są to pomniki, które w dużym stopniu wzbudzają uczucie wynagrodzenia pamięci o nich (małych powstańcach - red.). Nie możemy o tych ludziach zapomnieć. Przecież mały chłopiec (Wojtuś Zalewski - red.) pokazał takie wartości, które powinniśmy cenić i przekazywać naszym dzieciom. Nikt z nas nie wie, jak zachowałby się w takiej sytuacji - uważa Krzysztof Krzemiński.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Krzysztof Krzemiński (prezes Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen)

Data emisji: 2.08.2020

Godzina emisji: 15.06

DS

Czytaj także

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 14:59
Goście "Gdzie jest Pan Cogito?" odpowiedzieli czym było Powstanie Warszawskie, jakie skutki z nim związane odczuwamy do dziś i jak upamięnić jego bohaterów. Czy jest dziś dla nas elementem historii i tradycji przejawiającej się także w popkulturze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Polska droga do wolności?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 17:20
W Programie 1 Polskiego Radia rozmawiamy o tradycji powstańczej, dylematach związanych z Powstaniem Warszawskim, formach upamiętnienia Bohaterów i wreszcie o polskiej drodze do wolności w kontekście Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń