Prezes ZUS: zainteresowaniem bonem turystycznym jest ogromne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 07:00
- Znaleźliśmy się w połowie marca w zupełnie innej rzeczywistości, także my - odpowiadający za zarządzanie państwem, zarządzanie sprawami ludzkimi. Musieliśmy przeorganizować sposób funkcjonowania, obsługi klientów, ale myślę, że wspólnie z różnymi innymi instytucjami, zwłaszcza z rządem, wypracowaliśmy szereg rozwiązań prawnych, które jak już dzisiaj widać - były skuteczne - mówi w audycji "W otwarte karty" prof. Gertruda Uścińska. 
Gertruda Uścińska
Gertruda UścińskaFoto: Rafał Guz/PAP

- Od 1 kwietnia do dnia dzisiejszego przyjęliśmy ponad 5 milionów wniosków o różne formy wsparcia. Udzieliliśmy łącznie tego wsparcia na ponad 22 miliardy złotych, w tym dominowało i chyba odegrało kluczową rolę - zwolnienie ze składek - zaznacza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ramach tarczy antykryzysowej umorzono składki za marzec, kwiecień i maj dla ok. 2 mln firm na kwotę ok. 12 mld zł. 

Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że kwota umorzenia byłaby jeszcze większa, ale niektóre firmy omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące. Przedsiębiorcy mogli starać się o zwrot nadpłaconych składek. Z różnych względów część z nich jednak tego nie zrobiła. 

Posłuchaj
35:38 2020_08_23 15_10_53_PR1_W_Otwarte_Karty.mp3 Prof. Gertruda Uścińska o działaniach ZUS (W otwarte karty/Jedynka)

 

- Natychmiast zaproponowaliśmy zmianę przepisów. ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu - zaznacza rozmówczyni Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września. ZUS wskazuje, że skorzysta z nich 800 tys. firm.


Gertruda Uścińska powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że także bon turystyczny cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków. Do tej pory dokonano aktywacji ponad 728 tysięcy kodów na łączną sumę 625 milionów złotych. Pieniądze te w całości trafią do polskiej branży turystycznej.

Prezes ZUS zaznaczyła, że część tej sumy już została przelana na konta firm turystycznych, które zarejestrowały się w systemie. Do tej pory Polacy dokonali już ponad 150 tysięcy płatności bonami o łącznej wartości 103 milionów złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już 67 milionów złotych na konta firm uczestniczących w programie.

Gertruda Uścińska przypomniała, że skorzystanie z programu Polskiego Bonu Turystycznego wymaga założenia bezpłatnego profilu PUE na stronie ZUS. Ostrzegła jednocześnie przed oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze od osób korzystających z tego świadczenia. - Nie podlegają żadnej sprzedaży, żadnym transakcjom Polskie Bony Turystyczne. To są dokumenty elektroniczne. Nimi w sposób elektroniczny zapłacimy za usługę. Nie podlegają wymianie na pieniądze, czy na jakiekolwiek inne papiery wartościowe, a to proponują osoby, które działają w sposób całkowicie niezgodny z prawem - mówiła prezes ZUS.


Dodała jednocześnie, że polska branża turystyczna skorzysta także na kolejnej odsłonie tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Gertruda Uścińska (prezes ZUS)

Data emisji: 23.08.2020

Godzina emisji: 15.10

Jedynka/IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS: więcej firm skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 15:25
ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września. ZUS wskazuje, że skorzysta z nich 800 tys. firm.
rozwiń zwiń