Ustawa dezubekizacyjna. Prezes TK: Trybunał z całą powagą pochyla się nad ustawą

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 15:48
- Trybunał czuje odpowiedzialność w każdej sprawie, a w sprawach, które wywołują bardzo silne emocje społeczne, szczególnie - powiedziała Julia Przyłębska, w Programie 1 Polskiego Radia, odnośnie do wyroku w sprawie przepisów tzw. ustawy dezurbanizacyjnej, które zakładają obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL.
Julia Przyłębska
Julia PrzyłębskaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezes Trybunału Konstytucyjnego przypomniała, że Trybunał zaplanował ogłoszenie wyroku na 13 października. - Rzeczywiście musieliśmy pochylać się w sposób szczególny, stąd sprawa trwa od tylu lat - wyjaśniła prezes Trybunału Konstytucyjnego.

PAP Trybunał Konstytucyjny 2 1200.jpg
Ustawa dezubekizacyjna. Trybunał Konstytucyjny podał termin ogłoszenia wyroku

- Wyłącznie kompetencją Trybunału Konstytucyjnego jest ocena, czy ustawa jest zgodna z konstytucją - podkreśliła Przyłębska. Wyjaśniła także, że "sądy nie mogą samodzielnie podejmować decyzji co do zgodności przepisów z konstytucją". Mogą jednak zgłosić się z pytaniem do TK w tej sprawie.


Posłuchaj
35:27 _PR1_AAC 2020_10_11-15-09-12.mp3 Julia Przyłębska o ustawie dezubekizacyjnej (Jedynka/W otwarte karty)

 

Przyłębska podkreśliła, że "Trybunał z całą powagą pochyla się nad ustawą, dyskutuje (...) ustalane jest wspólne stanowisko". Odparła jednocześnie zarzuty stawiane wobec TK o zbyt powolne rozstrzyganie spraw. - Różne sprawy mają różną wagę i wymagają szczególnej uwagi, stąd niektóre wymagają więcej czasu - przekazała prezes TK.

Gość radiowej Jedynki wyraziła swoje zdanie także na temat oceny praworządności przez Unię Europejską. - Gdy przysłuchuję się debacie unijnej, nie słyszę argumentów wyrażonych wprost, na czym polega naruszenie praworządności w Polsce, na Węgrzech - stwierdziła Przyłębska. Dodała, że "po prostu trzeba z tą nieprawdziwą narracją walczyć".

- Wszyscy powinniśmy dbać o to, żeby dobre imię Polski było chronione - zaznaczyła prezes TK, apelując równocześnie o "solidarność" wśród Polaków.

Czytaj również:

Prezes TK odniosła się także do reakcji europejskich polityków na zmiany w polskim systemie wymiaru sprawiedliwości.

- Jeśli chodzi o europejskich polityków to ja dzielę ich na dwie grupy. Grupa taka, która zapoznała się z naszym systemem wymiaru sprawiedliwości, zna świetnie polską konstytucję, zna orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (...). Natomiast jest druga grupa i myślę, że to jest dużo liczniejsza grupa, która z pewnością nie zna tak szczegółowo naszych regulacji prawnych, nie zna historii, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, nigdy nie wsłuchiwała się w racje rządu, prezydenta, Trybunału Konstytucyjnego. Ta grupa wypowiada się, nie znając do końca istoty sprawy, zajmując autorytatywne stanowiska - stwierdziła Przyłębska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Julia Przyłębska (Prezes TK)

Data emisji: 11.10.2020

Godzina emisji: 15.09

itom

Czytaj także

"Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle". Julia Przyłębska dla "Die Welt"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 08:53
- Wymiar sprawiedliwości jest całkowicie niezależny od władzy wykonawczej w Polsce, co więcej, powoływanie sędziów jest bardziej odpolitycznione niż w innych krajach europejskich - podkreśla prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Przyłębska: słowo "praworządność" stało się biczem na kraje niepokorne

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 15:30
- Jaki jest model tej praworządności, którą Polska podobno narusza? Mówi się wiele słów banalnych, niesprawiedliwych i oburzających, ale nie sięga się istoty sprawy - wskazywała w Polskim Radiu 24 prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
rozwiń zwiń