Kardiochirurg: wyzwaniem jest zapewnienie opieki pacjentom z chorobami innymi niż COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:00
 - Żadne inne choroby nie zniknęły i nie odpuściły. Mało tego, koronawirus powoduje też inne choroby, związane na przykład ze wzmożonym krzepnięciem krwi - mówi w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia kardiochirurg ze szpitala MSWiA w Warszawie, gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem, profesor Piotr Suwalski. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yulai Studio

czytaj też
1200_koronawirus_shutterstock.png
Koronawirus w Polsce. Epidemiolog: młodzi ludzie też umierają

Profesor Piotr Suwalski powiedział, że z jego obserwacji wynika, iż jest coraz więcej ciężkich powikłań COVID-19, ale ogromnym wyzwaniem dla służby zdrowia jest teraz także zapewnienie opieki osobom, które mają inne choroby.

- To, co jest ogromnym wyzwaniem dla systemu, to zapewnienie opieki dla chorych bez koronawirusa. Z tym są już w tej chwili ogromne problemy - podkreśla lekarz.

Posłuchaj
35:31 2020_11_22 15_10_19_PR1_W_Otwarte_Karty.mp3 Rozmowa z kardiochirurgiem prof. Piotrem Suwalskim (W otwarte karty/Jedynka)

- Zamieniliśmy się w dużej części naszej działalności z kardiochirurgów i kardioantestezjologów w zakaźników. W gruncie rzeczy my ze swojej strony kardiochirurgicznej głównie teraz wykonujemy operacje na sercu tylko w zakresie chorych, którzy są zakażeni koronawirusem i mają zagrożenie życia. Skupiamy się w tej chwili na leczeniu chorych w bardzo krytycznych stanach w zakresie koronawirusa - wyjaśnia rozmówca Katarzyny Raczyńskiej-Weinsberg.

Czytaj też:


- Zaobserwowaliśmy, że liczba przechodzonych zawałów serca "starych" - jak to nazwaliśmy kiedyś obrazowo - bardzo znacząco wzrosła. Myśmy tego typu zawałów nie widzieli od wielu lat ze względu na świetny rozwój kardiologii inwazyjnej - zaznacza prof. Suwalski. 


.

Gość Jedynki zaznacza, że wynika to nie tylko z gorszego dostępu do lekarzy, ale także ze strachu towarzyszącego pacjentom.  - Element psychologiczny ze strony pacjentów, co jest jak najbardziej zrozumiałe, jest taki że niestety widzimy, że ludzie próbują czasem "rozchodzić", czy przetrzymać pewne symptomy chorobowe z lęku przed pójściem do szpitala, w którym jest mnóstwo infekcji COVID-19. Co kończy się niestety powikłaniami - mówi lekarz.

czytaj więcej
pap test koronawirus Słowacja 1200.jpg
Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Profesor Piotr Suwalski zaznaczył także w Programie 1 Polskiego Radia, że budująca jest postawa lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, którzy mimo trudnej sytuacji nie poddają się w walce z pandemią. Podkreślił, że robią to często z narażeniem zdrowia i życia, pracując dzień i noc.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Piotr Suwalski (kardiochirurg ze szpitala MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 22.11.2020 

Godzina emisji: 15.05

kh

Czytaj także

Wirusolog: jeżeli chcemy powrotu do normalności, zostańmy w domach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 09:58
- Nieważne z jakiego powodu się gromadzimy, czy ze względów politycznych czy robimy imprezę, na której będzie więcej niż 10 osób, robimy krzywdę sobie i społeczeństwu - mówi w audycji w "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Szarowska, wirusolog, pełnomocnik dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie ds. COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: wyścig do szczepionki na COVID-19 wciąż trwa. To raczej maraton niż sprint

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 07:14
Mimo ostatnich pozytywnych wiadomości, wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył. To jest raczej maraton, a nie bieg na setkę - stwierdził dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń