Dr Artur Zaczyński: wypełnienie szpitala na Stadionie Narodowym pokazuje, że jest potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 15:43
 - Wypełnienie pokazuje, że szpital jest potrzebny. Mamy obecnie 48 pacjentów, gdybyśmy umieścili i ich w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, musielibyśmy zatrzymać działalność w szpitalu przy Wołoskiej - mówi w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA, odpowiedzialny za tworzenie Tymczasowego Szpitala na Stadionie Narodowym. Gość Jedynki zaznacza, że szpital tymczasowy ma odciążać inne szpitale w razie przeciążenia.
Pielęgniarka na terenie szpitala tymczasowego na PGE Narodowym
Pielęgniarka na terenie szpitala tymczasowego na PGE NarodowymFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

czytaj też
1200_koronawirus_shutterstock.png
Koronawirus w Polsce. Epidemiolog: młodzi ludzie też umierają

- Praktycznie cała jednostka (56-łóżkowy unit) w szpitalu tymczasowym jest już zapełniony. Zamierzamy rozszerzać działania o kolejne łóżka - powiedział w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA, odpowiedzialny za tworzenie Tymczasowego Szpitala na Stadionie Narodowym, będącego filią CSK MSWiA.

- Wypełnienie pokazuje, że szpital jest potrzebny. Mamy 48 pacjentów, gdybyśmy położyli ich w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, musielibyśmy zatrzymać działalność w szpitalu przy Wołoskiej – dodał. - Działalność szpitala przy Wołoskiej jest w pełni operacyjna. Jesteśmy w stanie leczyć specjalistyczne przypadki w specjalizacjach dostępny w szpitalu przy Wołoskiej – mówił gość Jedynki.


Posłuchaj
35:42 _PR1_AAC 2020_11_29-15-08-26.mp3 Dr Artur Zaczyński o Szpitalu Narodowym i jego funkcjonowaniu (Jedynka/W otwarte karty)

 

- Szpital tymczasowy jest skonstruowany tak, by odciążał inne szpitale, w momencie, gdy jest taka potrzeba, by zwalniać miejsce dla tych najbardziej potrzebujących – dodał. 

Zaznaczył, że zwiększa się liczba zgłoszeń do szpitala tymczasowego - z 4 na dobę do ok. 15. 

czytaj więcej
pap test koronawirus Słowacja 1200.jpg
Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Szpital tymczasowy

Dr Zaczyński powiedział, że zawsze lepszym rozwiązaniem dla pacjenta jest szpital standardowy - bo zawsze stan może się pogorszyć. Jednak szpital tymczasowy może odciążyć inne szpitale, jeśli potrzebne są miejsca dla najciężej chorych, a lżej chorzy potrzebują wciąż hospitalizacji.

Jak mówi, można szpital tymczasowy przyrównać do lotniskowca - jest zabezpieczeniem w momencie przeciążenia systemu ochrony zdrowia, jest potrzebny, gdy trzeba zwalniać miejsce dla najbardziej potrzebujących.

Tymczasowy Szpital Narodowy, jak informowało już wcześniej jego kierownictwo, gotowy jest na przyjmowanie pacjentów, którzy mają określone przepływy tlenu, zapalenie płuc, choroby współistniejące, ale nie mają zaostrzenia tych schorzeń. Przyjmowani są pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji, np. potrzebują podawania leków dożylnych, monitorowania parametrów życiowych czy obserwacji lekarskiej i doraźnego działania w przypadku pogorszenia stanu, tlenoterapii i pielęgnacji.

Szpital Narodowy apeluje do innych szpitali o kierowanie pacjentów do szpitala tymczasowego w celu uwalniania ich najważniejszych zasobów i umożliwienia leczenia ciężej chorych.

Na stronie placówki przypomniano, że Szpital Narodowy nie ma oddzielnego zarządu. Jest filią CSK MSWiA. Zaznaczono, że pojawiające się w mediach informacje o "wynagrodzeniu zarządu Szpitala Narodowego” są nieprawdziwe.

Więcej na temat szpitala tymczasowego w audycji Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Artur Zaczyński (zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWIA, dyrektor Tymczasowego Szpitala na Stadionie Narodowym)

Data emisji: 29.11.2020 

Godzina emisji: 15.05

Jedynka/PAP/IAR/in./agkm/kh

Czytaj także

Ekspert: wyścig do szczepionki na COVID-19 wciąż trwa. To raczej maraton niż sprint

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 07:14
Mimo ostatnich pozytywnych wiadomości, wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył. To jest raczej maraton, a nie bieg na setkę - stwierdził dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testy antygenowe w podstawowej opiece zdrowotnej? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 21:33
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że wkrótce szybkie testy antygenowe zostaną wprowadzone do podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie są używane na Izbach Przyjęć, w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i zostały w prowadzone do badań w karetkach.
rozwiń zwiń