Boże Narodzenie podczas pandemii. Ks. prof. Mazurkiewicz: istota Świąt ta sama

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 17:07
Święta Bożego Narodzenia, które są już za nami, minęły inaczej niż wszystkie poprzednie. Dla wielu z nas były to Święta niemal samotne, ponieważ z bliskimi kontaktowaliśmy się przez telefon lub komunikatory internetowe. Czy pandemia wpłynęła na duchowy wymiar Świąt?
Pasterka w Katedrze Gnieźnieńskiej
Pasterka w Katedrze GnieźnieńskiejFoto: PAP/Paweł Jaskółka

święta choinka stock 1200.jpg
Nietypowe Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii. Czy coś w nas zmienią?
Posłuchaj
34:48 Jedynka/W otwarte karty, 27.12 Jakie były święta Bożego Narodzenia pod względem duchowym? (Jedynka/W otwarte karty)

- Gdy chodzi o same Święta, nic nie zmienia się w znaczeniu, że jest to Boże Narodzenie. W związku z tym ta istota pozostaje nienaruszona. Za to pojawiają się inne okoliczności. Pamiętam swoje pierwsze Święta w stanie wojennym i na pewno był to znacznie trudniejszy czas. Z kolei jak myślę o mojej mamie, to przeżywała ona Święta w czasie wojny. Dlatego teraz nie jest to najtrudniejsza okoliczność, którą można sobie wyobrazić - mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Gość Jedynki zauważa jednak, że w tym roku byliśmy pozbawieni spotkań w większym gronie rodzinnym. - Jeżeli to to jest chwilowe i spodziewamy się, że następne Święta będziemy obchodzić już w normalnych okolicznościach, można to przyjąć - dodaje.

Kościoły dostępne dla wiernych

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz wskazuje, że podczas świąt Bożego Narodzenia wierni mogli uczestniczyć w Mszach św. - Kościoły właściwie nigdy przez czas epidemii nie były całkowicie zamknięte, chociaż pamiętam 5-osobowe limity. Kiedy jednak myślę o moich przyjaciołach zagranicą, zwłaszcza w Belgii, gdzie obecnie funkcjonują chyba najostrzejsze przepisy w Europie w tym zakresie, to oni są wykluczeni z możliwości uczestnictwa we Mszy św. W tym przypadku mają ograniczony nie tylko wymiar domowy świętowania, ale mają także odmówione to, co jest najbardziej podstawowe - słyszymy.

Czas na przemyślenia

Wiele osób uważa jednak, że tegoroczne Święta paradoksalnie były odpowiednim momentem na zrozumienie ich duchowej wagi.

- W pewnym sensie tak. Przy okazji świąt Bożego Narodzenia, kiedy przeżywaliśmy je normalnie, albo pod koniec października albo w listopadzie, miasto zamieniało się w wielki, świąteczny jarmark i wydawało się, że najważniejsze jest to, co mamy przed Świętami. To znaczy wielkie zakupy i wszystko, co stymuluje ludzi do tego, żeby zająć się tymi zakupami (…). W tym roku na pewno byliśmy mniej zainteresowani prezentami i nie było tego szaleństwa związanego z bieganiem po sklepach, także z powodu wprowadzenia pewnych ograniczeń - przyznaje ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 27.12.2020 

Godzina emisji: 15.08

DS

Czytaj także

Czy tradycja powstań łączy Śląsk z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 16:55
W sobotniej audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" porozmawialiśmy o Powstaniach Śląskich - ich genezie, przebiegu i skutkach. Czy dziś tradycja powstań spaja Śląsk z Polską? Czym jest dla Ślązaków ta tradycja? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chrześcijanie są prześladowani w państwach rozwiniętych?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 15:07
W ostatnich tygodniach mieliśmy okazję przyjrzeć się naturze protestów w ramach tzw. "Strajku Kobiet". W tym wydaniu audycji "Gdzie jest Pan Cogito" rozmawiamy o szerszym problemie, jakim są prześladowania chrześcijan w tzw. "pierwszym" świecie. Jakie mają formy? Czym są motywowane?
rozwiń zwiń