Niektóre ziemskie mikroby mogą przetrwać na Marsie. Nowe badanie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 06:40
Niektóre bakterie i grzyby mogą przez jakiś czas przetrwać w marsjańskich warunkach - pokazało badanie z użyciem stratosferycznego balonu, w którym utrzymywano atmosferę Marsa. To oznacza ryzyko biologicznego zanieczyszczenia Marsa, ale także możliwość wykorzystania ziemskich organizmów w kolonizacji planety.
Powierzchnia Marsa
Powierzchnia MarsaFoto: Sasa Kadrijevic/Shutterstock

Eksperci z NASA i Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) wysłali w stratosferę różne mikroorganizmy, aby sprawdzić, jak poradzą sobie na Czerwonej Planecie.

epa09024689-12.jpg
Łazik Perseverance na Marsie. Zobacz pierwsze kolorowe zdjęcia NASA

- Z powodzeniem przetestowaliśmy nową metodę wystawiania bakterii i grzybów na marsjańskie warunki, używając balonu, który poleciał do stratosfery - wyjaśnia Marta Filipa Cortesão z DLR.

Czytaj także:

Wysłane organizmy okazały się całkiem odporne. - Niektóre mikroby, w szczególności zarodniki czarnej pleśni były w stanie przetrwać podróż nawet po ekspozycji na bardzo wysokie dawki promieniowania UV - mówi badaczka.
Zrozumienie reakcji mikroorganizmów na podróże kosmiczne i środowisko Marsa ma kluczowe znaczenie dla przyszłych misji. Jeden powód jest taki, że szukając pozaziemskiego życia, naukowcy muszą być pewni, że nie wykryli organizmów pochodzących z Ziemi.

Są też inne zagrożenia. - Przy długotrwałych misjach na Marsa, musimy wiedzieć, czy towarzyszące ludziom mikroorganizmy przetrwałyby na Czerwonej Planecie, ponieważ niektóre z nich mogą stanowić ryzyko dla zdrowia astronautów - mówi Katharina Siems, jedna z głównych autorek publikacji, która ukazała się w piśmie "Frontiers in Microbiology".

"Pomoc w produkcji jedzenia"

Odporne ziemskie życie to także dodatkowe możliwości. - Niektóre mikroby mogą być nieocenione w eksploracji kosmosu. Mogą pomóc nam w produkcji jedzenia i innych materiałów niezależnie od Ziemi. To kluczowa możliwość daleko od domu - dodaje ekspertka.

Jak tłumaczą badacze, na Ziemi trudno jest odtworzyć warunki Marsa, ale taka możliwość pojawia się poza warstwą ozonową. - Wysłaliśmy mikroby do stratosfery wewnątrz MARSBOx (Microbes in Atmosphere for Radiation, Survival and Biological Outcomes experiment), w którym sztucznie utrzymywaliśmy atmosferę Marsa i ciśnienie przez całą misję - tłumaczy Cortesão.

1200_łazik_Perseverance_Forum.png
Historyczna chwila. Łazik Perseverance wylądował na Marsie

Pojemnik zawierał dwie warstwy, z których dolna była osłonięta od promieniowania, co pozwoliło badaczom odróżnić skutki radiacji od innych testowanych czynników - wysychania, atmosfery i zmian temperatury zachodzących w czasie lotu.

Próbki w górnej warstwie były wystawione na ponad tysiąc razy silniejsze promieniowanie UV, niż to, które wywołuje słoneczne poparzenia skóry. - Choć nie wszystkie mikroby przetrwały wycieczkę, jeden - wcześniej wykryty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czarna pleśń Aspergillus niger - po powrocie dał się ożywić - podkreśla Katharina Siems.

- Mikroorganizmy są ściśle z nami związane - z naszym ciałem, jedzeniem i środowiskiem, więc nie jest możliwe usunięcie ich z kosmicznych podróży. Wykorzystanie dobrych analogów marsjańskiego środowiska, takich jak balonowa, stratosferyczna misja MARSBOx to dobra metoda, która pomaga nam określić wszystkie skutki lotów kosmicznych na mikrobiologiczne życie i poznać możliwości zamiany tej wiedzy w niesamowite kosmiczne odkrycia - mówi specjalistka.

dn

Czytaj także

NASA publikuje wideo lądowania na Marsie oraz historyczne dźwięki z Czerwonej Planety

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 22:51
NASA opublikowała w poniedziałek pierwszy film wideo, ukazujący lądowanie na Marsie łazika planetarnego Perseverance, który osiadł na powierzchni Czerwonej Planety cztery dni temu. Na Ziemię dotarły także po raz pierwszy w historii nagrania dźwiękowe z Marsa.
rozwiń zwiń