Wiceminister infrastruktury o powodziach: obecna sytuacja wydaje się być stabilna

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 16:11
- W zasadzie cała Odra, jak i dolny oraz górny odcinek Wisły są w dobrej kondycji. Nie grozi tam żaden niekontrolowany przybór wód. Najgorszą sytuację mamy na Zalewie Włocławskim - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. Polityk zaznaczył, że choć sytuacja wydaje się na ten moment być stabilna, to trudno jednoznacznie mówić, że nie ma żadnego zagrożenia. 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/Leszek Szymański

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o przekroczeniu stanu alarmowego na dwóch stacjach wodowskazowych, a na 30 innych - stanu ostrzegawczego. Według informacji IMGW, najwięcej takich przypadków jest notowanych w województwie podkarpackim. 

Czytaj także:
plock mid-21209119 1200.jpg
"Ostatni raz taka powódź była u nas w 2010 roku". Zablokowana lodem Wisła zalewa Płock

W zasadzie cała Odra, jak i odcinki Wisły są w dobrej kondycji. Nie grozi tam żaden niekontrolowany przybór wód - zapewnił Marek Gróbarczyk. Jego zdaniem aktualnie najgorsza sytuacja jest na Zalewie Włocławskim, który jak ocenił gość audycji, jest "swoistym rezerwuarem spływającej kry". 

- Wszystko co zaplanowaliśmy wykonaliśmy, a więc przede wszystkim przebiliśmy się do Płocka - powiedział Gróbarczyk. - Lodołamacze tam dotarły i utworzyły rynnę. W ten sposób kra jest spławiana aż do Włocławka - wyjaśnił rozmówca. 

Polityk poinformował, że rynna będzie sukcesywnie powiększana, a sytuacja wydaje się być na ten moment opanowana.  

Czytaj także:

Ryzyko lokalnych podtopień

Czytaj także:
Lodołamacz PAP-1200.jpg
Sytuacja na Wiśle wciąż niepokojąca. Woda opada w Kępie Polskiej, ale przybiera w Wyszogrodzie

Jak wyjaśnił gość Jedynki, "problem pozostaje z dopływami i mniejszymi miejscowościami".  Wytłumaczył, że wzrost temperatury może spowodować w tych obszarach lokalne podtopienia. 

- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo przygotowaliśmy się pod kątem zabezpieczenia przede wszystkim wałów. Również lodołamacze będą cały czas kruszyć i udrażniać ten przepływ wody  - powiedział Gróbarczyk. Na miejscu pracują także oddziały straży pożarnej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
22:41 PR1_mp3 2021_02_28-15-08-19.mp3 Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury o powodziach ("W otwarte karty")

***

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury

Data emisji: 28.02.2021

Godzina emisji: 15.08

jbt

Czytaj także

Lód na Wiśle. Lodołamacze udrażniają rzekę, saperzy przeprowadzili rekonesans

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:06
Na Wiśle w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej obserwowane są wahana poziomu wody. W Płocku rzeka nieco opadła. Z portu we Włocławku wypłynęły w czwartek ponownie lodołamacze, kierując się w górę Wisły, aby w okolicy Płocka kontynuować udrażnianie koryta rzeki. W czwartek przed południem obradował w Płocku powiatowy sztab kryzysowy.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekroczone stany alarmowe rzek w kilku miejscach Polski. Alert IMGW

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 03:55
Stan alarmowy przekroczony jest na 2 stacjach wodowskazowych, a stan ostrzegawczy na 30 - poinformował na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przekazano, że "stan alarmowy w Kępie Polskiej na Wiśle przekroczony jest o 57 cm".
rozwiń zwiń