Terlecki o konflikcie w Porozumieniu: wydaje się, że to pęknięcie jest już na tyle poważne, że będą dwie partie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 16:11
- Grupa posłów kwestionuje legalność obecnej władzy Porozumienia. Patrzymy na to z niepokojem, bo są to posłowie Zjednoczonej Prawicy i naszego klubu, ale czekamy na rozstrzygnięcia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Terlecki, szef klubu PiS. Zaznaczył przy tym, że rozbicie partii na dwa ugrupowania jest akceptowalnym rozwiązaniem.
Ryszard Terlecki
Ryszard TerleckiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Prof. Ryszard Terlecki odniósł się do mających miejsce w Zjednoczonej Prawicy konfliktów. Szef klubu PiS wyraźnie podkreślił, że partii wciąż zależy na tej koalicji. - Jak wszyscy wiemy, są pewne komplikacje. Partie sojusznicze, czyli Solidarna Polska i Porozumienie chcą się trochę, a może nawet i bardzo, usamodzielnić, wzmocnić - tłumaczył sytuację wicemarszałek Sejmu.

Czytaj także:
Truskawa 1200.jpg
"PiS traci powoli cierpliwość do niefrasobliwych". Truskawa o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

Jak wskazał polityk, "trudno ocenić, kto jest trudniejszym partnerem". - Oba ugrupowania są ambitne i chciałyby zyskać samodzielność, pozostając, mam nadzieję, w sojuszu - mówił. - Jak na razie ta samodzielność jest skromna, dążenie do niej nie przynosi nadzwyczajnych efektów - komentował prof. Terlecki. 

Rozmówca zwrócił również uwagę na to, "że znaczna część publiczności politycznej jest raczej przekonana, że Porozumienie i Solidarna Polska są częścią PiS-u i że ten wspólny szyld dalej funkcjonuje".


Posłuchaj
35:32 Jedynka-21-03-2021-w-otwarte-karty.mp3 Ryszard Terlecki o przyszłości Zjednoczonej Prawicy (W otwarte karty/Jedynka)

 

Czytaj także:

Przyspieszone wybory 

Czytaj także:
zjednoczona prawica 1200.jpg
Konflikt w Zjednoczonej Prawicy. Biskupski: nakładają się na niego spory ambicjonalne

Gość Jedynki podkreślił, że nikt tego nie chce, ale "gdyby nastąpiło jakieś pęknięcie, to perspektywą są przyspieszone wybory". - W tej chwili nie ma to najmniejszego sensu, chociażby ze względu na pandemię - stwierdził szef klubu PiS. Zaznaczył, że gdyby nawet doszło do jej wygaszenia, to "najważniejszym zadaniem całej klasy politycznej powinny być wysiłki na rzecz jak najszybszego uruchomienia gospodarki na takim poziomie żeby nie tylko wrócić do sytuacji sprzed pandemii, ale i pójść naprzód".

Prof. Terlecki rozważył także możliwy scenariusz przyspieszonych wyborów. - Gdyby nagle okazało się, że obok PiS-u pojawiają się jakieś nowe środowiska, to myślę, że wyborcy nie mieliby wątpliwości, co robić tzn. czy poprzeć silną prawicę, czyli PiS czy rozdrabniać głosy na małe partie, które z jakichś przyczyn, nie do końca zrozumiałych dla publiczności, zabiegają o samodzielność - ocenił. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Ryszard Terlecki (wicemarszałek Sejmu, przewodniczący Klubu poselskiego PiS)

Data emisji: 21.03.2021

Godzina emisji: 15.08

jbt

Czytaj także

Fogiel: mamy nadzieję, że to, o czym mówił prezes PiS, trafi do serc i umysłów koalicjantów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 21:45
- To nie był mecz sportowy. Prowadzone są rozmowy. Mamy nadzieję, że to, o czym mówił prezes PiS w niedawnym wywiadzie, trafi do serc i umysłów naszych koalicjantów. Najważniejsza jest wspólna praca i to, żeby Zjednoczona Prawica mogła realizować swój program - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do spotkania prezesa PiS i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyborcy Zjednoczonej Prawicy jednoznacznie: jedność sojuszu jest sprawą kluczową. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:21
86 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy zależy na utrzymaniu sojuszu Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Porozumienia - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń