Polska szczepionka przeciw COVID-19. "To kwestia kilkunastu miesięcy"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 17:24
Od miesięcy zastanawiamy się nad tym, czy powstanie polska szczepionka przeciwko COVID-19. - W dzisiejszym świecie i biznesie, widząc zaawansowanie technologii i nauki, niewiele rzeczy jest mrzonką (…). Jesteśmy na dosyć wczesnym etapie opracowywania i procesu ewentualnego wytwarzania szczepionki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Fic, prezes Biomed Lublin. Od czego zależne jest wyprodukowanie polskiej szczepionki?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Michele Ursi/shutterstock

terleckipap 1200.jpg
Terlecki o konflikcie w Porozumieniu: wydaje się, że to pęknięcie jest już na tyle poważne, że będą dwie partie
Posłuchaj
35:10 Jedynka/W otwarte karty - 28.03.2021 Naukowcy liczą się z tym, że proces szczepień przeciwko COVID-19, może być podobny do tego, który znamy w przypadku grypy. Czy to będzie oznaczać konieczność wielokrotnych szczepień na koronawirusa? (Jedynka/W otwarte karty)

- Jeżeli chodzi o produkcję szczepionki przeciwko COVID-19, jest kilka sposobów podejścia do tematu, możliwości stworzenia szczepionki i rodzajów technologii, które mogą być zastosowane. Jedne można zastosować łatwiej, drugie trudniej, jedne są tańsze, drugie droższe, natomiast jak najbardziej możliwość opracowania, a później wyprodukowania polskiej szczepionki, istnieje. Wymaga to jednak czasu - twierdzi Piotr Fic.

Zdaniem gościa Jedynki ważne jest połączenie dwóch aspektów. Z jednej strony trzeba wygrać wyścig z czasem, a z drugiej przygotowywać się w taki sposób, który umożliwi stworzenie odpowiedniej platformy do produkcji szczepionek, aby te mogły być łatwo modyfikowane, kiedy koronawirus będzie mutował. - Widzimy, że mutuje… Jest więc tutaj kilka kwestii, ale moim zdaniem technologia w dzisiejszej sytuacji, można powiedzieć wojny, jest kwestią drugorzędną, a najbardziej liczy się czas - dodaje.

Kiedy pierwsza polska szczepionka?

- Patrząc na długotrwałe procesy, wymogi technologiczne i wymogi prawa, myślę, że najbliższe uruchomienie szczepionki (w Polsce - red.) na licencji, to kwestia kilkunastu miesięcy. W tym przypadku raczej idziemy w kwestię lat niż w krótsze okresy. Mówię tu też w przypadku patentu odstąpionego. Jeżeli mówimy o konkretnym wyrobie leku, on jest wytwarzany w oparciu o bardzo konkretną technologię (…), która żeby mogła zacząć funkcjonować, należy zamówić odpowiednie urządzenia. Jeśli chodzi mRNA, trzeba zastosować bardzo niskie temperatury, tym samym bardzo specjalistyczną technologię, a w Polsce w tej chwili nie ma producenta, który dysponuje do zagospodarowania infrastrukturą do produkcji szczepionki mRNA. W związku z tym musiałaby powstać cała linia produkcyjna - wyjaśnia Piotr Fic.

Piotr Fic tłumaczy, że to oznacza, iż najpierw dostawca licencji musi przedstawić technologię, pod nią musi zostać zaprojektowana cała infrastruktura, jak również należy zamówić urządzenia. - W świecie farmacji okres oczekiwania na zamówienie urządzeń wynosi minimum rok, jeżeli już wie się, co chce się zamówić. Później to wszystko trzeba sprowadzić i zbudować (…). Potem musi nastąpić transfer technologii, a następnie rozruchy linii produkcyjnej, gdzie na początku mamy serie tzw. techniczne. To wszystko idzie w długie miesiące. Po wytworzeniu produktu będącego na licencji, trzeba jeszcze zbadać jego stabilność, czy w nowych warunkach spełnia wymogi i w czasie utrzymuje swoje działania terapeutyczne, właściwości i skład - słyszymy.

To będzie konieczność?

Naukowcy liczą się z tym, że proces szczepień przeciwko COVID-19, może być podobny do tego, który znamy w przypadku grypy. Czy to będzie oznaczać konieczność wielokrotnych szczepień na koronawirusa i tym warto uruchomić produkcję polskiej szczepionki?

- Wszystko na razie wskazuje na to, że tak. Rzeczywiście ten wirus zostanie z nami na dłużej i będzie zagrażał nam w większym lub mniejszym stopniu i tym samym szczepienia okresowe będą konieczne. Patrząc na tempo jego mutacji, bezwzględnie opracowanie infrastruktury i modelu, który umożliwi produkcję szczepionki, którą będziemy mogli elastycznie dostosowywać do zmieniającej się rzeczywistości epidemiologicznej, jest bardzo istotne i powinniśmy to zrobić w Polsce. Tym bardziej, że mamy naukowców, którzy wiedzą, jak opracowywać szczepionki, a po drugie jest to konieczne dla bezpieczeństwa lekowego kraju, ponieważ widzimy, że nie można liczyć w pełni w sytuacji szczególnych zagrożeń na dostawy z zagranicy - uważa Piotr Fic.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Piotr Fic (prezes Biomed Lublin)

Data emisji: 28.03.2021

Godzina emisji: 15.07

DS

Czytaj także

Fogiel: mamy nadzieję, że to, o czym mówił prezes PiS, trafi do serc i umysłów koalicjantów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 21:45
- To nie był mecz sportowy. Prowadzone są rozmowy. Mamy nadzieję, że to, o czym mówił prezes PiS w niedawnym wywiadzie, trafi do serc i umysłów naszych koalicjantów. Najważniejsza jest wspólna praca i to, żeby Zjednoczona Prawica mogła realizować swój program - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do spotkania prezesa PiS i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyborcy Zjednoczonej Prawicy jednoznacznie: jedność sojuszu jest sprawą kluczową. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:21
86 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy zależy na utrzymaniu sojuszu Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Porozumienia - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń