Ks. Bogdan Bartołd: w oczach Pana Boga jesteśmy cenną wartością

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 17:19
- Dla nas, ludzi wierzących, święta Wielkiej Nocy są świętami zwycięstwa dobra nad złem, miłości nad nienawiścią i przede wszystkim ukazują piękną perspektywę naszego życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry Warszawskiej. Czy motywy ze sztuki ukształtowały nasze myślenie związane z cierpieniem i człowieczeństwem?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Paweł Jaskółka

Posłuchaj
35:37 Jedynka/W otwarte karty - 4.04.2021 Motywy w sztuce związanej z Męką Pańską są bardzo mocno wyryte w kulturze chrześcijańskiej. Jednym z nich jest "Pieta" Michała Anioła (Jedynka/W otwarte karty)

- Św. Paweł powiedział, że "próżna byłaby nasza wiara, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał". Święta Wielkanocne, gdybym chciał to streścić w jednym zdaniu, przypominają nam o wielkiej miłości Boga do człowieka. W cudownej historii tej przyjaźni były różne momenty, szczególnie jeśli chodzi o człowieka. Wiemy, jak bardzo bolesny był moment nieposłuszeństwa poprzez grzech pierworodny, kiedy człowiek sprzeciwił się Panu Bogu, ale pamiętamy też niesłychaną zapowiedź Boga, który szuka człowieka i który tak go ukochał, że Jezus Chrystus dokonał dzieła odkupienia - wyjaśnia ks. Bogdan Bartołd.

szal pap 1200.jpg
"Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan prawdą najważniejszą". Abp Szal w świątecznym orędziu

Gość Jedynki zauważa, że człowiek nie jest pozostawiony tylko sam sobie, a "jest w dobrych, miłosiernych dłoniach Chrystusa". - Syn Boży oddaje swoje życie za nas, dokonuje dzieła odkupienia, a potem przeżywamy ten cudowny Poranek Zmartwychwstania, w którym On zwycięża śmierć i ukazuje perspektywę naszego trwania wiecznie - dodaje.

Męka łączy się z odrodzeniem

Czy w takim razie święta Wielkiej Nocy w swojej istocie są najbardziej humanistyczne, łącząc mękę z odrodzeniem? - To są humanistyczne Święta, w których pokazana jest wartość człowieczeństwa. Zawsze, nawet dla nas ludzi, miłość do drugiego człowieka jest niesłychanym doświadczeniem, jeżeli ktoś oddaje życie za drugiego. W oczach Pana Boga jesteśmy cenną wartością, skoro Bóg wydaje swojego Syna za nas. On podejmuje mękę i umiera na krzyżu, aby człowiek zobaczył swoją wartość oraz piękno - twierdzi ks. Bogdan Bartołd.

- Te Święta są dla mnie pełne nadziei. Są też czasem, kiedy lubimy zwyciężać, ponieważ tutaj właśnie zwycięża się. Ukazana jest perspektywa ludzkiego losu i życia w cudownej perspektywie, aby człowiek miał możliwość spojrzenia na siebie i dostrzeżenia tego, że jego życie, które rozpoczęło się, będzie trwało. Ono ma bowiem sens, jest ważne i jest potrzebne. My naprawdę jesteśmy ludźmi, których kocha Bóg - tłumaczy proboszcz Archikatedry Warszawskiej.

Sztuka łączy się z człowieczeństwem

Motywy w sztuce związanej z Męką Pańską są bardzo mocno wyryte w kulturze chrześcijańskiej. Jednym z nich jest "Pieta" Michała Anioła.

- Michał Anioł pokazał, że to, co w pierwszym momencie nie jest utożsamiane z pięknem, może być jednak przełożone na piękno, czyli ten ogromny ból, który był udziałem Chrystusa i Jego Matki, będącej najbliższą towarzyszką tego cierpienia. Został on oddany z taką urodą przez Michała Anioła (…). Jest to jedno z arcydzieł, które pokazuje nam moc sztuki związanej z Tajemnicą Wielkiej Nocy, kiedy właściwie stajemy naprzeciw arcydzieła i ono przemawia do najbardziej ludzkich, głębokich odczuć, jednocząc się w jakiś sposób z tajemnicą, którą niosą Święta - twierdzi dr Justyna Napiórkowska, historyk sztuki.

Czy motywy ze sztuki ukształtowały nasze myślenie związane z cierpieniem? - Olbrzymią siłą motywów pochodzących z różnych epok, jest wspólny łącznik człowieczeństwa. W ten sposób łączy się to, co przekracza nasze ludzie doświadczenie i możliwość zrozumienia z człowieczeństwem ukazanym przez artystów różnych epok w różnych kontekstach. Bardzo często konteksty czy czas tworzenia obrazów mocno wpływają na to, co zostało przedstawione. Oczywiście artyści wszystkich epok bardzo często aktualizowali ten przekaz i pokazywali go w kontekście swoich czasów - komentuje dr Justyna Napiórkowska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. Bogdan Bartołd (proboszcz Archikatedry Warszawskiej), dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki)

Data emisji: 4.04.2021

Godzina emisji: 15.09

DS

Czytaj także

Ks. prof. Chrostowski: przez około 300 lat chrześcijaństwo było prześladowane

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 09:02
- Świadectwa tych ewangelii nie można lekceważyć, bo jest ono głęboko zakorzenione w geografii, w topografii Jerozolimy, historii Ziemi Świętej i nawiązuje do postaci, które wtedy żyły np. do Poncjusza Piłata - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Waldemar Chrostowski.
rozwiń zwiń