Prof. Rafał Chwedoruk: polski system partyjny jest jedynym z najstabilniejszych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 16:05
W ostatnich tygodniach polska scena polityczna żyła podziałami, zarówno w grupach opozycyjnych jak i w Zjednoczonej Prawicy. Jaka będzie przyszłość opozycji? Jak zmieni się polska scena polityczna w kolejnych latach? 
Rafał Chwedoruk
Rafał ChwedorukFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Chwedoruk.jpg
Prof. Chwedoruk o sprawie związanej z prezesem PKN Orlen: epizod bez poważniejszych skutków

Zjednoczona Prawica 

W ostatnim czasie można było zauważyć, że liderzy Zjednoczonej Prawicy nie są zgodni co do wspólnie podejmowanych decyzji.  - Kres zamieszania w Zjednoczonej Prawicy nie nastąpi aż do kolejnych wyborów parlamentarnych, dlatego konflikt ma charakter obiektywny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Chwedoruk. - Polski system partyjny jest jednym z najstabilniejszych w Europie. Zawiera w sobie jeden element, który można byłoby określić mianem kuriozalnego i jest to tworzenie kolacji wyborczych przez ugrupowania o bardzo dużej sile organizacyjnej, bardzo dużym poparciu społecznym z formacjami dużo mniejszymi, niezdolnymi do samodzielnego istnienia w ogólnokrajowej polityce - ocenia politolog. 

Posłuchaj
51:01 Jedynka-2-05-2021-w-otwarte-Karty-Internet .mp3 Prof. Rafał Chwedoruk: polski system partyjny jest jedynym z najstabilniejszych w Europie (W otwarte karty/Jedynka)

 

Jak podkreśla gość audycji, obiektywny charakter konfliktu wynika z tego, że mniejsze podmioty Zjednoczonej Prawicy muszą co pewien czas "przypominać o swoim istnieniu". - Muszą się przypominać opinii publicznej, legitymizować. To mogą czynić w jeden sposób, kontestując jeden z aspektów polityki większego partnera, w tym przypadku PiS - ocenia prof. Chwedoruk. - PiS jako główna partia rządząca oczekuje konsolidacji i sprawczości, która w poprzedniej kadencji stała się jedną z głównych sił tej  formacji - dodaje. 

Ocena opozycji 

Konflikty można zauważyć w grupach opozycyjnych. Spór dot. m.in. ustawy o unijnym Funduszu Odbudowy, którego powstanie daje Polsce możliwość otrzymania środków na walkę z kryzysem ekonomicznym i społecznym wywołanym przez pandemię. 

- Wiele zjawisk objawiło się przy wydarzeniu w postaci negocjacji pomiędzy premierem a lewicowymi politykami - wskazuje rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej - Weinsberg. - Partie lewicowe to formacje silnie związane z Europejską Lewicą, przede wszystkim z Partią Europejskich Socjalistów - mówi. 

Czytaj również: 

Gość audycji zauważa, że ruch Szymona Hołowni jest w pewnym sensie sprawcą "zamieszania" wśród elektoratu partii opozycyjnych. - Od początku próbował docierać nie tyle co do obrzeży elektoratu opozycji , co do samego jej serca - ocenia. - Długoterminowo nie jest możliwe istnienie dwóch partii o podobnej tożsamości odwołującej się do tych samych osób. Te partie albo muszą się porozumieć, albo jedna musi pokonać drugą i uczynić ją swoją partią poddaną albo doprowadzić do wypchnięcia jej z polityki - dopowiada.


Zobacz także: 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Prof. Rafał Chwedoruk, politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, komentator polityczny. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię myśli politycznej i ruchów społecznych oraz historię myśli socjalistycznej w Polsce i Europie. Autor trzech monografii ("Socjaliści z Solidarności w latach 1989-2003", "Ruchy i myśl polityczna syndykalizmu w Polsce", "Syndykalizm rewolucyjny - antyliberalna rewolta XX wieku") oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog) 

Data emisji: 2.05.2021 r. 

Godzina emisji: 15.07

ans 

Czytaj także

"Trudno bronić tradycji ONR". Prof. Rafał Chwedoruk o odwołaniu Tomasza Greniucha z IPN

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 14:45
- IPN będzie się mierzył z pytaniem, jak ta nominacja była możliwa, jak i z tym, jak tłumaczenia, którymi z w związku z nią się posługiwano w ostatnich dniach, mogły mieć miejsce - komentował prof. Rafał Chwedoruk rezygnację Tomasza Greniucha z funkcji p.o. dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Rafał Chwedoruk: polityczna droga Pawła Kukiza jest karkołomna

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 16:00
- Polityczna droga, jaką obrał Paweł Kukiz, to jedna z najbardziej karkołomnych dróg, jeśli chodzi o dobór politycznych partnerów - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń