"Orlen musi przygotować się na wyzwania". Jacek Sasin o powstaniu nowego koncernu multienergetycznego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 16:42
- Chodzi o to, aby Orlen mógł podjąć skuteczną konkurencję. Nie tylko w Polsce, bo w Polsce Orlen radzi sobie bardzo dobrze, ale na rynkach europejskich - tak o powstaniu nowego Orlenu mówił w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. 
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Nowy Orlen ma być nowym podmiotem gospodarczym, który kontrolowany będzie przez Skarb Państwa. Założeniem nowego podmiotu ma być konkurencyjna na rynku paliwowo-energetycznym. Jak zaznaczył Jacek Sasin, obecnie w tym sektorze funkcjonują wielkie koncerny zagraniczne.

obajtek 12(2).jpg
"Tylko duży koncern może się utrzymać na rynku". Daniel Obajtek o przejęciu Lotosu i PGNiG

- Chodzi o to, aby Orlen mógł z nimi podjąć skuteczną konkurencję. Nie tylko w Polsce, bo w Polsce Orlen radzi sobie bardzo dobrze, ale na rynkach europejskich - powiedział Jacek Sasin.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwrócił uwagę, na to, że Orlen musi przygotować się na wyzwania, jakie stoją przed nim. Chodzi o transformację energetyczną.


Posłuchaj
37:49 Jedynka/W otwarte karty Sasin Jacek 16.05.2021.mp3 "Orlen musi przygotować się na wyzwania". Jacek Sasin o powstaniu nowego koncernu multienergetycznego (W otwarte karty/Jedynka)

 

- Poszukiwanie nowych źródeł energii w miejsce tych, które w związku z polityką klimatyczną UE będą schodzić z rynku. Wszelkie paliwa kopalne, węgiel, ropa naftowa, to dzisiaj paliwa, które nie mają przyszłości - zaznaczył wicepremier.

Wysokie opłaty klimatyczne powodują, że trzeba szukać nowych źródeł energii. Tego ma się podjąć zapowiadany nowy Orlen.

- Aby zrobić to skutecznie, Orlen musi być silną firmą, z dużym potencjałem inwestycyjnym, czyli mówiąc wprost z ogromnymi środkami, które przeznaczy na te inwestycje - przyznał Jacek Sasin.

Gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg zauważył, że tak dużej inwestycji, Orlen, w obecnym kształcie nie jest w stanie udźwignąć.

- Orlen, który będzie powiększony o Lotos i PGNiG będzie mógł się zmierzyć z tymi wyzwaniami - zaznaczył Jacek Sasin.

Koncern multienergetyczny

Przy połączeniu z Lotosem wskazywano na konieczność odsprzedaży części aktywów tejże firmy. Na pytanie, czy z PGNiG będzie podobnie? Jacek Sasin odpowiedział wprost - "nie" i wytłumaczył -  nie będzie podobnie, ponieważ te firmy (Orlen i PGNiG) działają w różnych segmentach rynku - powiedział wicepremier. 

- Z Lotosem było gorzej, ponieważ obie te firmy, to w dużej mierze koncerny paliwowe, działające na rynku paliw płynnych - wytłumaczył.


Posłuchaj
37:50 PR1_mp3 2021_05_16-15-09-55.mp3 Jacek Sasin o powstaniu nowego Orlenu ("W otwarte karty" / Jedynka)

 

Jacek Sasin zaznaczył, że jeżeli chodzi o PGNiG, to jest firma nastawiona na obrót gazem ziemnym.

- Tutaj nie ma niebezpieczeństw koncentracji rynku, które spowodowałyby, tak jak w przypadku Lotosu, że Komisja Europejska podejmie decyzję o konieczności zbycia części aktywów, tak aby do tej fuzji mogło dojść - powiedział Jacek Sasin.

Wicepremier jednocześnie uspokoił - to nie jest tak, że zbycie części aktywów Lotosu jest czymś, co nas powinno szczególnie martwić.

- Te aktywa, które odejdą od tego nowego dużego podmiotu, będą mogły być bardzo łatwo odtworzone przez nowy, powiększony Orlen - stwierdził.

Kiedy fuzja?

Z wcześniejszych zapowiedzi wynikało, że ten proces zakończy się pod koniec tego roku. Jak powiedział w radiowej "Jedynce" Jacek Sasin obecnie prowadzone są poszukiwania partnera strategicznego, który nabędzie aktywa Lotosu.

Czytaj także:

- Nie możemy podejmować tych decyzji pochopnie, ponieważ chodzi o to, aby ten nowy podmiot, który wejdzie na polski rynek, przejmując bądź kupując część aktywów Lotosu, był przyjaznym konkurentem dla Orlenu, a nie konkurentem, który będzie próbował ten Orlen wypychać z segmentów rynku, na którym on teraz działa - wytłumaczył Jacek Sasin.

Proces integracji Orlenu i Lotosu potrwa dłużej niż proces integracji Orlenu z PGNiG. Minister Aktywów Państwowych zapowiedział, że to postępowanie zakończy się najpóźniej w pierwszej połowie 2022 roku.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Gość: Jacek Sasin (wicepremier i minister aktywów państwowych)

Data emisji: 16.05.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

bf

Czytaj także

"Nie zwalniamy tempa". Daniel Obajtek o rozwoju PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 07:45
Tworzymy koncern dysponujący siłą inwestycyjną i przychodami opartymi na różnych obszarach działalności. Obok działań akwizycyjnych realizujemy też inwestycje rozwojowe - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z piątkowym "Naszym Dziennikiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Obajtek: niektórych kole w oczy to, że PKN Orlen się rozwija

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:28
- Jeżeli nie zbudujemy potężnego multienergetycznego koncernu, który będzie obracał 200 mld złotych przychodu i szybko inwestował w energetykę, to gospodarka będzie w wielkim problemie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konsekwentna budowa multienergetycznego koncernu". Obajtek o fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 16:40
- Mam już wiele kroków za sobą. Dokonaliśmy akwizycji energii, paru innych spółek, uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie grupy Lotos. Dziś jest kolejny krok - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
rozwiń zwiń