"Bezwzględnie widzę szansę na kompromis". Szef MSZ o sporze z Czechami ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 15:54
- Obie strony - polska i czeska - wiedzą, że zaangażowanie TSUE będzie jedynie prowadziło do eskalacji sporu - powiedział w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do decyzji Trybunału ws. kopalni Turów. 
Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych
Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznychFoto: Forum/Hubert Mathis

W piątek (21.05) Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.

FB Radosław Fogiel 1200.jpg
"Była wielokrotnie podnoszona w czasie rozmów z Czechami". Fogiel o sprawie kopalni Turów

Postanowienie TSUE skomentował na antenie radiowej Jedynki minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji określił decyzję Trybunału jako "kuriozalną, stanowiącą przykład radykalnego aktywizmu sędziowskiego". - To postanowienie jest bezrefleksyjne, bo przecież tutaj chodzi o bezpieczeństwo energetyczne dużego kraju - podkreślił minister.


Posłuchaj
39:45 w otwarte karty.mp3 Zbigniew Rau o decyzji TSUE ws. kopalni turów (Jedynka/W otwarte karty)

Minister spraw zagranicznych stwierdził, że "obie strony - polska i czeska - wiedzą, że zaangażowanie TSUE będzie jedynie prowadziło do eskalacji sporu". - Dlatego uważam, że droga sądowa absolutnie nie rokuje dobrze dla rozwiązania tego konfliktu - tłumaczył.

Szef dyplomacji podkreślił, że po obu stronach - polskiej i czeskiej - są chęci do dalszych rozmów. - Bezwzględnie widzę szansę na kompromis. Głęboko wierzę w pomyślność negocjacji - stwierdził minister. 

Negocjacje ze stroną czeską

Gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg opowiedział także o negocjacjach ws. kopalni Turów, jakie MSZ toczył ze stroną czeską. - Ten spór był wielokrotnie przedmiotem naszych rozmów - zarówno moich, jak i mojego poprzednika - z naszymi partnerami czeskimi - powiedział Rau. Wyraził przekonanie, że polskie MSZ "tworzyło bardzo dobry klimat do negocjacji".

Czytaj także:

- W grudniu zeszłego roku stanowisko Czech uległo usztywnieniu - powiedział minister. Pytany o to, dlaczego strona czeska zmieniła nastawienie, Zbigniew Rau wskazał na kontekst polityczny w tym kraju. - To wynikało zdecydowanie z kalendarza wyborczego i z konstelacji politycznej - zauważył minister. - Na czeskiej scenie politycznej panuje konsensus w kwestii kopalni Turów. Politycy są przekonani, że im radykalniejsze stanowisko się zajmie, tym więcej można osiągnąć w postaci premii od wyborców - tłumaczył Rau.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Gość: Zbigniew Rau (minister spraw zagranicznych)

Data emisji: 23.05.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

kp

Czytaj także

"Problem jest w przedłużeniu koncesji". Dr Bonikowska o wyroku TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 11:45
- Wydaje mi się, że cała sprawa narosła ze względu nie tyle na fakt istnienia kopalni i elektrowni, co podejście strony polskiej, które ostatnio polegało na tym, że przedłużono koncesje, w sytuacji, gdy my- jako UE mamy iść w stronę odwrotną -  powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez wyroku próbuje się zamknąć polską kopalnię i wygasić elektrownię". Rzepecki o rozstrzygnięciu TSUE

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 14:46
- Wszystkie organy państwa powinny współpracować w sprawie kopalni w Turowie. Wygląda to tak, że bez wyroku próbuje się zamknąć polską kopalnię i wygasić elektrownię. Dodam, że chodzi o prywatne przedsiębiorstwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Rzepecki, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. 
rozwiń zwiń