"Budujemy koncern na miarę XXI wieku". Daniel Obajtek o inwestycjach PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 16:25
- Budujemy koncern, który będzie mocno oddziaływał na polską gospodarkę. Koncern, który będzie silny w regionie - powiedział w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Daniel Obajtek
Daniel ObajtekFoto: twitter.com/DanielObajtek

- Orlen najbardziej dynamicznie się rozwija jako firma. Mamy gigantyczne zyski. Nawet w czasie pandemii. Jesteśmy coraz lepiej notowani. Robimy największe inwestycje w historii koncernu - powiedział gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w Programie 1 Polskiego Radia.

orlen shutterstock_1203293023 1200.jpg
PKN Orlen najcenniejszą polską marką. Wartą ponad 10 mld złotych

Daniel Obajtek w audycji "W otwarte karty" przyznał, że Orlen realizuje największy proces akwizycji. - Kupiliśmy: Grupę Energa, Spółkę Trans Polonia, Ruch, budujemy dom mediowy. Kupiliśmy Polskę Press - wymieniał.

"Jesteśmy w przededniu potężnych fuzji"

Zdaniem prezesa PKN Orlen, spółka, której przewodniczy, gigantycznie się rozwija.

jedynka jacek sasin 1200.jpg
"Orlen musi przygotować się na wyzwania". Jacek Sasin o powstaniu nowego koncernu multienergetycznego

Prezes PKN Orlen nie wykluczył, że nie ogłosi do lipca partnera przy transakcji przejęcia Grupy Lotos. Właśnie w lipcu mija termin na znalezienie inwestora, wyznaczony przez Komisję Europejską - Orlen miał między innymi sprzedać niezależnemu podmiotowi 30 procent udziałów w Lotosie.

Daniel Obajtek powiedział, że dokładny termin będzie kwestią negocjacji. Nie wykluczył, że Orlen "trochę go przeciągnie".

Zapewnił, że nie będzie się spieszył z wyborem, bo musi być wybrany partner, który da bezpieczeństwo. Aby opóźnić termin, trzeba by zgłosić się Komisji Europejskiej wniosek o jego wydłużenie.

Daniel Obajtek mówił też, że nie jest wcale przesądzone, że dojdzie do sprzedaży aktywów Lotosu. Nie wykluczył, że może dojść do wymiany aktywów z innym podmiotem, w innym regionie.

Równocześnie dodał, że jest kilku oferentów na zakup 30 procent Lotosu. Prezes Orlenu zapewniał też, że nie ma ryzyka, że sprzedane udziały w Lotosie trafią potem w ręce Rosjan.

Oprócz Lotosu Orlen ma też wkrótce dokończyć proces przejmowania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

"Koncern na miarę XXI wieku"

W audycji "W otwarte karty" Daniel Obajtek przyznał, że "buduje koncern na miarę XXI wieku".

- Budujemy koncern, który będzie bardzo mocno oddziaływał na polską gospodarkę, ale koncern, który będzie bardzo silny w regionie - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj
40:45 PR1_mp3 2021_05_30-15-09-39.mp3 Daniel Obajtek o inwestycjach PKN Orlen (Jedynka/W otwarte karty)

Daniel Obajtek powiedział, że PKN Orlen ogłasza kolejne inwestycje w dziesiątkach miliardów. Gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg zapowiedział, że Orlen wyda 140 miliardów złotych w ciągu 10 lat.

- Czy analitycy, czy ludzie oceniający ten rynek, od biznesu, aż po budowę wartości marki, zadania społeczne, sport - w każdym z tych obszarów mamy sukces - powiedział Daniel Obajtek.

"Największa inwestycja petrochemiczna w Europie"

Daniel Obajtek zapowiedział, że mniej petrochemii będzie sprowadzanej do Polski. - Będziemy łączyć zakupy ropy i gazu w przyszłości. Automatycznie częściowo odpadnie część pośredników - wytłumaczył prezes PKN Orlen.

Gość audycji "W otwarte karty" opowiedział o "największej inwestycji petrochemicznej w Europie".

- To jest inwestycja, która obejmuje około 100 hektarów. Będzie kosztowała dokładnie 13,5 miliarda złotych. To jest inwestycja w nowoczesną petrochemię, która będzie dawała nam bezpieczeństwo - powiedział Daniel Obajtek.

Czytaj także:

Prezes PKN Orlen wyjaśnił, że petrochemię stosuje się do produktów budowlanych, do branży spożywczej, farmaceutycznej, energetycznej, drogowej. - Będziemy eksporterem petrochemii, a nie jej importerem - dodał.

Daniel Obajtek na antenie Programu 1 Polskiego Radia przyznał, że ta inwestycja jest już rozpoczęta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)

Data emisji: 30.05.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

bf

Czytaj także

Jacek Sasin: połączenie PGNiG z Orlenem ma nastąpić do końca tego roku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 21:50
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślał konieczność budowy dużego polskiego koncernu multienergetycznego. Uchwałę rządu o połączeniu w modelu bezgotówkowym trzech polskich gigantów sektora paliwowo-energetycznego nazwał historycznym momentem i początkiem ostatniej prostej w tworzeniu koncernu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Obajtek o Polska Press: nie robimy czystek, mamy prawo do decyzji kadrowych

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 07:15
- To nieprawda, że Orlen robi jakieś czystki w Polska Press. Ludzie odchodzą za porozumieniem stron. I powtórzę, że jako właściciel mamy prawo do pewnych decyzji kadrowych na stanowiskach kierowniczych - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie ze środowym "Super Expressem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krok w kierunku efektywnego opracowywania nowych technologii". Małecki o Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 18:08
- Centrum Badawcze, jakie w Płocku otworzył prezes Daniel Obajtek, będzie mieć duże przełożenie na rozwój biznesu - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.
rozwiń zwiń