Mikołaj Pawlak o heroizmie dzieci podczas wojny: symbolem tego bohaterstwa jest Mały Powstaniec

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 17:29
- Dzieci to również Polacy i tak jak wiele milionów Polaków oddawało życie za wolną ojczyznę podczas drugiej wojny światowej w różnych bitwach i miejscach, to przecież dzieci także chłonęły te patriotyczne elementy wychowania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj PawlakFoto: brpd.gov.pl

1 sierpnia obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Było ono największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. Wśród czynnych uczestników powstania byli także dzieci. 

Jakub Nowakowski 1200.jpg
"Pamiętam entuzjazm ludności Warszawy". Powstaniec warszawski o swoich wspomnieniach sprzed 77 lat

Bohaterstwo

Mikołaj Pawlak powiedział, że nie brakuje bohaterskich przykładów najwyższego poświęcenia się dzieci w walce o wolność ojczyzny. - Przykładem, który upamiętnia bohaterstwo dzieci jest mały powstaniec. Jest to symbol, ale bardzo namacalnym dowodem jest pomnik łącznika, Wojtusia Zalewskiego. Zginął on w pierwszych dniach powstania po tym jak wyprowadził z oblężenia swoich kolegów - powiedział.

- Miał być odznaczony, ale został zastrzelony przez Niemców i wynoszony na rękach Mieczysława Mireckiego ps. Błyskawica. Ten pomnik stoi na Powązkach w Warszawie. Jest to namacalny dowód heroizmu dzieci - dodał.

Czytaj także:

Rzecznik Praw Dziecka zaznaczył także, że dzieci czuły współodpowiedzialność za losy kraju i swoich bliskich. - Dzieci to również Polacy i tak jak wiele milionów Polaków oddawało życie za wolną ojczyznę podczas drugiej wojny światowej w różnych bitwach i miejscach, to przecież dzieci także chłonęły te patriotyczne elementy wychowania. Nie mogło być inaczej jak to, że dzieci także szły w bój - powiedział.

Mikołaj Pawlak w rozmowie podkreślił także konieczność edukacji o bohaterstwie i poświęceniu młodzież szkolną.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
35:49 PR1_mp3 2021_08_08-16-11-38.mp3 Mikołaj Pawlak o bohaterstwie dzieci w czasie wojny ("Otwarte karty")

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Mikołaj Pawlak (rzecznik praw dziecka)

Data emisji: 08.08.2021 r. 

Godzina emisji: 16:11

dz

Czytaj także

Antoni Godlewski. "Antek Rozpylacz" był pogromcą "gołębiarzy"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 05:55
77 lat temu, 8 sierpnia 1944, poległ w Śródmieściu Antoni Szczęsny Godlewski, żołnierz batalionu "Sokół". Stał się symbolem bohaterstwa młodzieży, która walczyła w Powstaniu Warszawskim. W ciągu pierwszych ośmiu dni zrywu zabił prawdopodobnie 18 niemieckich snajperów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mistrz". Historia polskiego pięściarza, który walcząc w Auschwitz ocalił życie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 14:00
Film, który trafi do polskich kin 27 sierpnia, przedstawia mało znaną, choć wyjątkową kartę z historii II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kontynuowanie barbarzyństwa hitlerowskich Niemiec". Prof. Gontarski o odmowie Polsce reparacji

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:44
- Ile krzywdy wyrządziłeś, tyle odszkodowania - to sprawiedliwość wyrównująca.  - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gontarski, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. - Polska, pod rządami Bieruta zrzekła się reparacji od Niemiec, ale zrobiła to pod sowieckim przymusem, a to, co zostało zrobione pod przymusem, jest nieważne - podkreślił. 
rozwiń zwiń