Prof. Marian Zembala o sytuacji epidemicznej: to ostatni sygnał na zaszczepienie się

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 15:59
- Ci, którzy się zaszczepią mają 95 proc. szans przeżycia. Ci, którzy nie będą się szczepili muszą liczyć się z tym, że przeniesione przez nich zakażenia spowodują śmierć ich samych lub bliskich. Kiedy słucha się takich wiadomości z ust wybitnego epidemiologa, to żaden lekarz nie może koło tego przejść obojętnie. To ostatni sygnał na szczepienie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marian Zembala, były minister zdrowia i kardiochirurg. 
Marian Zembala
Marian ZembalaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, zaledwie 0,75 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Zgony osób zakażonych koronawirusem po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia stanowiły 1,68 proc. wszystkich przypadków zgonów osób zakażonych.

shutter stock szczepienie szczepionka 1200 free.jpg
Ruszają szczepienia trzecią dawką. Resort zdrowia wskazał, kto może z niej skorzystać

Czwarta fala

Prof. Zembala podkreślił, że szczepienie jest jedyną skuteczną ochroną przed koronawirusem. - Czwarta fala pandemii jest faktem. Jedyną najsilniejszą tarczą na koronawirusa jest zaszczepienie. Dzięki działaniom premiera i rządu dostępne są powszechnie szczepionki. Cztery dni temu słynny amerykański epidemiolog powiedział, że umrze 100 tys. ludzi z powodu COVID-19 od października do grudnia - powiedział.

- Sytuacja będzie tak wyglądała z tego względu, że wciąż mamy za duży procent ludzi niezaszczepionych. Tych, którzy ulegli opiniom sekt tzw. antyszczepionkowców nierozumiejących problemu - dodał.

Czytaj także:

Medyk podkreślił, że mamy ostatnią szansę na szczepienie się przed najwyższym wzrostem zachorowań. - Ci, którzy się zaszczepią mają 95 proc. szans przeżycia. Ci, którzy nie będą się szczepili muszą liczyć się z tym, że przeniesione przez nich zakażenia spowodują śmierć ich samych lub bliskich. Kiedy słucha się takich wiadomości z ust wybitnego epidemiologa, to żaden lekarz nie może koło tego przejść obojętnie. To ostatni sygnał na szczepienie - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
36:15 PR1_mp3 2021_09_05-15-08-20.mp3 prof. Marian Zembala m.in. o sytuacji pandemicznej (W otwarte karty)

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Marian Zembala (były minister zdrowia)

Data emisji: 5.09.2021

Godzina emisji: 15.08

dz

Czytaj także

Dr Kucharczyk: patrząc na trendy światowe, czwarta fala pandemii trochę wyhamowała

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 19:27
- Na razie w Polsce jesteśmy na bardzo niskim poziomie zakażeń, jeżeli porównamy to z poprzednimi falami epidemii. W czasie czwartej fali najważniejsze jest to, żeby liczba osób wymagających hospitalizacji była jak najmniejsza - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kucharczyk, biotechnolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy wariant koronawirusa w USA. Media: może być odporny na szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 01:14
Szczepionki przeciwko COVID-19 mogą okazać się nieskuteczne wobec nowego wariantu koronawirusa - Mu, który w USA rozprzestrzenił się już na obszarze 47 stanów - poinformował portal Business Insider. Zakażeń nowym wariantem nie potwierdzono dotychczas tylko w trzech stanach USA. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Tajwan dotarły szczepionki z Polski. Prezydent kraju podziękowała za pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 11:18
- Szczepionki przeciw COVID-19 z Polski dotarły do Tajwanu - poinformowała w mediach społecznościowych prezydent Tsai Ing-wen. Jak informowały wczoraj władze obu krajów, Polska przekazała Tajwanowi 400 tysięcy dawek preparatu Astra Zeneca.
rozwiń zwiń