"Wyjście z Unii nie wchodzi w grę". Terlecki o sporze Polski z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 17:55
- Oczywiście wyjście z Unii nie wchodzi w grę. Wobec tego wchodzą inne środki, o których mówiłem, nazywając je drastycznymi, to są zarówno możliwości stosowania weta w różnych sytuacjach czy podnoszenia jakby sporu na wyższe poziom, na poziom Rady Europejskiej - mówił na antenie Programu 1 Polskiego wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
Ryszard Terlecki
Ryszard TerleckiFoto: Foto: W.Kusiński/PR

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Ryszard Terlecki, odnosząc się do niedawnych decyzji Komisji Europejskiej, powiedział, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia, bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych".

Czytaj także:
terlecki free sejm tt 1200 .jpg
Terlecki: Słowenia stoi u boku Polski w sporze z władzami UE

Wicemarszałek Sejmu zwrócił wtedy też uwagę, że choć "u nas poparcie dla Unii jest bardzo silne", to "nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i co ograniczy nasz rozwój".

Wypowiedź polityka wzbudziła wiele kontrowersji i była szeroko komentowana w mediach. W odpowiedzi na reakcję opinii publicznej Ryszard Terecki napisał na Twitterze, że "Polska była, jest i będzie członkiem UE" a "Polexit to szopka wymyślona przez PO i TVN24". "Dziś trwa walka o to, czy UE będzie wierna zasadom, które legły u jej podstaw czy pogrąży się w sporach podsycanych przez totalną opozycję. Wierzę, że obecny marazm i kryzys UE uda się przełamać" - wskazywał w mediach społecznościowych. 

Posłuchaj
35:18 wotwartekarty terlecki [ PR1]PR1 (mp3) 19 wrzesień 2021 15_09_13.mp3 Ryszard Terlecki o członkostwie Polski w Unii Europejskiej. ("W otwarte karty")

"Wyjście z Unii nie wchodzi w grę"

Odnosząc się do swoich słów z Forum Ekonomicznego w Karpaczu, szef klubu PiS podkreślił, że doszło do "manipulacji", bądź "nadinterpretacji" ze strony opozycji. - Ta wypowiedź była przedstawiana jako pogróżka, że PiS będzie dążyć do tego, by Polska opuściła UE - mówił. - Oczywiście nic takiego nie ma miejsca i nie miało, nie zamierzamy Unii opuszczać i jest oczywiste, że Polska w Unii pozostanie - podkreślił.

Polityk przyznał jednak, że istnieje ważne pytanie o granicę "ustępstw wobec różnych nadużyć prawa i traktatów ze strony Brukseli" i o to, "co należy w takiej sytuacji zrobić". - Oczywiście wyjście z Unii nie wchodzi w grę. Wobec tego wchodzą inne środki, o których mówiłem, nazywając je drastycznymi, to są zarówno możliwości stosowania weta w różnych sytuacjach czy podnoszenia jakby sporu na wyższe poziom, na poziom Rady Europejskiej - tłumaczył. 

Czytaj także:
1200 paweł jabłoński pap.jpg
Wiceszef MSZ: silna obecność Polski w UE jest dla nas rzeczą absolutnie kluczową

Zdaniem Ryszarda Terleckiego obecnie nie ma jeszcze konieczności do sięgnięcia po "drastyczne środki", jednak - jak zaznaczył - "widzimy, co się wyprawia". - Widzimy, że część polityków, zarówno urzędników można powiedzieć brukselskich, jak i członków Parlamentu Europejskiego wyobraża sobie, że można Polską poniewierać, Polskę traktować inaczej jak inne kraje europejskie, bo w Polsce rządzi prawica. I że to należy robić tak długo, aż prawica straci władzę i lewicowo-liberalny rząd wprowadzi, można powiedzieć, z powrotem Polskę do tej grupy państw, które posłusznie słuchają Brukseli i tych, którzy w Brukseli mają w tej chwili najwięcej do powiedzenia, czyli Niemiec - stwierdził.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że Unia jest potrzebna, "ale jako organizacja współpracy, solidarności europejskiej, organizacja, która wyrównuje poziom życia w Europie, która dąży do tego, by Europa była jednością polityczną i jednością wartości". - Ale, broń Boże, nie chcemy, by Europa była jednym państwem albo jakąś strukturą zarządzaną czy dyrygowaną z Brukseli - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: W otwarte karty

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Ryszard Terlecki (wicemarszałek Sejmu)

Data emisji: 19.09.2021

Godz. emisji: 15.10

Jedynka/PAP/jbt

Czytaj także

"Do tej narracji przyczyniły się nie tylko ugrupowania opozycyjne". Dr Onasz o rzekomym polexicie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 13:17
- To nie jest tak, że ta uchwała jest podyktowana tylko narracją ugrupowań opozycyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska i Węgry to ostatnie kraje, które ją opuszczą". Terlecki o "rozpadzie" UE

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 13:37
- Polska i Węgry to są ostatnie kraje, które opuszczą Unię Europejską - stwierdził wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zapowiedział także, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w dyskusji nad przyszłością UE. Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności Polski, wykluczającą możliwość polexitu.
rozwiń zwiń