"Codzienny wzrost zakażeń robi trochę przerażające wrażenie". Dr Szarowska o sytuacji epidemicznej w Polsce

- Codzienny wzrost o 100 proc. zakażeń robi trochę przerażające wrażenie na nas - na lekarzach pracujących z COVID-19 - powiedziała w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Szarowska, specjalista chorób zakaźnych ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Zaapelowała także do słuchaczy, mówiąc, że "nigdy nie jest za późno na szczepienie".
W Wielkiej Brytanii potwierdzono kolejne 633 przypadki wariantu omikron.
W Wielkiej Brytanii potwierdzono kolejne 633 przypadki wariantu omikron.Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock
O Audycji

Gość audycji została zapytana o to, jak aktualnie wygląda sytuacja zdrowotna związana z pandemią koronawirusa w Polsce. - Źle jest w rejonach, które nie wykonały swojego planowego szczepienia - powiedziała. Dodała, że najgorsza sytuacja jest w powiatach, w których wyszczepienie jest najniższe.

mid-21a20056 (1).jpg
Niepożądane odczyny poszczepienne w Polsce. Rząd opublikował dane

- Wirus znalazł te rejony, już tam się mnoży i wiemy, że tam sytuacja jest bardzo trudna - mówiła specjalista. - Brakuje miejsc w szpitalach i karetki muszą jeździć po kilkaset kilometrów i przewozić chorych między placówkami, żeby znaleźć miejsce, które będzie dla nich jedynym ratunkiem przy niewydolności oddechowej - tłumaczyła.

Posłuchaj
33:49 PR1_mp3 2021_10_24-15-10-37.mp3 Dr Agnieszka Szarowska o pandemii koronawirusa w Polsce ("W otwarte karty"/Jedynka) 

Lekarz dodała, że w stolicy sytuacja jest "stabilna, ale stabilnie zła". - Cały czas rośnie tam liczba zakażonych, jednak nie obserwujemy ani gwałtownego wzrostu, ani problemów z przyjęciami pacjentów. Tragedii, jaką mieliśmy przy trzeciej fali jeszcze nie ma - oceniła. Podkreśliła także, że "czwarta fala dopiero się rozpędza".

 Czytaj także:

- Codzienny wzrost o 100 proc. zakażeń robi trochę przerażające wrażenie na nas - na lekarzach pracujących z COVID-19 - powiedziała dr Agnieszka Szarowska.

Apel o szczepienia

Specjalista chorób zakaźnych powiedziała, że "szczepionka nie chroni przed zakażeniem, ale chroni przed ciężkim przebiegiem i zgonem". - W związku z tym osoby zakażone, które zostały zaszczepione, przechodzą to jako typowe przeziębienie. Wymagają czasami konsultacji lekarskiej, ale na pewno nie wymagają hospitalizacji - podkreśliła.

shutterstock szczepienie free szczepionka free 1200.jpg
Trzecia dawka szczepionki. Medycy i osoby powyżej 50. roku życia mogą już się rejestrować

- Mamy nadzieję, że ci, którzy jeszcze się nie zaszczepili, nie będą się zastanawiali czy warto, czy nie warto. Może przy czwartej fali po prostu zgłoszą się do punktu szczepień i nie będzie kolejnych fal - powiedziała dr Agnieszka Szarowska.

 Czytaj także:

Gość audycji skomentowała także możliwość transportowania pacjentów do szpitali z mniejszym obłożeniem pacjentów, mówiąc, że jest to "narażenie zdrowia i życia". - Te decyzje są zawsze trudne - podkreśliła.

Specjalista chorób zakaźnych zaapelowała także o rozsądek. - Nigdy nie jest za późno na szczepienie - podkreśliła.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Agnieszka Szarowska (specjalista chorób zakaźnych ze Szpitala MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 24.10.2021

Godzina emisji: 15.10

ng

Playlista