Policja wspiera SG i WP na granicy. Poboży: nie wpłynie to na pogorszenie bezpieczeństwa w kraju

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 16:22
- Zaangażowanie w tej chwili nawet około 2 tysięcy funkcjonariuszy policji (w działania na granicy) nie wpłynie na pogorszenie bezpieczeństwa w kraju - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego wiceminister MSWiA Błażej Poboży. Podkreślił też, że "jesteśmy przygotowani na każdy przebieg tej sytuacji".
Polscy żołnierze, policjanci i straż graniczna w okolicy Kuźnicy
Polscy żołnierze, policjanci i straż graniczna w okolicy KuźnicyFoto: PAP/Irek Dorożański/DWOT

Od wielu miesięcy Polska zmaga się z kryzysem w pasie przygranicznym z Białorusią. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że w rejonie Kuźnicy, gdzie - według informacji polskich funkcjonariuszy - spodziewana jest dzisiaj (14.11) kolejna próba masowego sforsowania granicy, wszystkie służby resortu są w gotowości.

pap granica 1200.jpg
"Stoimy w ramię w ramię z krajami dotkniętymi kryzysem". Szefowa brytyjskiego MSZ o wsparciu dla Polski

Błażej Poboży został zapytany o braki kadrowe w policji oraz czy wpłyną one na bezpieczeństwo kraju w związku z obecnym kryzysem na granicy. Zaznaczył on, że "jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy Państwowej, formacją wiodącą jest Straż Graniczna".

"Nie wpłynie na pogorszenie bezpieczeństwa"

- Istotnie policja również wspomaga naszych strażników granicznych w zabezpieczaniu granicy państwowej, ale jak na stutysięczną formację, jaką jest Polska Policja, to zaangażowanie w tej chwili nawet około 2 tysięcy funkcjonariuszy policji - głównie funkcjonariuszy oddziału prewencji oraz oddziałów kontr terrorystycznych "BOA" - tak naprawdę nie wpłynie w żadnej mierze na pogorszenie bezpieczeństwa w kraju, także rozumianego poza obecnym bezpośrednim zagrożeniem wynikającym z kryzysu migracyjnego na granicy - powiedział wiceminister MSWiA. 

Posłuchaj
35:11 błażej poboży.mp3 Błażej Poboży o wparciu SG i WP na granicy przez policję ("W otwarte karty"/Jedynka) 

Podsekretarz stanu zapewnił, że "potencjał, siły i zaangażowanie polskiej policji nie są mniejsze", ale obecnie jedynie wspomaga ona działania Straży Granicznej i Wojska Polskiego. - W tej chwili pod względem liczebności pewnie w największym stopniu zaangażowane jest także Wojsko Polskie - dodał wiceminister MSWiA

Czytaj również:

Gość radiowej Jedynki powiedział również, że "odpowiedzialna władza jest przygotowana na każdy przebieg zdarzeń". - W związku z tym to, że jakieś scenariusze nie są eksponowane, to nie znaczy, że one nie są gotowe - stwierdził.

Wiceminister podkreślił, że "jesteśmy przygotowani na każdy przebieg tej sytuacji". - Tak, jak i na wszystkie sytuacje, z którymi przyszło nam się obecnie mierzyć. Byliśmy przygotowani, choćby pod względem ostatniej sytuacji w Kuźnicy - wskazał Błażej Poboży. 

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Błażej Poboży (podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji)

Data emisji: 14.11.2021

Godzina emisji: 15.10

nt

Czytaj także

"Nie ma wątpliwości, że sprawy zaszły za daleko". Premier o kryzysie przy polsko-białoruskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 12:26
- Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Aleksandra Łukaszenki. Z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kreml chciałby być negocjatorem". Marek Ast o planach Rosji dotyczących wojny hybrydowej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 15:22
- Gra Rosji ma zmusić Europę i świat do szukania ratunku właśnie u Putina, który chciałby znaleźć się w roli negocjatora - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast (PiS). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Prof. Ryba: Rosja chce decydować o tym, co dzieje się na naszej granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 15:35
- Rosja chciałaby zdestabilizować sytuację, doprowadzić do takiego momentu, że Polska sobie z tym problemem nie poradzi, granica nie będzie szczelna (…), a potem, negocjując z Berlinem, spowodować uspokojenie sytuacji, ponieważ Łukaszenka zrobi to, co zechce Putin - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
rozwiń zwiń