"Przyjście Chrystusa na świat było zapowiadane". Ks. dr hab. Robert Skrzypczak o Bożym Narodzeniu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 16:47
Ks. dr hab. Robert Skrzypczak, wykładowca i duszpasterz akademicki był gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia. Mówiąc o narodzinach Jezusa Chrystusa, zaznaczył, że "przyjście Chrystusa na świat było zapowiadane". 
Ks. dr hab. Robert Skrzypczak zaznaczył, że sposób, w jaki przyszedł na ziemię mesjasz, a także fakt, że Mesjasz okazał się samym Synem Bożym, był zaskakujący
Ks. dr hab. Robert Skrzypczak zaznaczył, że "sposób, w jaki przyszedł na ziemię mesjasz, a także fakt, że Mesjasz okazał się samym Synem Bożym, był zaskakujący"Foto: Shutterstock/Takaeshiro

25 grudnia w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Narodzenia Pańskiego. Jest to jedno z najważniejszych - zaraz po Wielkanocy - świąt w roku. Wprowadzone zostało dopiero w IV wieku. Po raz pierwszy świętowano je w Betlejem w 328 roku, w 335 roku dotarło do Rzymu, a stamtąd do innych regionów Cesarstwa Rzymskiego.

Gość radiowej Jedynki, odnosząc się do narodzin Jezusa Chrystusa, powiedział, że "przyjście Chrystusa na świat było zapowiadane". - Wybrzmiewało u wielu proroków, nie tylko tych bliskich Panu Bogu, ale także tych odległych, jak np. Balaam z Księgi Liczb. Zapowiadał on wyłonienie się z Izraela wschodzącej gwiazdy królewskiego tronu - zaznaczył ks. dr hab. Robert Skrzypczak.

"Czekali na Mesjasza"

Ludzie czekali na Mesjasza. Na Nim koncentrowała się uwaga i nadzieja Izraelitów. Oni tylko nie wiedzieli, w jakiej postaci On się pojawi. Niektórzy wyobrażali sobie, że przyjedzie jako wielki bohater na koniu, że wyłoni się z pustyni jako wielki król, prorok. Stąd także wielu wyruszało na pustynię Judzką, zakładało wspólnoty, w których czekano na Mesjasza, trwając na modlitwie, na zgłębianiu Pisma Świętego w nadziei, że jako pierwsi przyjmą nadchodzącego Zbawiciela - mówił. 

Jednak jak wskazał gość radiowej Jedynki "sposób, w jaki przyszedł na ziemię mesjasz, a także fakt, że Mesjasz okazał się samym Synem Bożym, był zaskakujący". - Bóg posyła Chrystusa na peryferie naszego życia, czyli nie tam, gdzie byśmy się Go spodziewali i nie tam, gdzie bylibyśmy przymuszeni, żeby go przyjąć, uwielbić. Kocha w wolności, czyli zostawia nam całkowitą swobodę w Jego przyjęciu czy też odrzuceniu - podkreślił ks. dr hab. Robert Skrzypczak.

Posłuchaj
33:50 otwarte karty.mp3 Ks. dr hab. Robert Skrzypczak o Bożym Narodzeniu ("W otwarte karty") 

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Ks. dr hab. Robert Skrzypczak (wykładowca i duszpasterz akademicki)

Data emisji: 26.12.2021

Godzina emisji: 15.10

nt

Czytaj także

Boże Narodzenie. Przewodniczący KEP: żadne ubóstwo nie jest racją, by odrzucić Boga

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 07:58
- Skutkiem oddalenia od Boga jest brak pokoju między narodami oraz w przestrzeni życia publicznego - podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, "Chrystus, rodząc się w ekstremalnym ubóstwie, wskazuje, że żadne ubóstwo nie jest racją, by odrzucić Boga". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica Bożego Narodzenia. Przeor Jasnej Góry: najważniejsze są relacje z innymi ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 12:51
Jak powiedział przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, w święta Bożego Narodzenia najważniejsze są relacje: spotkania z drugim człowiekiem, a przez to także z Bogiem. Dodał, że boża miłość oznacza chęć Stwórcy do uratowania człowieka od jego demonów oraz od samotności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Nazaretu po Betlejem. Świąteczna pielgrzymka do miejsc Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 15:38
Tradycja uroczystości Bożego Narodzenia narodziła się w Jerozolimie już w IV wieku. Dla chrześcijan przebywanie w Ziemi Świętej w czasie świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym przeżyciem. Na unikalną dźwiękową pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapraszamy w towarzystwie ks. Romana Bogacza z krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego, o. Arkadiusza Blecharczyka oraz br. Ananiasza Jacka Jaskólskiego, o. Seweryna Lubeckiego i o. Antoniego Szlachty.
rozwiń zwiń