Michał Woś gościem audycji "W otwarte karty"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:05
Michał Woś to poseł Solidarnej Polski, pełniący funkcję skarbnika tej partii. Był ministrem środowiska, a od października 2021 roku piastuje stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (odpowiedzialnego za administrację sądową, budżet i Służbę Więzienną).
Michał Woś
Michał WośFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Michał Woś jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz podyplomowe studia menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest inicjatorem Pracowni Liderów Prawa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, był stypendystą Prezesa Rady Ministrów i współpracownikiem oraz działaczem różnych organizacji pozarządowych (w tym wiceprezesem Signum Temporis. Stowarzyszenia do Rzeczy).

Od listopada 2015 był doradcą ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który w 2016 powierzył mu stanowisko szefa gabinetu politycznego. Był członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 5 czerwca 2017 został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości gdzie objął m.in. nadzór nad sprawami rodzinnymi i nieletnich, zakładami poprawczymi oraz informatyzacją wymiaru sprawiedliwości. Został koordynatorem krajowym ds. wdrożeń systemów informatycznych, premier Beata Szydło powołała go również w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

W Ministerstwie Sprawiedliwości nadzorował prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzającej w pełni zinformatyzowane postępowanie rejestrowe oraz nad systemem losowego przydziału spraw.

W marcu 2018 premier Mateusz Morawiecki przyjął jego dymisję w związku z zadeklarowaniem zmniejszenia liczby wiceministrów w rządzie. Następnie Michał Woś został pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości.

4 czerwca 2019 powołany na ministra-członka Rady Ministrów, w rządzie odpowiadał za kwestie związane z pomocą humanitarną. 15 listopada 2019 prezydent RP Andrzej Duda powołał go ponownie na stanowisko ministra-członka Rady Ministrów. 23 grudnia 2019 został skarbnikiem Solidarnej Polski, następnie objął funkcję wiceprezesa Solidarnej Polski. 5 marca 2020 prezydent RP Andrzej Duda powołał go na stanowisko ministra środowiska. Został odwołany z funkcji ministra 6 października 2020. Następnego dnia objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (odpowiedzialnego za administrację sądową, budżet i Służbę Więzienną).

***
Do słuchania audycji z cyklu "W otwarte karty" w niedzielę (16.01) o godz. 15.10 zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

wikipedia/ag

Czytaj także

"Przekazano ją w pełni legalnie". Woś o dotacji dla CBA z 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 21:14
- W 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości w pełni legalnie przekazało CBA dotację na zwalczanie przestępczości. Na co konkretnie poszły te środki to informacja niejawna - powiedział wiceszef MS Michał Woś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Polsce kontrola operacyjna jest realizowana po zgodzie sądu". Michał Woś o sprawie Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 07:16
- Są jasne ustawowe przesłanki, kiedy sąd może zarządzić kontrolę operacyjną. I to sąd i służby wiedzą, kto jest podsłuchiwany, a nie politycy – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
rozwiń zwiń