Światowy Dzień Radia. "Polskie Radio łączy historię i nowoczesność"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 11:22
Już po raz dziesiąty w historii obchodzimy Światowy Dzień Radia. - Polskie Radio cały czas rozwija się i podąża za swoimi słuchaczami. Cały czas powstają nowe projekty - mówi Agnieszka Kamińska, dyrektor Polskiego Radia. "Tradycja i nowoczesność" to także hasło przewodnie Programu 1 Polskiego Radia. - Jedynka jest takim łącznikiem międzypokoleniowym - uważa szef anteny Marcin Kusy.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Światowy Dzień Radia 2.jpg
Światowy Dzień Radia w Programie 1
Posłuchaj
03:52 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 13.02.2021 Marcin Kusy: wyobrażam sobie Jedynkę jako stację, która oczywiście trzyma rękę na pulsie cały czas, jeśli chodzi o nowoczesność, ale jednak ciągle jesteśmy też wierni naszej tradycji (Wolna sobota z Jedynką)

Polskie Radio w ubiegłym roku świętowało swoje 95-lecie. Mimo że publiczny nadawca wciąż zmienia się, nie zapomina również o tradycji. - Cały czas powstają nowe projekty. Te tradycyjne, czyli antenowe, ale także Polskie Radio rozwija część wizualną, ponieważ wymagają tego m.in. media społecznościowe. Polskie Radio jest też pionierem w rozwoju cyfrowym, w technologii DAB+ oraz doskonale łączy historię i nowoczesność. Widać to bardzo mocno na przykładzie korzystania z archiwów w sposób właśnie nowoczesny. To między innymi Radiobook, który powstaje, cała seria lektur, książek, które na kanale YouTube można słuchać - mówi Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio było prekursorem nadawania w technologii w DAB+. Do dziś ma najwięcej programów nadawanych w tej technologii - są to nie tylko Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców, ale w DAB+ nadają również wszystkie anteny ogólnopolskie: Jedynka, Dwójka, Trójka i Polskie Radio 24.

Jedynka wierna swojej tradycji

O tradycję i nowoczesność dba także Program 1 Polskiego Radia. - Wyobrażam sobie Jedynkę jako stację, która oczywiście trzyma rękę na pulsie cały czas, jeśli chodzi o nowoczesność, ale jednak ciągle jesteśmy też wierni naszej tradycji (…). Jedynka jest takim łącznikiem międzypokoleniowym - twierdzi Marcin Kusy.

Dyrektor radiowej Jedynki ma na myśli stałe pozycje, których można słuchać już od lat. - "Matysiakowie", słuchowisko w "W Jezioranach", "Kronika sportowa" czy "Lato z Radiem", które przez 50 lat ukształtowało tak wiele pokoleń. Ta audycja zmienia się, ale wciąż jest dla słuchaczy atrakcyjna - wyjaśnia.

Teatr Polskie Radia

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje m.in. autorskiej audycje muzyczne, programu publicystyczne, popularno-naukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne, reportaże i słuchowiska. Ważnym elementem jest również Teatr Polskiego Radia, który często nazywany jest "radiowym teatrem wyobraźni".

Teatr Polskiego Radia pierwsze słuchowisko wyemitował już w 1925 roku. - Teatr Polskiego Radia od początku istnienia radiofonii w Polsce jest wyznacznikiem tożsamości. Trudno wyobrazić sobie Polskie Radio bez sztuki, dlatego ci, którzy byli tutaj przez nami, natychmiast zdali sobie sprawę, jakie piękne jest to miejsce, by prezentować dramaturgię polską i światową. Pojawiali się tutaj najwięksi pisarze, aktorzy, reżyserzy i kompozytorzy. W jakimś sensie jest to miejsce, które wyznacza standardy polszczyzny i sztuki opowiadania - uważa szef radiowej sceny Janusz Kukuła.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina Rożej Patryk Michalski

Materiał: Dorota Piotrowska

Data emisji: 13.02.2021 

Godzina emisji: 6.47

DS

Czytaj także

Kod 590, aplikacja Pola. Jak świadomie kupować polskie produkty?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:50
Jak w trakcie codziennych zakupów wspierać polską gospodarkę? W audycji "Cztery pory roku" mówiliśmy o patriotyzmie konsumenckim, czyli o wybieraniu produktów rodzimego pochodzenia. 
rozwiń zwiń