Dzień śniadania. Co podaje się na najważniejszy posiłek dnia?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 16:20
W sobotę (24.04) obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania. Według dietetyków, śniadanie powinno dostarczyć od 20 do 25 proc. potrzebnej naszemu organizmowi całodobowej energii. Jest najważniejszym posiłkiem, bo dostarcza organizmowi kalorii po długiej przerwie wypełnionej snem.
Angielskie śniadanie
Angielskie śniadanieFoto: Free-Photos/pixabay

śniadanie FREE 1200_660.jpg
Pożywne śniadanie podstawą udanego dnia

Specjaliści od żywienia zalecają, aby w skład śniadania weszły takie produkty, jak zboża, owoce, warzywa, produkty mleczne, kwasy tłuszczowe oraz wapń. Ale w zależności od tradycji narodowej śniadanie składa się z różnych potraw - od lekkich i prostych do bardziej sycących i skomplikowanych.


Posłuchaj
01:52 Śniadanie 24-04-2021.mp3 Co inni jedzą na śniadanie? (Wolna sobota z Jedynką)

 

bieganie pandemia koronawirus maseczka jogging sport 1200.jpg
Koronawirus zmienia nawyki Polaków. Są tego również pozytywne efekty

Śniadanie we Francji

Francuzi preferują śniadania na słodko. Ewa Krzątała-Jaworska, przewodniczka po Paryżu i Francji, opowiada, że w tygodniu Francuzi sięgają po czarną kawę i kawałek bagietki z konfiturą lub musli z jogurtem, natomiast w weekendy lubią celebrować śniadanie z bliskimi. Ukuli nawet nazwę "matinée grasse, czyli tłusty poranek". - Cała rodzina zbiera się przy stole i je oczywiście bagietkę oraz rogalik w postaci croissantów wypełnionych czekoladą - mówi.

Śniadanie na Wyspach Brytyjskich

Patrick Ney, mieszkający w Polsce już 10 lat, przyznaje, że trudno wymienić jedną rzecz jedzoną na Wyspach na śniadanie. W czasach jego młodości jadło się głównie płatki, kukurydziane albo czekoladowe. Natomiast tzw. angielskie śniadanie, czyli kiełbaski z fasolą, jajkiem i boczkiem, a także pieczarkami i pomidorami zwykle jada specyficzna grupa osób. - To jest popularne wśród pracujących, ponieważ wystarczy raz jeść rano i już człowiek ma siły i energię na cały dzień - wyjaśnia.

Śniadanie w Polsce

Z różnych opracowań i ankiet wynika, że Polacy sięgają po tradycyjne, proste śniadania w postaci kanapek z wędliną lub serem popijanych herbatą. Grzegorz Łapanowski, kucharz, zachwala twaróg, jako typową polską potrawę na śniadanie. - Oczywiście jajka na różne sposoby, parówki - dodaje.

Aż 15 proc. badanych Polaków przyznało, że w ogóle nie je tego ważnego, w opinii dietetyków, posiłku. Odsetek niejedzących śniadań rośnie głównie wśród uczniów i studentów.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką 

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 24.04.2021 r. 

Godzina emisji: 6.47

ag


Czytaj także

Śniadanie na kolację

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 10:26
Dziś na przekór porze dnia zapraszam was na śniadanie!
rozwiń zwiń