Piknik Naukowy. Praca drzew w Warszawie warta jest 170 milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:25
Wreszcie policzono, ile warta jest ich praca. Tylko w Warszawie "zarabiają" aż 170 milionów złotych rocznie. Drzewa, bo o nich mowa, dbają o nasz klimat poprzez usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, produkcję tlenu czy magazynowanie dwutlenku węgla. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Fotokon/shutterstock

Klimat i My - Piknik Naukowy 2021.jpg
"Klimat i my" - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Posłuchaj
03:59 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 8.05.2021 drzewa Analiza przeprowadzona przez naukowców z SGGW dotyczyła ponad 1300 drzew znajdujących się na terenie warszawskiej dzielnicy Wola (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Zgodnie z wynikami badań, pojedyncza topola biała w średnim wieku, jest w stanie wyprodukować każdego roku niemal 190 kilogramów tlenu, zaś z atmosfery pochłania 70 kilogramów dwutlenku węgla. Co więcej, wspomniane drzewo potrafi oczyścić powietrze z blisko 400 gram lokalnych zanieczyszczeń.

Badania na warszawskiej Woli

Analiza przeprowadzona przez naukowców z SGGW dotyczyła ponad 1300 drzew znajdujących się na terenie warszawskiej dzielnicy Wola. - Obliczono, że 1336 drzew w ciągu jednego roku przyczynia się do oczyszczania powietrza z około 440 kilogramów szkodliwych substancji. Dodatkowo produkują ponad 50 ton niezbędnego do życia tlenu, pochłaniają i magazynują 20 ton dwutlenku węgla z powietrza. Praca wszystkich drzew, których w Warszawie rośnie dziewięć milionów, warta jest przynajmniej 170 milionów złotych rocznie - mówi Robert Rafałowski, zastępca burmistrza Woli.

Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
Prezes Polskiego Radia o Pikniku Naukowym: mnóstwo pouczających i atrakcyjnych audycji

Robert Rafałowski dodaje, że drzewa pomagają także przy magazynowaniu wody czy zmniejszaniu zużycia energii w budynkach, a przede wszystkim wpływają pozytywnie na samopoczucie mieszkańców.

Brzozy oczyszczają najlepiej?

Im drzewo jest starsze i większe, tym "zarabia" coraz więcej. - Jest to fizyczna praca polegająca na oczyszczaniu powietrza. Gdybyśmy chcieli oczyścić powietrze w Warszawie, musielibyśmy co 48 godzin myć ulice, żeby nie mieć krytycznego zanieczyszczenia pyłami PM2,5 - zauważa dr Marzena Sucharska, ekspert zespołu badawczego SGGW.

Ważny jest także gatunek drzewa. - Na przykład brzoza, która uważana jest za gatunek pylący, na co strasznie denerwują się alergicy, oczyszcza powietrze najlepiej. To oznacza, że osoby, które mają alergie, mniej cierpią. Brzoza posiada taką strukturę korony i wielkość liści, że filtruje powietrze w najlepszym stopniu i najbardziej efektywnie - wyjaśnia dr Marzena Sucharska.

Wiele badań mówi też o pozytywnym wpływie drzew na naszą psychikę i zdrowie. Obniżają one poziom lęku, depresji czy hormonu stresu, co przekłada się na mniejszą agresję w miastach.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką 

Prowadzili: Karolina RożejDaniel Wydrych

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 8.05.2021 

Godzina emisji: 7.27

DS

Czytaj także

"Klimat i my", to hasło tegorocznego Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:30
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - największa impreza plenerowa popularyzująca naukę w Polsce - w tym roku ze względu na pandemię odbywa się w dniach od 8 do 15 maja w formule online. Hasło tegorocznego Pikniku brzmi "Klimat i my". Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:30
Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Na terenie parku można już zaobserwować efekty zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń