Noc Muzeów 2021. Jakie atrakcje w największych miastach?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 09:58
Najwięcej, bo aż 180 placówek, weźmie dziś udział w Nocy Muzeów w Warszawie. Z kolei w Trójmieście wystawy - także te stacjonarne - można będzie obejrzeć przez cały weekend, w Krakowie Noc Muzeów odbędzie się 21 maja, natomiast w Poznaniu zrezygnowano z jej organizacji. Co czeka zwiedzających podczas muzealnego święta?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/shutterstock

Muzeum Polin FREE 1200.jpg
Noc Muzeów 2021. Sprawdź, z jakich atrakcji można skorzystać w tym roku
Posłuchaj
03:56 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 15.05.2021 muzeum Noc Muzeów 2021 w największych polskich miastach (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

W Warszawie kustosze proponują zwiedzającym nie tylko wystawy stacjonarne wewnątrz budynków, ale także ekspozycje na świeżym powietrzu oraz około 100 wydarzeń online. Cieszące się ogromną popularnością Centrum Nauki Kopernik postanowiło nieco ograniczyć kolejki przed wejściem i w tym roku do placówki nocą wejdą tylko ci, którzy mają bezpłatne wejściówki rozdawane w czwartek i piątek.

- Tych wszystkich, którzy nie mogą wziąć udziału w stacjonarnej Nocy Muzeów w Centrum Nauki Kopernik, zapraszamy przed monitory i do telefonów, ponieważ będziemy tam prowadzić aż dwa wirtualne spacery. Jeden z nich odbędzie się na Tik Toku o godz. 19.30, a o godz. 20.30 wystartuje wirtualny spacer na naszym profilu na Facebooku - mówi Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Trójmiasto zaprasza przez cały weekend

Określenie Noc Muzeów może być trochę mylące w przypadku Trójmiasta. Nad morzem ruch zwiedzających rozłożono bowiem na cały weekend. Stacjonarnie otwarte będzie m.in. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Osoby, które jednak nie będą mogły lub nie będą chciały zwiedzać muzeum stacjonarnie, mogą obejrzeć specjalnie filmiki w internecie.

- W filmach opowiemy m.in. historię wyjątkowej sukni ślubnej, którą opozycjoniści przewieźli przez zachodnią granicę, ale zamiast pannie młodej, posłużyła ona do walki z systemem komunistycznym. Powiemy również o wybranych pracach znanego satyryka Jacka Fedorowicza, których humor pomaga społeczeństwu w trudnej rzeczywistości stanu wojennego - zapowiada Karolina Lejczak-Pastuszka z ECS w Gdańsku.

Jak w innych miastach?

We Wrocławiu większość wydarzeń będzie odbywała się online. W ten sposób można będzie zobaczyć około 20 wystaw przygotowanych m.in. przez oddziały Muzeum Miejskiego, Muzeum Narodowego czy Muzeum Przyrodniczego. Niektóre placówki w tym mieście pozostaną jednak zamknięte.

- Jesteśmy zmuszeni w tym roku zawiesić naszą działalność popularyzatorską w zakresie udziału w Europejskiej Nocy Muzeów z uwagi na to, że układ pomieszczeń muzeum nie pozwala na bezstykowe zwiedzanie przez dużą ilość osób - tłumaczy Piotr Gunia, kierownik Muzeum Mineralogicznego.

Z powodu pandemii na organizację tegorocznej Nocy Muzeów nie zdecydowały się również muzea w Poznaniu. Z kolei w Krakowie prawie wszystkie placówki przygotowały ofertę na Noc Muzeów, ale w… innym terminie.

- Wszystkim przypominamy, że w Krakowie, który rządzi się swoimi własnymi prawami, Noc Muzeów odbywa się w piątek 21 maja. Dlatego jak wszyscy będą zwiedzać w innych miastach 15 maja, to 21 maja można zarezerwować sobie na wizytę w Krakowie - mówi Ligia Jaszczewska z Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina RożejDaniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 15.05.2021 

Godzina emisji: 6.47

DS

Czytaj także

Piknik Naukowy. Praca drzew w Warszawie warta jest 170 milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 09:25
Wreszcie policzono, ile warta jest ich praca. Tylko w Warszawie "zarabiają" aż 170 milionów złotych rocznie. Drzewa, bo o nich mowa, dbają o nasz klimat poprzez usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, produkcję tlenu czy magazynowanie dwutlenku węgla. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy czytają trochę więcej. "To jest gra w kulturę"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 17:04
Ostatni raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce jest nieco bardziej optymistyczny, ale do poziomu z początku XXI wieku Polakom jeszcze wiele brakuje. Podczas pandemii zaczęliśmy jednak chętnie sięgać po książki. - Czytanie opłaca się wszystkim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń