Bieszczadzka Cisna chce mieć rynek

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 07:43
Wieś Cisna, jedna z najpopularniejszych miejscowości w Bieszczadach, wymarzyła sobie nieco miejskiego klimatu. Powstanie tam rynek. Na ten cel przeznaczono parking tuż przy skrzyżowaniu głównych dróg - Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej z trasą do Komańczy.
Cisna
CisnaFoto: DyziO/shutterstock

Bieszczady 1200.jpg
Adrian Markowski: proszę się wybrać w Bieszczady i wydeptać tam swoją własną ścieżką


Wójt Cisnej Renata Szczepańska przyznaje, że w Cisnej nigdy nie było rynku. Ale wspomniany parking jest miejscem, wokół którego są zlokalizowane najważniejsze lokalne obiekty, takie jak urząd gminy, kościół, biblioteka czy ośrodek zdrowia. - Tworzy się niejako miejsce, które jest centrum wsi - wyjaśnia. Zauważyła, że turyści, którzy przyjeżdżają do Cisnej, bo chcą pojeździć po Wielkiej Pętli, czy odwiedzić Bieszczadzką Kolejkę Leśną, nie mają miejsca, gdzie mogliby usiąść, odpocząć czy napić się np. kawy. Również mieszkańcy nie mają miejsca, w którym mogliby się spotkać np. w niedzielne popołudnie.


Posłuchaj
02:58 Jedynka-22-05-2021-sobota-z-jedynką.mp3 W Cisnej ma być wybudowany rynek (Sobota z Jedynką)

 


shutterstock_1229938564.jpg
"Jedyne takie miejsce" - zanim wyjedziesz w Bieszczady

Wieś otrzymała niemal trzy miliony złotych z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, które zamierza przeznaczyć na budowę rynku. Na rynku ma być wybudowany mały amfiteatr. - Mogłyby się tam odbywać nieduże wydarzenia artystyczne, występy lokalnych artystów czy inne atrakcje kulturalne - roztacza wizje pani wójt. Przy rynku ma być wybudowanych też kilka obiektów, które pomieszczą sklepiki, kawiarenki i galerie. 

Renata Szczepańska uspokaja, że przebudowa parkingu w rynek nie pozbawi gości możliwości parkowania samochodu, bo w pobliżu są co najmniej dwa duże parkingi. - Trudno, żeby ten rynek był oglądany tylko z samochodu i był takim przelotowym rynkiem - zauważa. Mają być wybudowane chodniki i nastrojowe oświetlenie. - Przyjemnością będzie przespacerowanie się z miejsc parkingowych na rynek - mówi.

Szczegółowy plan jest już gotowy, są pieniądze na koncie, zatem pozostało tylko kilka uzgodnień. Przy okazji doszło do zaskoczenia. Przygotowując dokumentację odkryto, że parking na mapach jest oznaczony jako teren Natury 2000. Co można chronić na parkingu w centrum wsi?

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sobota z Jedynką

Materiał: Janusz Jaracz

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 7.43

ag


Zobacz więcej na temat: Bieszczady

Czytaj także

Akcja "Wisła" – wysiedleni z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 06:03
Dwa lata po II wojnie światowej władze komunistyczne rozpoczęły akcję wysiedlenia ludności ukraińskiej, łemkowskiej i bojkowskiej z Bieszczad. Akcja "Wisła" rozpoczęły się 28 kwietnia 1947 roku o godzinie 4. nad ranem i trwała do 8 sierpnia 1947 roku. Z terenu Bieszczad wysiedlono 140 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słyną z przyrody i gór urody" - "Lato z Radiem" prosto z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 13:35
"Dlaczego są takie piękne, dlaczego tak złe dla ludzi" – pytał zespół KSU z Ustrzyk w swojej piosence. Wraz z Małgorzatą Raduchą pokazaliśmy, że Bieszczady są i dobre i przyjazne, ale przede wszystkim niezwykle urozmaicone.
rozwiń zwiń