Covery. Dlaczego niektóre piosenki są tak chętnie interpretowane na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 10:59
Jak to jest, że niektóre utwory przyciągają wielu artystów, a inne giną wśród niezliczonej liczby nagrań? I jak to jest, że jedne covery zdobywają serca słuchaczy, a inne nie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nejron Photo/shutterstock.com

Posłuchaj
05:21 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 29.05.2021 covery Covery czy oryginały? (Wolna sobota z Jedynką)

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy artysta zaczynał swoją przygodę z muzyką od wykonywania coverów. Własna twórczość przychodzi z czasem.

Anna Will, dziennikarka muzyczna Programu 1 stwierdziła, że nowe wersje wcześniej nagranych utworów to nie jest świat muzycznych ortodoksów. - Tacy sądzą, że hit w wariancie oryginalnym jest świętością, której tykać nie należy, gdyż zawsze to się źle kończy. Lepsze jest wrogiem dobrego - mawiają. Ja nie zgadzam się z tym, że wersja wtórna jest tylko marnym powidokiem pierwotnej - podkreśliła.

Według Will bywa - i to wcale nierzadko - że wariant nagrany później jest bardziej udany. Jako przykład podała słynny miłosny song z filmu "Bodyguard" (1992) - pt. "I Will Always Love You" zaśpiewany przez Whitney Houston. Utwór ten - choć mało kto o tym pamięta - napisała i jako pierwsza zaśpiewała - w 1973 roku - piosenkarka country Dolly Parton. Dolly Parton - I Will Always Love You (Audio). Profil: Dolly Parton

Whitney Houston - I Will Always Love You. Profil: Whitney Houston


- Czasem wersja oryginalna nie ma szczęścia, za rzadko grają ją stacje radiowe i zbyt mało mówi się o niej "na mieście". Czasem drugie wykonanie bardziej koresponduje z charakterem oryginału np. dzięki jakiejś specyficznej manierze wokalisty lub aranżacyjnemu klimatowi. Proszę posłuchać "Nothing Compares 2 U" w pierwszym wykonaniu autora, czyli Prince'a, a zaraz potem włączyć Sinéad O'Connor i będzie wiadomo, o co chodzi - powiedziała.Prince - Nothing Compares 2 U. Profil: PrinceSinéad O'Connor - Nothing Compares 2U. Profil: Sinéad O'Connor


Ballada rockowa "Knockin’ on Heaven’s Door" napisana przez Boba Dylana na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu "Pat Garrett i Billy Kid" (1973) stała się jednym z największych przebojów artysty i... jednym z najpopularniejszych utworów interpretowanych przez innych muzyków. Fani piosenki dzielą się na tych, którzy namiętnie słuchają oryginału i na tych, którzy zdecydowanie wolą wersję zespołu Guns N' Roses.Bob Dylan - Knockin' On Heaven's Door. Profil: Bob Dylan

Knockin' On Heaven's Door. Profil: Guns N' Roses


Piotr Bogutyn, kompozytor, gitarzysta zespołu Budka Suflera, zauważył, że covery wykorzystuje się na wiele różnych sposobów.

- Bardzo częstym jest odświeżenie starej piosenki, która była hitem i przebojem przez wiele lat w nowoczesny sposób - wskazał i jako przykład podał ostatnio popularny utwór "Ain't Nobody (Loves Me Better)" niemieckiego DJ-a i producenta muzycznego Felixa Jaehna, będący remiksem zrealizowanej w 2013 roku przez brytyjską piosenkarkę Jasmine Thompson przeróbki pierwowzoru wykonanego w 1983 roku przez Chakę Khan i Rufusa. Felix Jaehn - Ain't Nobody (Loves Me Better) ft. Jasmine Thompson. Profil: Felix Jaehn


Muzyka z lat 70., 80. czy 90. zyskuje nowe, klubowe brzmienie. Z kolei piosenki klubowe często przerabiane są na wersje akustyczne. Jak zwrócił uwagę Bogutyn, takie przeróbki, których wykonawcami są zwykle "szarzy użytkownicy internetu", można znaleźć w serwisie YouTube. - Zdarza się, że mają one większą liczbę odsłon od oryginału - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina Rożej Patryk Michalski

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 29.05.2021 

Godzina emisji: 6.00-9.00

kk

Czytaj także

Numer przywracający wspomnienia. Mrozu o piosence "Złoto"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:14
W piątek (21 maja) pojawił się nowy singiel Mrozu zatytułowany "Złoto". To zwiastun nowej płyty. - Myślę, że przeniesie nas w czasie i wzbudzi trochę sentymentu do lat 90. - mówi w radiowej Jedynce artysta. Dodaje, że ma nadzieję, iż urodzeni w latach 70. i 80. XX wieku będą kojarzyli ten utwór z wolnością i beztroską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moniuszko 200". Kasia Moś: muzyka klasyczna była w naszym życiu od maleńkości

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:51
Rok 2019 był w Polsce Rokiem Stanisława Moniuszki. Jednym z wydarzeń towarzyszących był wyjątkowy koncert Kasi Moś w sali NOSPR w Katowicach. Zapis wydarzenia ukazał się na płycie "Moniuszko 200".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiecka w męskim wydaniu. Andrzej Krzywy: spotkanie z jej twórczością było czymś wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:20
Andrzej Krzywy, wokalista zespołu De Mono, w swojej muzycznej karierze mierzył się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich okazał się repertuar Agnieszki Osieckiej. Zwieńczeniem projektu jest płyta "Osiecky".
rozwiń zwiń