Urlop z paszportem covidowym. "Niektóre państwa honorują już ten dokument"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 09:16
Zagraniczny wyjazd podczas pandemii koronawirusa jest bardziej skomplikowany niż zazwyczaj. Dlatego w pierwszej kolejności, planując nasz urlop, warto zapoznać się z aktualnymi wytycznymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sporym ułatwieniem mają być jednak unijne certyfikaty covidowe, które od 1 lipca będą honorowane na terenie Unii Europejskiej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: RossHelen/shutterstock

szczepienie FREE 1200.jpg
"Jedne z najbardziej bezpiecznych". Prof. Pyrć o szczepionkach na COVID-19
Posłuchaj
03:15 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 5.06.2021 paszporty covidowe Certyfikat covidowy dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel. Ma różną ważność w zależności od opcji, z której korzystamy (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Certyfikaty potwierdzą fakt zaszczepienia przeciwko koronawirusowi, przechorowania COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR. Jak okazuje się, niektóre kraje już teraz zaczynają respektować ten dokument.

- Szczególnie te państwa, których PKB w dużej części zależy od turystyki. Chorwacja, która jest bardzo popularnym celem podróży dla Polaków, praktycznie już uruchomiła wszelkiego rodzaju procedury związane z honorowaniem tego certyfikatu. Z kolei poza Unią Europejską paszport covidowy jest w praktyce niedostrzegalny - mówi Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Uprawnienia dla posiadaczy

Certyfikat covidowy dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel. Ma różną ważność w zależności od opcji, z której korzystamy. Dla zaszczepionych dostępny jest po 14 dniach po przyjęciu pełnej dawki, ozdrowieńcy mogą korzystać z niego do 180 dni po uzyskaniu pozytywnego testu PCR, zaś negatywny wynik testu ważny jest przez 48 godzin.

- Certyfikat nie jest obowiązkowy, natomiast ci, którzy się zaszczepią, dzięki temu posiadają uprawnienia. Na przykład nie muszą podlegać kwarantannie, ani robić testów przed wyjazdem. Większość państw zezwala już na wjazd, posługując się certyfikatem szczepiennym - wyjaśnia Marek Kamiński, biegły sądowy ds. turystyki.

Z obowiązku wykonywania testu często zwolnione są najmłodsze dzieci, jednak te zasady różnią się w zależności od kraju.

Dodatkowe ubezpieczenie

Warto też przed wyjazdem zainteresować się dodatkowym ubezpieczeniem. - Obecnie wiele polis dostępnych na rynku uwzględnia ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 podczas wakacji, ale warto ubezpieczyć się także na przykład od następstw nieszczęśliwych wypadków czy od kosztów rezygnacji z wyjazdu - zauważa Agata Biernat z portalu Wakacje.pl.

Należy także sprawdzić, czy interesująca nas polisa na wyjazd, zapewnia ochronę w przypadku kwarantanny lub zamknięcia granic. Jeżeli nie, to za zepsuty urlop spędzony w hotelu nie otrzymamy rekompensaty, a odszkodowanie pokryje jedynie koszty leczenia, testów na koronawirusa i powrotu, jeżeli nie uda się nam przyjechać do Polski w planowanym terminie.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina RożejDaniel Wydrych

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 5.06.2021 

Godzina emisji: 7.21

DS

Czytaj także

"Nie każdy dorosły jest dobry". Jak to wyjaśnić naszym dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 14:22
Nie milkną echa po zabójstwie jedenastoletniego Sebastiana z Katowic, który został porwany z placu zabaw. Wielu rodziców zastanawia się właśnie, jak uchronić swoje dzieci przed nieznajomymi, którzy mogą mieć złe zamiary. - Z dzieckiem należy ustalić podstawową zasadę "kim jest nieznajomy" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Wiśniewska z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Jak skutecznie możemy wytłumaczyć, że nie każdy dorosły jest dobry?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie przeciw koronawirusowi a szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:35
- Czy wskazanym jest szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), gdy się jest pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepienia przeciwko COVID-19? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół suchego oka - jak radzić sobie z dyskomfortem?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 13:30
Zaczerwienienie oka, uczucie drapania, pieczenia lub swędzenia oka, a także uczucie piasku lub obecności ciała obcego. To objawy tzw. zespołu suchego oka. Jak sobie z nim radzić?
rozwiń zwiń