Kalafior zamiast mięsa? Roślinne zamienniki coraz popularniejsze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 06:00
Rośnie rynek roślinnych zamienników mięsa. Przy użyciu najnowocześniejszych technologii powstają nowe produkty oparte na mieszance roślinnych białek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Catherine Murray

Czytaj też:
1200_wakacje_shutterstock.jpg
Urlop z paszportem covidowym. "Niektóre państwa honorują już ten dokument"

Nuggetsy z pieczarek, kiełbasa z soi, skrzydełka z kalafiora, kotlety mielone z seitanu i kurczak z tofu. Jeden z producentów żywności zamierza nawet produkować mięso z grzybów. Według wielu ekspertów roślinne zamienniki mięsa to jedyna szansa dla człowieka i planety.

Posłuchaj
04:20 PR1_AAC 2021_06_05-06-47-14.mp3 Roślinne zamienniki mięsa zyskują na popularności (Wolna sobota z Jedynką/Jedynka)

 

W trosce o planetę

Według naukowców, w roku 2050, na świecie będzie nawet dziesięć miliardów ludzi. To zaś może prowadzić do problemów z dostępem do żywności. - Trzeba więc z jednej strony szukać alternatywnych źródeł pożywienia w porównaniu do tych konwencjonalnych, a z drugiej strony musimy dbać o ochronę środowiska - mówi dr Anna Mikulec, technolog żywności i żywienia z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Bo produkcja zwierzęca ma, zdaniem ekspertów, silnie negatywny wpływ na naszą planetę. - Produkcja zwierzęca dewastuje planetę pod względem zużycia wody, pod względem produkcji ścieków. Jest także kwestia emisji metanu zwierzęcego - tłumaczy dr Anna Mikulec. Roślinne zamienniki to szansa, by w miarę sprawnie przejść na dietę wegetariańską i wegańską. Czy jednak każdy produkt roślinny jest produktem w pełni zdrowym?

Czytaj też:
cisna shutterstock 1200x660.jpg
Bieszczadzka Cisna chce mieć rynek

Zachowajmy zdrowy rozsądek

To temat, którym od pewnego czasu zajmuje się Dorota Jaworska, autorka książki poświęconej roślinnym zamiennikom mięsa. - Gotowe zamienniki dostępne w sklepach mają bardzo różny skład. Są takie, które bazują na seitanie, czyli białku pszennym - mówi Dorota Jaworska i dodaje, że seitan to po prostu gluten. - W związku z tym osoby, które są uczulone na gluten, nie powinny wybierać produktów wegańskich bazujących na tym składniku - uważa gość "Jedynki".

Zobacz też:

Wybierając substytuty mięsa, warto też czytać etykiety, by wiedzieć, w jakim stopniu żywność ta jest przetworzona. - Warto sprawdzić, czy żywność jest wzbogacona w składniki pokarmowe, które są typowe dla produktów mięsnych jak selen, cynk czy żelazo - radzi dr Anna Mikulec. Warto więc pamiętać o zdrowym rozsądku. - Jednostronne wybory są obarczone ryzykiem żywieniowym w każdym przypadku - podsumowuje dr Mikulec.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzący: Karolina Rożej i Daniel Wydrych

Goście: dr Anna Mikulec (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu), Dorota Jaworska

Data emisji: 5.06.2021

Godzina emisji: 6:47

mg

Czytaj także

Dlaczego powinniśmy dbać o drzewa?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 16:00
- Wszyscy wiemy, że drzewa produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, jednak mało kto ma świadomość, na jak wiele innych rzeczy mają jeszcze wpływ - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Smolnicki z Fundacji EkoRozwoju oraz Polskiej Zielonej Sieci. Dlaczego tak łatwo przychodzi nam wycinanie drzew pod różnego rodzaju inwestycje, w tym m.in. ścieżki rowerowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sklepowe testy na COVID-19. Czy mogą zastąpić test laboratoryjny?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 15:51
Jedna z sieci handlowych wprowadziła do swojej oferty testy antygenowe na koronawirusa. To nowość na rynku. W "Sygnałach dnia" sprawdzamy, czy skuteczność testów sklepowych jest porównywalna ze skutecznością testów laboratoryjnych.
rozwiń zwiń