"Ofiarami zazwyczaj są ludzie". Po co komarom nasza krew?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 15:06
Wraz z nadejściem ciepłych dni w wielu miejscach pojawiły się komary, które stają się odwiecznym, letnim problemem. Chociaż czasami wydaje nam się, że jesteśmy skazani na ich towarzystwo, to istnieje kilka sposobów, które pomogą nam się od nich uwolnić. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: pixabay

shutterstock_komary1200.jpg
Sezon na komary. Jak przetrwać go bezboleśnie?

- Wyższa temperatura przyśpiesza cykl rozwojowy komarów - wyjaśnia dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. - To jest ich szczyt rozwoju - dodaje. 

Najczęstszym miejscem bytowania komarów to tereny podmokłe. - Spotkać je możemy najczęściej przy wodzie, tam gdzie ten cykl rozwojowy, składane jajo i postać larwalna, będą miały miejsce, więc w strefach brzegowych. One tam czyhają na ofiarę - tłumaczy dr Owsianny. 


Posłuchaj
03:04 Wolna sobota z Jedynką/komary 12.06.2021.mp3 "Ofiarami zazwyczaj są ludzie". Po co komarom nasza krew? (Wolna sobota z Jedynką)

 

Jak bronić się przed komarami? 

Ofiarami komarów są zazwyczaj ludzie. Samice potrzebują krwi ssaków stałocieplnych, w tym człowieka, żeby złożyć jaja. Człowiek jest łatwiejszą zdobyczą dla komarów niż dzikie zwierze, stąd te owady nas uwielbiają. 

Obecnie insekty są wystawiane na działanie różnych środków chemicznych, między innymi DDT. - Jest to jeden z najskuteczniejszych środków - mówi Michał Świerczyński, kierownik jednej z pilskich aptek. - W postaci aerozolu lub sprawy możemy wygodnie zaaplikować dany środek i on aktywnie działa przez kilka godzin - dodaje. 

 

Gdy samica ssie krew, wydziela feromon, który zwabia kolejne samice. Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz Gdy samica ssie krew, wydziela feromon, który zwabia kolejne samice. Foto: igrafika.pap.pl/Adam Ziemienowicz

Bodziszek cuchnący sposobem na komary 

Jedną z roślin, które pomagają nam bronić się przed komarami jest bodziszek cuchnący.  Przetarte liście geranium wydzielają bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach, który skutecznie odstrasza komary, muszki i inne podobne owady. - Te ziele wydziela zapach, którego komary nie tolerują i będąc w lesie można rozetrzeć liście i posmarować się tym olejkiem - mówi Dominika Nadolna, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. - Przede wszystkim ubierajmy się tak, żeby utrudnić komarom dostanie się do skóry - radzi. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką 

Materiał: Przemysław Stochaj 

Data emisji: 12.06.2021 r. 

Godzina emisji: 6.33 

ans