Polacy coraz częściej osiedlają się w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 07:45
Hiszpańskie słońce kusi Polaków i okazuje się, że coraz więcej rodaków postanawia się tam przeprowadzić. To trzeci najbardziej popularny kierunek po Wielkiej Brytanii i Niemczech. Co ciągnie Polaków do Hiszpanii, że chcą się tam osiedlać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/shutterstock

piotr glinski tt 1200.jpg
Rok Hiszpański w Polsce. Minister kultury: planowana jest wystawa dzieł z madryckiego Muzeum Prado

Patryk Solarski, który od kilku lat mieszka z rodziną w Hiszpanii, a teraz pomaga innym w przenosinach i osiedleniu się, przyznaje, że głównym atutem kraju jest słońce. - Ludzie czują ten klimat, sjestę, drinki, no i generalnie czują się jak w raju i to marzenie, żeby przenieść się do Hiszpanii dla wielu Polaków ma sens - mówi.


Posłuchaj
03:22 Polacy w Hiszpanii 19-06.mp3 Polacy osiedlają się w Hiszpanii (Wolna sobota z Jedynką)

 

Radzi, aby przeprowadzkę do innego kraju zaplanować, zwłaszcza, kiedy zamierza osiedlić się rodzina z dziećmi. Załatwienie spraw urzędowych, czy założenie konta wymaga pobytu na miejscu. Dlatego zaleca, aby na próbę pomieszkać około sześciu miesięcy. - Zobaczymy, czy to życie rzeczywiście nam odpowiada, bo różnica między wakacjami, a życiem w danym kraju jest ogromna - podkreśla. Dopiero potem można podejmować wiążące decyzje.

W październiku do Hiszpanii przeprowadziła się Ilona Nowak z partnerem. - Stwierdziliśmy, że możemy pracować zdalnie, a pokazała nam to praca podczas pandemii - wyjaśnia. To co robią zawodowo można robić online. Przyznaje, że decyzja była spontaniczna i wcześniej nie szukali nieruchomości. Pierwsze dwa tygodnie spędzili w wynajętym mieszkaniu i dopiero potem znaleźli docelowe lokum.

Nie żałują decyzji, a była też nutka ekscytacji nowym miejscem, zwyczajami, kulturą, czy językiem. - Ludzie są pomocni, cieszą się, kiedy rozmawiamy po hiszpańsku, staramy się nawet używać ich języka i doceniają to - mówi. Jej zdaniem wpływ słońca lub morza powoduje, że tam, gdzie mieszkają ludzie są pogodnie nastawieni do życia.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką 

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 19.06.2021 r. 

Godzina emisji: 6.33 

ag

Zobacz więcej na temat: Hiszpania Polacy za granicą

Czytaj także

Jak zaplanować bezpieczną podróż pociągiem, samolotem, samochodem?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 17:10
Trzecia fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza, od kilku dni mamy nowe obostrzenia związane choćby z przekraczaniem granic RP, a przed nami święta Wielkiejnocy. Jak zatem zaplanować bezpieczną podróż pociągiem, samolotem, samochodem? O czym pamiętać, jeśli chodzi o szeroko pojętą dezynfekcję? Dlaczego powinniśmy szczególnie uważać na drodze jako uczestnik ruchu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lot w Kosmos. Ile kosztuje taka wycieczka?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 11:14
Trwa licytacja miejsca w kapsule Blue Origin, która już 20 lipca zabierze pasażerów na wysokość ponad 100 kilometrów nad Ziemią, czyli poza umowną granicę ziemskiej atmosfery. Według ekspertów jest to początek komercyjnej turystyki kosmicznej. Aktualnie cena takiej wycieczki wynosi prawie trzy miliony dolarów.
rozwiń zwiń