"Dokładnie sprawdzamy stan techniczny autokarów". Alvin Gajadhur o kontrolach ITD

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 12:00
Polskie Radio Kierowców wspólnie z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego było obecne na węźle trasy A4 w Gliwicach - PPO Żernica, gdzie skontrolowano autokary wiozące dzieci na wakacje. - Oprócz stanu technicznego, sprawdzamy również kondycję kierowców, czy są trzeźwi oraz wypoczęci, aby mogli bezpiecznie zawieźć dzieci na letni wypoczynek - mówił Alvin Gajadhur, szef ITD. Relacje z kontroli prowadzone były na antenie Polskiego Radia Kierowców oraz Programu 1.
Alvin Gajdhur
Alvin GajdhurFoto: Polskie Radio

autokar 1200.jpg
"Bezpieczny autokar". Akcja Polskiego Radia i GITD
Posłuchaj
03:11 Jedynka/Wolna sobota - 10.07.2021 kontrola autokarów 1 W ciągu dwóch tygodni tegorocznych wakacji GITD przeprowadził już 430 kontroli autokarów turystycznych (Wolna sobota/Jedynka)

Posłuchaj
04:45 Jedynka/Wolna sobota - 10.07.2021 Andrzej Adamczyk Minister infrastruktury: celem jest uświadamianie kierowców i właścicieli autobusów, że autokar, którym wiozą dzieci, seniorów i inne grupy wiekowe, wcześniej czy później zostanie zbadany na drodze (Jedynka/Wolna sobota)

Posłuchaj
04:41 Jedynka/Lato z Radiem - 10.07.2021 Bezpieczny autokar Patryk Kuniszewicz relacjonuje akcję "Bezpieczny autokar (Jedynka/Lato z Radiem)

Akcja "Bezpieczny autokar" prowadzona jest od 2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach tej inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek. Wzmożone kontrole prowadzone są w "najgorętszych" okresach roku tj. podczas wakacji, ferii zimowych, wyjazdów na zielone szkoły oraz tzw. długich weekendów.

Polskie Radio Kierowców, dla którego szerzenie zasad bezpiecznej jazdy jest jednym z głównych celów, dołączyło do tej akcji. Zespół redakcyjny PRK towarzyszył w sobotę (10.07) inspekcji na węźle trasy A4 w Gliwicach - PPO Żernica.

Andrzej Adamczyk FREE 1200.jpg
Akcja "Bezpieczny autokar". Adamczyk: stan techniczny pojazdów to ważny element letniego wypoczynku

Wszystkie dzieci z kontrolowanych autokarów otrzymały upominki od Polskiego Radia - pluszowe bociany, czyli maskotki tegorocznej, jubileuszowej edycji "Lata z Radiem" oraz książeczki z łamigłówkami i kolorowankami dotyczącymi bezpieczeństwa na drodze. Materiały edukacyjne, w tym opaski i kamizelki odblaskowe, przekazali najmłodszym także inspektorzy ITD, którzy przygotowali również strefę edukacyjną dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Alvin Gajdhur: korzystamy z mobilnych stacji diagnostycznych

Kontrola pierwszego autokaru odbyła się już przed godz. 8.00. - Jest to bardzo dokładna kontrola stanu technicznego pojazdu, tj. zawieszenia, układu hamulcowego, układu wydechowego i stanu opon. Wykorzystujemy przy niej mobilną stację diagnostyczną, która rozkłada się w ciągu kilkunastu minut i może perfekcyjnie skontrolować autokar - komentował na miejscu Alvin Gajadhur.

Obecnie GITD posiada dwie mobilne stacje i jak zapewniał Alvin Gajadhur, do końca przyszłego roku każdy wojewódzki inspektorat zostanie wyposażony w tego typu urządzenie. - Oprócz stanu technicznego, sprawdzamy również kondycję kierowców, czy są trzeźwi oraz wypoczęci, aby mogli bezpiecznie zawieźć dzieci na letni wypoczynek - dodał.

430 kontroli pojazdów

W ciągu dwóch tygodni tegorocznych wakacji GITD przeprowadził już 430 kontroli autokarów turystycznych. W ich wyniku doszło do 21 zatrzymań dowodów rejestracyjnych, z czego w ośmiu przypadkach wykryto bardzo poważne usterki, przez które nie dopuszczono autokarów do dalszej jazdy.

- Zatrzymujemy niespełna 5 proc. dowodów rejestracyjnych, ale jednak zatrzymujemy… Są to takie przypadki, jak drastyczne wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawny układ hamulcowy, kierowniczy czy korozja - przekazał nam Alvin Gajadhur.

Minister infrastruktury: mówimy głośno o takich akcjach

Podczas dzisiejszych kontroli inspektorzy dopatrzyli się już pierwszych usterek. - Pomimo że mówimy głośno o takich akcjach, uchybienia (w autokarach - red.) zdarzają się. Uprzedzamy kierowców i przedsiębiorców dysponujących tymi pojazdami, że wyjeżdżając z pasażerami, muszą pamiętać, aby autobusy były sprawne, a kierowcy wypoczęci, nieprzekraczający czasu pracy i trzeźwi. Nie wszyscy jeszcze o tym pamiętają i niestety okazuje się, że do 5 proc. autokarów nie spełnia wymaganych na drodze warunków technicznych. To musi się zmienić - mówił przyglądający się kontrolom minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury podkreśla, że tego typu kontrole odbywają się przez cały rok, natomiast w wakacje mają natężony charakter.

- Celem jest uświadamianie kierowców i właścicieli autobusów, że autokar, którym wiozą dzieci, seniorów i inne grupy wiekowe, wcześniej czy później zostanie zbadany na drodze. Muszą o tym pamiętać, bo gdyby pamiętali, nie mielibyśmy tych 5 proc. uchybień wśród kierowców autokarów - dodaje Andrzej Adamczyk.

Prezes Polskiego Radia: chętnie włączamy się w takie przedsięwzięcia

- Dla medium publicznego, jakim jest Polskie Radio, szerzenie zasad bezpieczeństwa na drogach jest szczególnie ważne, dlatego tak chętnie włączamy się we wszelkie przedsięwzięcia, którym ten cel przyświeca. Polskie Radio Kierowców już od 9 miesięcy codziennie towarzyszy kierowcom nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Nasi dziennikarze informują użytkowników dróg o bieżących utrudnieniach, zmianach w przepisach i radzą, jak kierowcy, także zawodowi, powinni najlepiej przygotować się do podróży. Kontynuujemy tę misję również w wakacje, kiedy ruch na drogach krajowych może być wzmożony. Podejmujemy więc specjalnie dla naszych słuchaczy inicjatywy takie jak inspekcja autokarów, aby jeszcze pełniej kształtować świadomość kierowców na temat obowiązujących zasad i przepisów - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina Rożej Daniel Wydrych

Rozmawiał: Patryk Kuniszewicz

Goście: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego), Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury)

Data emisji: 10.07.2021 

Godzina emisji: 7.48

DS

Czytaj także

Ruszyły kontrole pojazdów w czasie wakacji. Gajadhur: rodzice mogą prosić o nie w ITD

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 11:11
Inspektorzy drogowi rozpoczynają dziś kontrole autokarów, którymi dzieci będą podróżowały na wakacje. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że kontrole potrwają przez całe wakacje.
rozwiń zwiń