20. rocznica zamachu na WTC w Nowym Jorku. "Dla mnie jest to cmentarz"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 11:01
- Dla mnie jest to cmentarz - te dwa baseny, które teraz stoją na śladach wież, gdzie dookoła są nazwiska ok. 3 tysięcy osób, czyli wszystkich zaginionych w tym tragicznym dniu - mówi Leokadia Głogowska, która w dniu zamachu znajdowała się na 82. piętrze północnej wieży World Trade Center w Nowym Jorku. 
911 Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy Jork
9/11 Memorial Park, widok z lotu ptaka w Manhattanie Nowy JorkFoto: Shutterstock/Nick Starichenko

forum-WTC zamach 1200.jpg
"Krzyk, przerażenie i ludzka solidarność". Zamach na WTC oczami ocalałych. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Wspomnienia z 11 września 2001 r. 

Tego dnia zatrzymał się świat. 11 września 2001 roku miał miejsce najbardziej śmiercionośny atak terrorystyczny w historii Stanów Zjednoczonych. Terroryści związani z al-Kaidą, posługując się samolotami pasażerskimi, zniszczyli dwa wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku oraz część budynku Pentagonu w Arlington. Łącznie w zamachu zginęło prawie trzy tysiące osób, w tym sześcioro Polaków.

Posłuchaj
05:49 Jedynka/WTC 11.09.2021.mp3 20. rocznica zamachu na WTC w Nowym Jorku (Wolna sobota z Jedynką)

 

- Tego dnia rano mój mąż, tuż przed wejściem do wieżowca, pocałował mnie w samochodzie i powiedział "uważaj na siebie". Później dotarłam na 82. piętro, gdzie pracowałam, i zobaczyłam przepiękny widok z okna. Tego dnia Nowy Jork miał przecudowną pogodę - wspomina Leokadia Głogowska, która przeżyła zamach. - Tak sobie często żartowałam, że z tej wysokości można zobaczyć nawet Polskę - opowiada. 


Pamięć ciągle żywa 

W rozmowie z Markiem Wałkuskim Leokadia Głogowska wraca pamięcią do tamtego tragicznego dnia, kiedy już wydostała się z płonącej wieży. - Kiedy szliśmy ulicami Brooklynu, ludzie nie rozmawiali ze sobą, było bardzo smutno. W pewnym momencie zauważyłam, że na chodniku stała kobieta z małą dziewczynką. Kobieta miała w ręku rolkę ręczników papierowych, urywała po kawałku, podając tej dziewczynce, a ona z kolei podawała każdemu przechodzącemu, byśmy wytarli sobie twarz - słyszymy. - Tego dnia, 11 września, ten jeden moment dał mi dużo nadziei, że są jeszcze wspaniali ludzie na tym świecie - opowiada. 

9/11 Memorial & Museum

Pomnik i muzeum upamiętnia ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, a także zamachu bombowego na WTC z 1993 r. Pomnik znajduje się w miejscu, gdzie stały bliźniacze wieże, zniszczone podczas ataków 11 września. - To jest miejsce, które wyprzedza wszystkie inne miejsca turystyczne w Nowym Jorku. Każdy, kto przybywa do tego miasta musi koniecznie je zobaczyć - mówi Leokadia Głogowska. 

Strażacy na obchodach 20. rocznicy zamachów 

Nazwiska ponad 2700 ofiar zostaną dzisiaj odczytane na Ground Zero w Nowym Jorku. To ofiary największych zamachów terrorystycznych w historii. Mija 20 lat, odkąd porwane przez Al-Kaidę samoloty wbiły się w wieże Światowego Centrum Handlu. Samoloty spadły też na Waszyngton i na pole w Pensylwanii.

Uroczystości na Ground Zero, w miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center rozpoczną się o 14.30 polskiego czasu. O 14.46, dokładnie w momencie, gdy pierwszy z samolotów uderzył w północną wieżę kompleksu finansowego, uczestnicy minutą ciszy oddadzą hołd ofiarom zamachów. W tym czasie mają także bić dzwony w pobliskich kościołach.

Czytaj również: 

 ***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką 

Materiał: Marek Wałkuski 

Data emisji: 11.09.2021 r. 

Godzina emisji: 7.18

ans