Duńscy piłkarze nagrodzeni za postawę wobec Christiana Eriksena

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 08:22
Nie tak miał wyglądać pierwszy mecz reprezentacji Danii podczas Mistrzostw Europy 2020. 12 czerwca, w 44 minucie meczu Dania - Finlandia, duński piłkarz Christian Eriksen dostał ataku serca. Cały świat, nie tylko piłkarski, zamarł. Na szczęście przytomność umysłu zachowali koledzy Eriksena, za co zostali wyróżnieni nagrodą fair play.
Christian Eriksen
Christian EriksenFoto: Shutterstock.com/Marco Iacobucci Epp

Czytaj też:
Eriksen 1200.jpg
Euro 2020: Christian Eriksen podziękował kibicom. "Czeka mnie jeszcze trochę badań"

Duński obrońca, Simon Kjaer, zareagował natychmiast i udzielił fachowej pomocy przedmedycznej. Sprawnie odchylił głowę kolegi z zespołu, tym samym udrażniając jego drogi oddechowe. - Lekarz reprezentacji Danii skomentował później, że dzięki tej szybkiej reakcji Kjaer uratował Eriksenowi życie - mówi Hanna Wawrowska, szefowa Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Posłuchaj
02:56 PR1_AAC 2021_10_16-06-49-01.mp3 Duńska reprezentacja nagrodzona za reakcję wobec wydarzeń z 14 czerwca 2020 podczas Euro ("Wolna Sobota"/Jedynka)

 

Świat może stać się lepszy

Gość "Wolnej Soboty" zwraca uwagę, że sport to dziedzina, która bywa szczególnie inspirująca i która diametralnie zmienia życie świata. - Sport ma rzadką moc jednoczenia ludzi i to był właśnie taki przykład - przekonuje. Podobnie uważa sam bohater, Simon Kjaer. - Wszyscy wtedy byliśmy pełni emocji, ale czuło się ducha zespołu. To był wieczór, którego nie zapomnę do końca życia - zapewnia.

Na podziw i uznanie zasługuje cała reprezentacja Danii. Kiedy ich kolega był reanimowany przez lekarzy, otoczyli go zwartym pierścieniem. - W ten sposób nie pozwolili, aby kamery telewizyjne pokazały walkę o życie zawodnika. Drużyna duńska zasłaniała Eriksena, przypominając światu, że są granice intymności. Na przykład w cierpieniu - tłumaczy Wawrowska. Akcję serca, udało się przywrócić jeszcze na murawie.

Zobacz też:

Czytaj też:
Christian Eriksen 1200.jpg
Euro 2020: Christian Eriksen opuścił szpital. "Dobrze było znów zobaczyć kolegów"

Tak wykuwał się zespół

Choć nie musieli tego robić, Duńczycy zdecydowali się dokończyć spotkanie. Przegrali, ale to było mało ważne. Później było już tylko lepiej. Kristian Eriksen nie tylko przeżył, ale szybko wyszedł ze szpitala. Odwiedził kolegów, po czym wrócił do rodziny. Reprezentacja Danii zaczęła grać jak z nut. Wyszła z grupy, pokonała Walię i Czechów, swój udział w imprezie zakończyła w półfinale, zdobywając później brązowy medal. Kilka dni temu Międzynarodowy Komitet Fair Play zdecydował o przyznaniu Duńczykom nagrody za rok 2021. - Bez fair play nie ma sportu, ale bez sportu trudno nam funkcjonować - podsumowuje Hanna Wawrowska.

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Karolina Rożej Daniel Wydrych

Materiał: Filip Jastrzębski

Data emisji: 16.10.2021 

Godzina emisji: 6.49

mg

Czytaj także

"Jest najlepszym duńskim zawodnikiem ostatniej dekady". Dziennikarz TVP Sport o Eriksenie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 20:49
- Christian Eriksen, jako jeden z najlepszych w Europie odpowiada za wykonywanie rzutów wolnych i za kreowanie gry. Nie ma cienia wątpliwości, że to jest fenomenalny zawodnik - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piasecki z TVP Sport. - Duńczycy tracą bardzo wiele, tracą mózg drużyny, tak należałoby to nazwać - podkreślił. 
rozwiń zwiń