Po gry komputerowe sięga 18 milionów Polaków. "Nie tylko bawią, ale też uczą"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 09:45
Coraz więcej osób w naszym kraju sięga po gry komputerowe. - 18 milionów Polaków gra w gry - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Marszałkowski z Politechniki Poznańskiej. Na naszym rynku dostępne są także produkcje zaangażowane społecznie, które cieszą się dużą popularnością.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Gorodenkoff

shutterstock telewizja serial 1200.jpg
Czy można uzależnić się od seriali? Okazuje się, że bardzo łatwo!
Posłuchaj
03:29 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 23.10.2021 gry Ogromną rzeszę fanów mają gry historyczne (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Studia gier komputerowych w ubiegłym roku wypuściły na polski rynek 600 tytułów, a sama branża rozwija się dynamicznie i w tej chwili niemal 500 firm zatrudnia łącznie 12 tysięcy osób. Według prowadzonych badań, od kilku lat Polacy bardzo chętnie spędzają czas przed komputerami.

Dlaczego gramy?

Z reguły gramy, żeby się zabawić. Możemy przecież rozegrać mecz, zatańczyć przy ulubionych utworach czy stanąć na czele armii. Okazuje się też, że coraz częściej w grach jest coś więcej.

- Gry to po prostu medium, takie jak książka, film czy telewizja. Za pomocą tego medium można wyrażać wszelkie treści, w tym te zaangażowane. Gdzieś widziałem komentarze, że gry są tylko dla dzieci, ale jak ktoś tak myśli, to utknął mentalnie w latach 70. i proponowałbym jednak odrobić pracę domową. Jest to medium absolutnie dla każdego. Gry mogą bawić, ale mogą też uczyć - twierdzi Jakub Marszałkowski.

Wśród gier zaangażowanych społecznie znajdują się tytuły m.in. o tematyce ekologicznej. Programista Paweł Kos opowiada o grze, w której musimy bronić żółwia przed odpadami niszczącymi środowisko. - Musimy stawiać odpowiednie śmietniki, które będą niszczyły znajdujące się po drodze śmieci. Taka tematyka poruszana jest cały czas. Dużo gier powstaje na temat ekologicznych rzeczy, długiego życia czy odnawialnych źródeł energii - wyjaśnia.

- Dlaczego gry miałyby nie poruszać poważniejszych tematów? Jak najbardziej mogą. Problemy obecnego świata coraz częściej pojawiają się w grach, ponieważ jest to medium, które dociera do coraz większej liczby osób - mówi twórca gier Paweł Chojnacki.

Już wiele lat temu na rynku funkcjonowały produkcje nawiązujące do pandemii. - Trwająca pandemia spowodowała, że ludzie zaczęli inaczej patrzeć na te gry, które powstały wcześniej - przyznaje Paweł Chojnacki. Teraz też powstają nowe tytuły. Nie brakuje również symulatorów szpitali.

Źródło: Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS/Co można zyskać, grając w gry komputerowe?

Wybieramy gry historyczne

Ogromną rzeszę fanów mają gry historyczne. - Historia podrzuca tyle ciekawych tematów, że jest naturalnym zbiornikiem, żeby wykorzystywać i tworzyć na jej podstawie gry. Można też sporo się nauczyć. Są przecież gry strategiczne, które bardzo dobrze obrazują różnego rodzaju konflikty i wojny - zauważa Michał Gembicki, twórca gier.

- Niedawno wydaliśmy historyczną grę o amerykańskim cyrku z przełomu XIX i XX wieku. Tłem do wydarzeń cyrkowych była przemiana przemysłowa Stanów Zjednoczonych - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Daniel WydrychPatryk Michalski

Materiał: Magda Konieczna

Data emisji: 23.10.2021 

Godzina emisji: 6.46

DS

Czytaj także

"Skok na główkę może skończyć się urazem kręgosłupa". Lekarz przestrzega przed brakiem wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 19:15
Co roku wiele młodych osób wraca z wakacji z uszkodzonym kręgosłupem. Powód? Brak wyobraźni i skok do wody na główkę. - Do takich urazów dochodzi nierzadko po spożyciu alkoholu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Cieślik, kierownik Kliniki Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dlaczego będąc nad wodą, niektórzy zapominają o wypoczynku - nomen omen - z głową?
rozwiń zwiń

Czytaj także

20. rocznica zamachu na WTC w Nowym Jorku. "Dla mnie jest to cmentarz"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 11:01
- Dla mnie jest to cmentarz - te dwa baseny, które teraz stoją na śladach wież, gdzie dookoła są nazwiska ok. 3 tysięcy osób, czyli wszystkich zaginionych w tym tragicznym dniu - mówi Leokadia Głogowska, która w dniu zamachu znajdowała się na 82. piętrze północnej wieży World Trade Center w Nowym Jorku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duńscy piłkarze nagrodzeni za postawę wobec Christiana Eriksena

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 08:22
Nie tak miał wyglądać pierwszy mecz reprezentacji Danii podczas Mistrzostw Europy 2020. 12 czerwca, w 44 minucie meczu Dania - Finlandia, duński piłkarz Christian Eriksen dostał ataku serca. Cały świat, nie tylko piłkarski, zamarł. Na szczęście przytomność umysłu zachowali koledzy Eriksena, za co zostali wyróżnieni nagrodą fair play.
rozwiń zwiń